Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Tomáš Polák mistrem ČR

Po podzimním titulu bleskového mistra ČR se brněnský velmistr Tomáš Polák ozdobil i nejcennějším českým vavřínem - titulem mistra ČR v klasickém šachu. Rozhodla o tom dnešní dramatická partie s velmistrem Oralem, která začala jako mírumilovný Caro-Kann,

záhy se změnila v nepřehlednou změť figur útočících na všech frontách a skončila bleskovým přepadem Oralova krále, který zachránil holý život jen za cenu těžkých materiálních ztrát.

Po karlovarské hegemonii Davida Navary a brněnském triumfu Viktora Lázničky byl letošní přebor mimořádně vyrovnaný, o titul reálně usilovalo plných 5 borců. Tedy asi by bylo přesnější napsat, že na titul mělo šanci prvních 5 borců, protože např. doyen startovního pole velmistr Vokáč se zcela evidentně spokojil s umístěním dobrým před úsilím o to nejlepší.

Zhruba od poloviny turnaje bylo zřejmé, že opakem neambiciózního Vokáče jsou zejména velmistři Babula a Polák. Vlastimil Babula podal pravděpodobně nejprofesionálnější výkon, soustředil se na partie s hráči z dolní poloviny tabulky, zatímco s konkurenty poměrně rychle remízoval. Podle "ekonomického kritéria" počet bodů / počet provedených tahů by byl asi suverénním vítězem.

Tomáš Polák měl cestu k titulu trnitější. Kromě zahřívací remízy s Vološinem a remíz s Blatným, Babulou a Votavou byly všechny ostatní partie nabité událostmi a většinou končily mezi posledními. Až na partii se Štočkem to byl Tomáš, kdo určoval směr boje v těchto partiích a nebyl ani jednou vážně ohrožen. Titul je určitě v nejlepších rukou. Kdyby diváci internetových přenosů hlasovali, čí sada partií jim přinesla největší uspokojení, byl by vítěz patrně stejný. 

Třetím medailistou se nakonec stal Jan Votava,

který podobně jako druhý Babula profesionálně minimalizoval riziko a pravděpodobně jedinou chvílí, kdy se mu muselo rosit čelo obavami o celkový výsledek, byla partie s mládežníkem Kočiščákem, v níž stál velmi podezřele a celý bod získal jen díky vzdání soupeře v remízové věžovce.

Názory na účast třináctiletého Jirky Kočiščáka byly různorodé. Pro samotné účastníky nebyla přítomnost "outsidera" zřejmě vítaná nejen kvůli nízkému Elu, ale i pro nevyrovnanost barev se skutečnými konkurenty a možná i pro nepříjemnou povinnost porazit jej "za každou cenu". O tom se nejlépe přesvědčil sám vítěz turnaje, který jinak černými hraje hlavně na jistotu a zápas s houževnatým otloukánkem ho možná stál více sil a nervů než partie s některými velmistry.

Samotný Jirka byl na případnou šňůru nul psychicky dobře připraven (viz rozhovor na stránkách Beskydské šachové školy) a díky přítomnosti trenéra Sergeje Berezjuka to bylo nejspíše skvělé a mimořádně intenzívní tréninkové soustředění placené ze svazových peněz. Navíc snad získal i "protekci" na ČVUT, málokdo se asi může pochlubit "cenou rektora" v podobě plyšového maskota.

Juniorovu účast pravděpodobně ocenili i internetoví diváci, protože měli jistotu, že alespoň jedna z partií neskončí rychlou remízou ještě dříve, než přijdou odpoledne z práce a stačí si pustit počítač (těch velmistrovských půlek bylo letos docela dost).

Určitá rozpačitost mezi šachovými fajnšmekry zavládla i z "internetového krytí" akce, které se ani zdaleka nedostalo na loňskou brněnskou úroveň. Nebýt Novoborských stránek s aktuálními komentáři, postupným představením všech hráčů a oblíbeným diváckým "chatem" ke každému kolu, topilo by se MČR spíše v moři nezájmu, což je obrovská škoda a nevyužitá šance.

Komentáře byly připraveny i pro diváky v místě konání, ale jak se ukázalo už loni, bez masívní reklamy a propagace (a také lákání reprezentativním webem) nelze od návštěvnosti čekat zázraky. Alespoň se díky místu konání v Praze dostalo turnaji bohaté pozornosti ze strany tvůrců pořadu "V šachu", takže na ČT 4 se bude na co dívat. Na snímku sbírá informace od předsedy Petra Herejka redaktor zmíněného pořadu Miroslav Langer.

Z jihomoravského pohledu zbývá ještě pochválit Petra Zálešáka z Prušánek, jehož projekce a on-line přenos partií byly určitě nejlépe fungující částí turnajové propagace. Navíc se po počáteční stávce obrazové prezentace ujmul i role fotografa a administrátora fotogalerie.

Nakonec tedy vše nejlepší novému šampiónovi Tomáši Polákovi a dík za skvělou reprezentaci jihomoravského šachu!

přidal David Ciprys dne 16.02.2007 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009