Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Přebory škol na Břeclavsku: střídání stráží pokračuje

26 týmů a 106 účastníků (95 chlapců a 11 děvčat) se sešlo ve středu 22. listopadu 2017 v sále břeclavského Domu školství na okresním kole Přeboru škol v šachu - pokles oproti loňsku o 3 družstva je důsledkem klesající šachové aktivity v okresním městě. Někdejší suveréni okresních kol, mnohonásobní medailisté krajského kola a rekordmani v počtu účastníků školního kola z Gymnázia Břeclav se letos nezúčastnili vůbec...

Výsledky kategorie 1. stupeň ZŠ najdete zde

Výsledky kategorie 2. stupeň ZŠ najdete zde

Výsledky kategorie středních škol najdete zde

V kategorii středoškoláků hrály čtyři týmy každý s každým dvakrát tempem 2x20 minut. Po hromadném slučování středních škol v posledních letech jde vlastně o reprezentanty všech velkých středních škol na okrese s výjimkou už zmiňovaného Gymnázia Břeclav. Loňský suverén Gymnázim Hustopeče (všechny loňské zápasy skončily pro soupeře kanárem 4 : 0)

Gymnázium Hustopeče (vpravo) - Gymnázium Velké Pavlovice 1 : 3

byl letos notně oslaben a hned v prvním kole prohrál s Gymnáziem Mikulov 1 : 3. Když v následujícím kole porazili Mikulovští borci

stejným způsobem mírně favorizované Gymnázium Velké Pavlovice, zdál se být celkový vítěz jasný. O těsném a ve více než dvacetileté historii premiérovém vítězství Velkých Pavlovic nakonec rozhodl napínavý duel obou lídrů v předposledním kole, kdy Josef Lacina (vpravo) vrátil porážku z úvodu soutěže Janu Kocábovi.

V tradičně nejpočetnější kategorii 2. stupeň základních škol hrálo 12 týmů švýcarským sytémem na 7 kol tempem 2x20 minut.

S nevídaným náskokem (z 28 partií 27 vítězství a jediná remíza) vyhrálo Gymnázium Hustopeče a pokud nezaúřadují hory nebo nemoci, může tento vyrovnaný a pravidelně trénující tým hrát o medaile i v krajském kole.

Další čtyři týmy (Gymnázium Velké Pavlovice, Masarykova ZŠ Lanžhot, ZŠ Kobylí a ZŠ Hustopeče Komenského) podaly vyrovnané výkony a bylo vidět, že alespoň část jejich hráčů má pravidelné trenérské vedení.

Při všeobecně nízkém počtu děvčat (v posledních letech cca 1/10 účastníků) zaujal tým ZŠ Kobylí B, který vedla hned dvě copatá stvoření.

V nejmladší kategorii 1. stupeň základních škol hrálo deset týmů každý s každým tempem 2x15 minut. Dařilo předloňskému vítězi ZŠ Jana Noháče ze Staré Břeclavi, který přivezl nejvyrovnanější tým.

Ani druhý mančaft v pořadí ZŠ Kobylí neprohrál jediný zápas, přesto jen těsně odrazil nápor třetí ZŠ Drnholec. Další týmy už měly poměrně velký odstup a často šlo o úplné začátečníky.

Jako vždy soutěž odsýpala ve svižném tempu a motivační atmosféře. Řada družstev zaslala soupisky předem, šachový materiál byl předem nachystán pro všechny účastníky a tak se mohlo začít hrát (a konzumovat hranolky s kečupem, kterých se spotřebovalo neuvěřitelné množství ) ihned po příchodu posledních účastníků. Přestože byl všední den, dovolenou si vzali hned čtyři pořadatelé - díky.