Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Jižní Morava v Bratislavském poháru druhá

Již podeváté vycestovala mládežnická reprezentace k našim východním sousedům, aby v jejich hlavním městě sehrála turnaj krajských reprezentací „O pohár predsedu Bratislavského samosprávneho kraja“.

Slovenští pořadatelé se letos potýkali s finančními problémy – oproti minulosti nemohli platit noclehy, a zřejmě i proto nepřicestovala výprava Středočeského kraje. Chyběli i Maďaři, a tak na uprázdněná místa pořadatelé povolali výběr Nitranského kraje a sami ještě postavili B družstvo.

Stejně jako loni se hrálo v příjemné jídelně Doprastavu Bratislava

I samotné propozice provázely počáteční zmatky. Nejprve se šibovalo s termínem (to nám vyhovovalo, protože v původním termínu, jenž kolidoval s mládežnickými ligami, bychom schopné družstvo stavěli jen těžko) a na poslední chvíli se opravovaly i ročníky kategorií. To už vadilo, protože nám rozbili již sestavené družstvo a přestavba jeho složení probíhala na poslední chvíli a docela hekticky.

Nicméně nakonec družstvo sestaveno bylo, Jihomoravský kraj zaplatil dopravu a poskytl propagační předměty, jež jako malý suvenýr byly pak předány soupeřům, a mohlo se vyjet. Spolehlivým řidičem dodávky z TJ Tatran Poštorná byl jako tradičně David Ciprys a vedoucím výpravy autor těchto řádků. Cesta probíhala hladce, na místo určení jsme dorazili bez problémů a po úvodního formalitách mohl turnaj začít. Hrálo se systémem každý s každým dvakrát, tempo bylo 2 x 15 minut s přidávacím časem pět vteřin na tah – čili klasický rapid.

Lídr týmu Vojta Jurásek předává tašku s propagačními předměty FM Miroslavu Mackovi

1. Jihomoravský kraj 2½ - 3½ Nitriansky kraj 1 Jurásek Vojtěch ½ : ½ Kuna Martin 2 Fryda Dominik 0 : 1 Mižička Matúš 3 Němec David 0 : 1 Verbytskiy Patrik 4 Barák David 1 : 0 Vereš Šimon 5 Vavřínková Eliška 1 : 0 Hlavinová Martina 6 Vavřínková Anna 0 : 1 Kovařiková Mária V prvním kole jsme dostali výběr Nitranského kraje – papírově nejslabšího soupeře – a dobře jsme si rozhodně nevedli. Když David Ciprys prorokoval, že ještě budeme rádi za remízu, měl jsem ho za škarohlída, ale vývoj událostí mu dal plně za pravdu. Partie se vůbec nevyvedla Aničce – měla velké šance na výhru, ale jaksi opomněla dokončit vývin, soupeřka se potom dostala k útoku a v časové tísni Anička dostala mat. Zachráncem od ještě většího debaklu našeho týmu se stal Vojta Jurásek, jenž věžovky s dvěma pěšci méně úspěšně dokormidloval do remízového přístavu, čímž naše prohra byla jen velmi těsná.

Dominik Fryda kupodivu nepotvrdil pověst notorického časovkáře a stal se strůjcem obou vítězství nad Bratislavským krajem A 

2. Bratislavský samosprávny kraj A 2½ - 3½ Jihomoravský kraj 1 Sahidi Samir 1 : 0 Jurásek Vojtěch 2 Lintner Igor 0 : 1 Fryda Dominik 3 Vrtiaková Anna 0 : 1 Němec David 4 Gžib David ½ : ½ Barák David 5 Strelbitska Oleksandra 1 : 0 Vavřínková Eliška 6 Vozárová Adriana 0 : 1 Vavřínková Anna Kolo plné zázraků. Eliška Vavřínková prošla nevšímavě kolem zisku kvality, aby vzápětí sama kvalitu ztratila a s družstvem to vypadalo bledě. Všechny horší pozice jsme naopak nějakým kouzlem otočili a vykřesali z toho výhru nad papírovým favoritem soutěže.

David Němec v této partii porazil WFM Annu Vrtiakovou a stal se vítězem třetí šachovnice

3. Jihomoravský kraj 4½ - 1½ Bratislavský samosprávny kraj B 1 Jurásek Vojtěch 0 : 1 Macko Miroslav 2 Fryda Dominik 1 : 0 Kostolanský Sebastián Lukáš 3 Němec David 1 : 0 Kosnáč Patrik 4 Barák David ½ : ½ Valovič Matúš 5 Vavřínková Eliška 1 : 0 Walterová Ema 6 Vavřínková Anna 1 : 0 Sobeková Adela První a velice rychle vyhrála Eliška, rovněž Anička partii s pěšcem více dovedla bezproblémově do výhry. David Němec měl velký tlak těžkými figurami na otevřených sloupcích, soupeř chyboval a odevzdal figuru.

David Barák svou šachovnici nevyhrál, ale zato uhrál společně s Eliškou Vavřínkovou nejvíc bodů (4/6)

Po tomto kole byl turnaj v polovině a všichni hráči i s vedoucími se odebrali společně na oběd. Hostinec U Děda v bratislavské čtvrti Ružinov, kam jsme zamířili, byl jen pár kroků od hrací místnosti. Zvenku restaurace vypadala docela obyčejně, snad jen s výjimkou obrovské sochy seniora, ale uvnitř se nacházejí velké prostory. Ačkoli byla neděle, a tudíž člověk by očekával málo hostů, byla restaurace plná – sedělo tu odhadem dvě stě lidí. My jsme ovšem měli rezervaci, takže nám to nevadilo. Je jasné, že restaurace je v okolí vyhlášená a dobře tu vaří (to po dnešním obědě můžeme potvrdit), ale strašně dlouho to tady trvá. Ačkoli jsme objednávku jídla nahlašovali den předem, plánovaná půlhodinová přestávka na oběd se o celou (!) hodinu protáhla. Tím turnaj nabral hodinové zpoždění, které už nedohnal.

4. Nitriansky kraj 2 - 4 Jihomoravský kraj 1 Kuna Martin 0 : 1 Jurásek Vojtěch 2 Mižička Matúš ½ : ½ Fryda Dominik 3 Verbytskiy Patrik 0 : 1 Němec David 4 Vereš Šimon ½ : ½ Barák David 5 Hlavinová Martina 0 : 1 Vavřínková Eliška 6 Kovařiková Mária 1 : 0 Vavřínková Anna Odveta s Nitrou se nám plně vydařila. David Němec získal rychle kvalitu a i ostatní směřovali k výhře (anebo nejhůř k remíze), takže ani nevadila prohra na poslední šachovnici.

Eliška Vavřínková má důvod k úsměvu - uhrála 4 body, škoda několika nevyužitých šancí

5.Jihomoravský kraj 3½ - 2½ Bratislavský samosprávny kraj A 1 Jurásek Vojtěch 0 : 1 Sahidi Samir 2 Fryda Dominik 1 : 0 Lintner Igor 3 Němec David ½ : ½ Vrtiaková Anna 4 Barák David 1 : 0 Gžib David 5 Vavřínková Eliška 0 : 1 Strelbitska Oleksandra 6 Vavřínková Anna 1 : 0 Vozárová Adriana V pátém kole opět porážíme favorita soutěže. Před posledním kolem na vedoucí celek Bratislavského kraje ztrácíme jen jeden jediný bod. Podaří se v posledním kole zabojovat o prvenství?

Benjamínek Anička Vavřínková hrála přemýšlivě, občas jí vadilo rychlejší tempo

6.Bratislavský samosprávny kraj B 4½ - 1½ Jihomoravský kraj 1 Macko Miroslav 1 : 0 Jurásek Vojtěch 2 Kostolanský Sebastián Lukáš 1 : 0 Fryda Dominik 3 Kosnáč Patrik 1 : 0 Němec David 4 Valovič Matúš ½ : ½ Barák David 5 Walterová Ema 0 : 1 Vavřínková Eliška 6 Sobeková Adela 1 : 0 Vavřínková Anna Nepodařilo. První sice – a velice rychle – vyhrála Eliška, ale ostatní prakticky na co sáhli, to se jim nedařilo. Po tomto výkonu na nás zbývá druhé místo. Konečné pořadí: Poř. Družstvo Body MP 1 Bratislavský samosprávny kraj A 23½ 7 2 Jihomoravský kraj 19½ 8 3 Bratislavský samosprávny kraj B 17 7 4 Nitriansky kraj 12 2 Kdyby se hrálo na zápasové body, jsme vítězem my, ale nelze se na to vymlouvat. Propozice jasně říkaly, že hodnocení je olympijské, a všichni hráči to věděli. Nicméně fakt, že jsme dokázali dvakrát po sobě porazit vítěze, vedlo Davida Ciprys ke konstataci faktu, že „morálním vítězem jsme my“.

Nejlepší hráči na šachovnicích

Výsledky našich hráčů: 1 Jurásek Vojtěch 1½ 2 Fryda Dominik 3½ 3 Němec David 3½ 4 Barák David 4 5 Vavřínková Eliška 4 6 Vavřínková Anna 3 Podrobné výsledky lze sledovat na stránkách chess-results Závěrem nezbývá než pořadatelům poděkovat za pěkně uspořádanou akci, Jihomoravskému kraji za podporu a našim hráčům za nasazení a výdrž, se kterou ke hře přistupovali.

Vítězný Bratislavský kraj A

Druhá jižní Morava

Třetí Bratislava B

Čtvrtý Nitranský kraj

přidal Miroslav Hurta dne 01.10.2017 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009