Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Jarní žákovský turnaj v Břeclavi pro Baráka a Šetinu

Závěrečný díl letošního seriálu KP mládeže v rapid šachu proběhl v sobotu 19 května v Domě školství v Břeclavi jako Jarní turnaj navazující na tradici Vánočních turnajů pravděpodobně definitivně ukončených v roce 2015.

Výsledky Turnaje talentů - starších žáků najdete zde

Výsledky Turnaje nadějí - mladších žáků najdete zde

96 hráčů zastupovalo 15 mládežnických oddílů. Podle očekávání konkurenci převálcovali borci z Brna a Kuřimi. V mladším turnaji obsadili prvních 6 míst, ve starším dokonce 7. Na zbylých místech první desítky uvidíme hlavně borce z Hodonínska - z Kyjova, Ratíškovic, Veselí a Vacenovic, po jednom pak z Adamova a Hustopečí.

Starší turnaj do 16 let se stal kořistí největšího favorita Davida Baráka, který pustil remis jen svému spolužákovi z brněnské Jarošky Filipu Nezvalovi. Dvakrát však Davidovi padal praporek a holý život zachraňoval pomocí nového pravidla umožňujícího požádat o dohrání partie "Fischerovým" tempem s bonusem 5 sekund. Jeho soupeři byli příliš ambiciózní (nebo zdravě bojovní, jak se to vezme) a odmítli nabídku remízy, která je s touto žádostí automaticky spojena, aby nakonec v zuřivé blicce prohráli. Klíčové to bylo zejména s hlavním konkurentem Vilémem Fajou.

Druhé místo tak obsadil mladičký talent Tadeáš Hladký. Davidovi Barákovi je teprve 14 let, Tadeáši Hladkému dokonce pouhých 10 let!

Ani v mladším turnaji do 12 let nehrál věk žádnou roli. Na první pohled vypadá devítiletý Vašek Šetina z Kuřimi snad ještě mladší, než ve skutečnosti je, ale šachově válel mezi mnoha zkušenými borci famózně.

Remízu pustil jen svému oddílovému kolegovi Adamu Bočkovi.

Druhý přišel do cíle po nečekaném klopýtnutí ve třetím kole Šimon Tajovský. S vítězem si bohužel nezahrál.

Třetí skončil Pavel Vojtek z Jundrova

jen o prsa před dalším Kuřimákem Ondřejem Hronkem. Oba sehráli celý turnaj na nejvyšších šachovnicích.

Jako vždy turnaj příjemně odsýpal a většina účastníků odjížděla spokojena. Pravdou však je, že požadavky Pravidel šachu (např. přidávání 2 minut po záplavě nemožných tahů nebo už zmíněné dohrávání partií s přidávacím tempem) i představy rodičů (klid v sále, řešení skutečných i domnělých zásahů ostatních rodičů do partií apod.) jsou čím dál náročnější a rozhodčí, kdysi pohodlně sedící na své rozhodcovské židli nebo důstojně plující sálem, aby dnes byl sprinterem, expertem na všechny druhy digitálních hodin, drábem a diplomatem v jednom .