Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Živé šachy ve Vřesovicích

Na konci prázdnin míří mladí šachisté jižní Moravy na svůj tradiční tábor na oblíbenou základnu turistů TJ Bučovice ve Vřesovicích u Kyjova. Už podvacáté měli organizátoři připravenu pro děti spoustu her, přednášek, turnajů a celou řadu výletů do kouzelného okolí. A snažili se, aby program v jubilejním ročníku byl ještě pestřejší a zajímavější než obvykle.

V turnajích si každý účastník mohl vylepšit svoji výkonnostní třídu v praktickém šachu, nejzkušenější pětadvacítka chlapců a děvčat hrála dokonce turnaj započítavaný na elo listinu ČR. V tomto devítikolovém turnaji zvítězil zkušený Tomáš Lamser z Lokomotivy Brno ziskem 7,5 bodu. Velikým překvapením bylo 2. místo nenápadné Marie Ševčíkové z Durasu Brno se 7 b. před Markem Machalíkem (Sokol Postoupky) se 6 b. O 4. příčku se poděliliF. Menšík (Loko Brno), J. Blumelová (Slavia Kroměříž) a J. Musil (Loko Brno) s 5,5 body. Turnaje o III. VT vyhráli Radek Hlaváček ze Starého Města a Tadeáš Boček z DDM Kuřim, třetí třídu si splnili i další čtyři mladí šachisté a čtvrtou – základní VT v šachu získalo šest začátečníků. Nejlepší ze všech těchto turnajů dostali také nejhodnotnější táborové věcné odměny.

Přestože byla druhá polovina srpna dost chladná, většina otužilých táborníků ve slunných dnech ještě vyzkoušela i koupání, skoky do vody a plavbu i závody na lodičkách ve vřesovickém rybníku. Několik večerů jsme se pobavili u táborového ohně, nechyběla ani noční cesta strašidelným lesem, ani spousta soutěží v členitém terénu kolem tábora. A vrcholem byla celotáborová šifrovací soutěž připravená letos mistrem v řešení logických úloh Honzou Novotným z Brna.

Celotáborový výlet nás zavedl do Strážnice. Tady jsme se při plavbě po obnoveném Baťově kanále seznámili s historií kdysi významného „vodního“ hradu i důležité uhelné dopravní cesty z dolů jižní Moravy pro elekrárny na Zlínsku. Život našich prababiček a pradědů jsme si dokázali věrně představit po prohlídce v sousedícím skanzenu vesnice jihovýchodní Moravy. Autobusový výlet končil za krásného odpoledne výsadkem celé výpravy pod hřebenem Chřibských lesů a deseti až patnáctikilometrovým pěším pochodem k domovské základně. Aby výletů do minulosti nebylo ještě málo, tak nám sousední jezdecko-historický tábor v jednom odpoledni připravil atraktivní ukázku ze života, výcviku a turnajů rytířů i jejich panošů a koní ve středověku.

Největší atrakcí pro účastníky, návštěvy i kolemjdoucí výletníky ovšem bylo, když se polovina chlapců a děvčat převlékla za šachové figurky a předvedla urputné osobní souboje na obří šachovnici uprostřed táborového náměstíčka ovšem přesně v duchu šachových pravidel a pod vedením extraligových hráčů Mirka Pakosty a Karla Kratochvíla. Mimořádně zdařilé šachové kostýmy vytvořili podle návrhů vedoucí Heleny Čermákové z Brankovic sami táborníci.

Na šachovém táboře nesměly chybět také lekce a přednášky zaměřené k ovládnutí principů vedení šachové partie v podání zkušených táborových trenérů a navíc i tentokrát přijela trenérská legenda – ing. Vratislav Hora. Každý den byla řešitelská soutěž o sladké odměny a simultánky s oddílovými vedoucími nebo návštěvníky. Z nich zmiňme alespoň juniorského reprezentanta z Náměště Davida Kaňovského a ostříleného mistra Františka Vykydala z Brna.

Tento tábor byl i výjimečný tím, že pořadatelé připravili o víkendu uprostřed tábora malou oslavu dvaceti let pořádání šachových táborů. Některým připadalo až neuvěřitelné, že první šachový tábor organizovaný tandemem Bučovice – Rajhrad proběhl již v roce 1986 a od té doby nebylo léta, kdy by těmito pořadateli nějaký šachový tábor nebyl uspořádán. Nabídka se postupně rozšiřovala o další a další, takže jen letos byly připraveny tábory nejen ve Vřesovicích, ale i v zahraničí na Slovensku a Itálii. A tak se při setkání starých i nových spolupracovníků prohlížely kroniky, fotografie, oživovaly se různé historky a vzpomínalo se na doby dávné i nedávné. Všem těm, kteří pomáhali s přípravou a fungováním šachových táborů patří vděčná vzpomínka za práci a za volný čas, který dětem na táboře věnovali.

Další informace o táboře se spoustou podrobností najdete na webu Lokomotivy Brno

Celý chod tábora pro šedesát chlapců a děvčat zabezpečovala dvacítka dobrovolných pracovníků z šachových klubů Sokol Rajhrad, ZŠ Brankovice, Lokomotiva Brno, SK Boršice a TJ Bučovice, kterým patří upřímné poděkování.

V Bučovicích 14. září 2006 Petr Kunčar, Jan Gorčák

přidal Miroslav Hurta dne 15.09.2006 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009