Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Mistrovství republiky seniorů Rychnov nad Kněžnou 2017

Tak jsme zase o rok starší a opět je tu tradiční šachový festival seniorů v Rychnově nad Kněžnou. Letošní festival se hrál ve čtyřech oficiálních kategoriích a jedné neoficiální. Ty oficiální byly : nad 50 let (batolata), nad 60 let (hlavní turnaj), nad 70 let a nad 80 let. Neoficiální kategorie byla nad 90 let a zúčastnil se jí jediný hráč, a to pan Jaroslav Sládek z Jičína. Klobouk dolů !

Kategorie nad 50 let byla letos kupodivu slabě obsazena pouze 16 hráči a hráčkami (ženy hrály společně s muži), a tak se nelze divit, že suveréně vyhrál Marian Sabol před Zdenkem Urbanem a Milošem Kozákem. Ženy pak vyhrála Jarmila Voráčková z Říčan před Evou Kořínkovou a Jitkou Lorencovou.

Ředitel turnaje Jiří Daniel

Naopak kategorie nad 70 let byla obsazena početněji a zúčastnilo se jí 56 hráčů. Je to způsobeno tím, že dochází k přesunu hráčů z kategorie nad 60 let z věkových důvodů. V této kategorii zvítězil po velkém a vyrovnaném boji Jiří Chmelík z Litvínova před polským hráčem FM  Wladyslawem Pojedziniecem a Jaroslavem Volfem. V kategorii nad 80 let, která se hrála společně se sedmdesátkama , zvítězil Jaroslav Zikmund z Kostelce nad Orlicí, před Josefem Slížkem a Raimundem Leinerem.

Doprovodných turnajů jsem se nezúčastnil, takže je ani nebudu komentovat a rovnou přejdu k hlavnímu turnaji nad 60 let.

Letos mne provázejí specifické zdravotní problémy, a tak jsem takřka do poslední chvíle nevěděl, zda se tohoto turnaje budu moci zúčastnit. Pečliví čtenáři si jistě vzpomenou, že na turnaji v Oravici před dvěma lety mne můj spolunocležník upozornil na to, že trpím apnoe, tj. zástavou dýchání v noci. Přes velkou nechuť jsem se nakonec podrobil vyšetření ve spánkové laboratoři, a k mému zděšení bylo zjištěno, že trpím až trojnásobně horším výskytem zástav, než je přijatelná hranice. Jediným způsobem léčby je použití speciálního přístroje, který v noci vhání vzduch do dýchacího ústrojí, vytváří podtlak a tím se odstraní uzavření dýchací trubice. Není to vlastně léčba, ale pouze odstranění akutních problémů.A ty mohou být hodně závažné, jako udušení v noci, zvýšení nebezpečí infarktu a mozkové mrtvice, nárust obezity, hypertenze a kdoví co ještě. U mne bylo rovněž zjištěno, že dochází  k nedostatečnému okysličení mozkových buněk s blíže těžko specifikovatelnými následky. Tento stav může u mne trvat již hodně dlouho, tak 20 až 30 let. Vtip je v tom, že organismus člověka se s tím dokáže vyrovnat n.př. tím, že to kompenzuje jinými újmami na zdraví (vysoký krevní tlak, obezita atd.). Jinými slovy lze tím n.př. vysvětlit třeba podíl na značných výkyvech šachové formy v minulosti, a to dlouhodobých i krátkodobých.

 

Když lékař zjistí u pacienta toto onemocnění, je jeho povinností to okamžitě nahlásit na dopravní inspektorát s tím, že je nutno pozastavit řidičské oprávnění. Toto opatření vychází z nového velmi problematického zákona, který je v platnosti teprve několik měsíců a je příčinou toho, že celá řada postižených lidí odmítla léčbu a raději žije s výše uvedenými riziky. Pokud ovšem člověk souhlasí s používáním (zapůjčením pojišťovnou a částečným zaplacením) přístroje (doživotním !) a testy prokážou jeho příznivý vliv na pacienta, je řidičské oprávnění znovu navráceno. Rozepisuji se o této nemoci šířeji proto, že jí trpí více jak 20% mužů ve věku nad 40 let a mnozí o tom vůbec nevědí, nebo příznaky podceňují a ignorují.

Mezistátní zápas seniorů

Takže přes značné problémy jsem nakonec s léčbou přístrojem souhlasil, řidičské oprávnění mi bylo uvolněno a turnaje jsem se zúčastnil. Ve srovnání s předchozími ročníky bylo obsazení téměř stejně kvalitní. Nechyběl loňský vítěz Pilař, IM J.Přibyla nahradil ruský IM Chudinovskih.

Všem nám samozřejmě chyběl Honza Uhman, který určitě nad turnajem dohlížel ze šachového nebe. A přihlásili se noví hráči (n.př. Jaroslav Přibyl), kteří přestože neoplývali vysokým ELO, byli dostatečně nebezpeční každému. Jako mnohokrát předtím bylo pro mne kritické už 1.kolo i tentokrát. Hrál jsem s J.Sedláčkem (1808), ze zahájení jsem získal jasnou výhodu, ale pak jsem připustil černého ke hře na mém královském křídle, v důsledku čehož jsem mohl přijít o kvalitu. Soupeř však příslušný obrat neviděl a materiálovou převahu jsem snadno realizoval. Ve 2. a 3. kole jsem hrál s Divišem a Drábkem, oba jsem přehrál ze zahájení a celkem snadno zvítězil. Ve 4. kole jsem ale nastoupil černými proti ruskému IM Chudinovskému (2229). Věděl jsem, že není ve zrovna ideální formě, ale přesto …V zahájení se mi podařilo vyrovnat hru, ale pak jsem se dopustil chyby v propočtu, což nemělo sice žádné katastrofální  následky, ale kupodivu to soupeře vyprovokovalo k agresivnímu a velmi spornému závaznému postupu v centru.Pečlivou obranou jsem se však útočným choutkám soupeře ubránil a začínal jsem přebírat iniciativu.Nepokračoval jsem ale nejpřesněji, soupeř obětoval figuru a věčným šachem se zachránil. Nicméně z partie jsem měl dobrý pocit a s výsledkem jsem byl spokojený.To se projevilo tak, že v 5.,6. a 7. kole jsem své soupeře (Salač, Přibyl a Bříza) jasně přehrál a dostal se tak do čela soutěže dokonce s jednobodovým náskokem. Taktickými remízami v posledních dvou kolech jsem tento náskok udržel a stal se tak seniorským mistrem republiky.

Jiří Daniel a vítězové Přiby, Mlýnek a Lorenc

Vzhledem k tomu, že jsem tento turnaj považoval za jakýsi test nové zdravotní terapie, musím nakonec říci, že to je velký úspěch, navíc umocněný tím, že vlastně patřím do vyšší věkové kategorie, do sedmdesátek. Jaký je ale podíl nové léčby skutečně nevím, to ukáže až budoucnost.

 

Ostatní hráči z Brna eventuelně z Jihomoravského kraje dopadli různě. Josef Kolek z Ivančic skončil 31. ač byl nasazen jako 40.

Asi za tento úspěch vděčí provozování cyklistiky.

Jeho kolo představuje skutečnou raritu, protože nevyhovuje vyhlášce téměř v každém bodě. Policejním kontrolám se však nemusí vyhýbat, protože zatím se při každé kontrole dali policisté do huronského smíchu a pustili ho dál. Druhému zástupci brněnskému Liborovi Divišovi z Bystrc Oilers se moc nedařilo. Byl nasazen jako 23. a skončil nakonec 45. Prostě to někdy nejde. N.př. loňský vítěz Miloslav Pilař z Prahy skončil letos až 14., bohyně Caissa je prostě nevyzpytatelná!

přidal Petr Mlýnek dne 06.09.2017 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009