Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Pannonia cup – Open Balatonalmadi

Po turnaji v Českých Budějovicích, který dopadl docela přijatelně, jsem neměl důvod proč nepokračovat v turnajovém plánu. A jako druhý turnaj byl právě maďarský Balatonalmadi. Důvody pro tuto volbu byly v podstatě tři. Za prvé jsem hledal turnaj, ve kterém bych příliš neriskoval totální výpadek a výkonnostní skladba tohoto turnaje ukazovala, že přes značný pokles výkonnosti v uplynulém období, bych v tomto turnaji mohl docela obstát. Druhým, a v podstatě hlavním důvodem, byl turnaj, ve kterém by mohl absolvovat svůj mezinárodní křest mezi dospělými v partiích s dospěláckým časovým tempem můj sedmiletý vnuk Jakub.A turnaj B splňoval tuto podmínku téměř ideálně. Hrálo jej pár dospělých s ELO okolo 1900, ale hlavně jej tvořila mládež obojího pohlaví ve věku od 7 do 15 let, s FIDE ELO nebo i bez něho, jako Kuba.

Čili zde byla možnost získání ELO FIDE za příznivých okolností. No a třetím důvodem  bylo jezero Balaton jako turistická oblast, od Brna vzdálená přijatelných 300 km, s možností příjemného koupání  zejména pro děti. A tak jsme na tuto destinaci vyrazili takřka v kompletním složení, tj.6 dospělých a 3 děti ve věku 2, 5 a 7 let.

Nejprve jsem musel zjistit, zda existují přijatelné podmínky pro ubytování a stravování. Sice jsem si našel na internetu příslušné propozice, ale ty na všechny otázky neodpovídaly. Tak jsem se spojil s hlavním organizátorem, panem Imre Fancsy a společně jsme po mnoha e-mailech dospěli k řešení přijatelnému pro obě strany. A nutno přiznat, že pan I.Fancsy nám vyšel hodně vstříc. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, syn Tomáš s manželkou a dvěma dětmi zvolil nakonec pohodlí hotelu, a já s manželkou, snachou Martinou,vnukem Kubou a jeho bratránkem Tomášem jsme přijali nabídku na ubytování v soukromí za 20 Euro/den pro dospělé. Bylo to v podkroví, žádný velký komfort, ale nám to docela vyhovovalo. Stravovali jsme se v restauraci vzdálené asi 100 m od hrací místnosti, opět za přijatelnou cenu 12 Euro za plnou pensi.
Doprava byla pochopitelně dvěma auty, a protože organizátor požadoval, abychom se prezentovali do 13 hod, jelo každé auto zvlášť. Cestou jsme se zastavili pouze u zříceniny hradu Csesnek, kde jsme se i naobědvali. Dle navigace měla cesta trvat tři a půl hodiny, ale nakonec jsme to v klidu zvládli něco těsně nad čtyři hodiny.

Balatonalmádi vzniklo v polovině 20. století spojením čtyř vesnic. Osada Almádi dnes tvoří centrum města Balatonalmádi. Nejstarší obcí byla osada Vörösberény, kterou král Štěpán I. ve středověku věnoval řeckým jeptiškám. Ve městě Balatonalmádi se nachází nejkvalitnější a nejlépe vybavené pláže Balatonu – Wesselényi, Almádi Budatava a pláž Káptalanfüred. K nejvíce navštěvovaným historickým památkám města Balatonalmádi patří kalvinský kostel s vlastním opevněním, barokní jezuitský klášter nebo Óvári-kilátó, což je rozhledna nad městem. Městečko Balatonalmádi je obklopeno  lesy a pohořím Keszthely, které je součástí Balatonského národního parku.

A nyní k vlastnímu turnaji. Jako cíl jsem si stanovil umístění někde v okolí nasazení (21.) a boj o vítězství v kategorii seniorů, kde jsem byl nasazen jako třetí. Sedmikolový turnaj se pro mne zpočátku vyvíjel velmi příznivě. Po pěti kolech jsem měl čtyři body, když jsem prohrál bílými po tragickém výkonu v zahájení už v 15. tazích s mladým maďarským hráčem Egresim (2328). Nutno podotknout, že jsem prakticky neměl žádnou možnost přípravy, protože Wi-fi v podkroví prostě nefungovalo. Pak přišlo 6. kolo, ve kterém jsem vyfasoval maďarského hráče Bodiho  s přijatelným ELO 2191. Opět jsem se dostal tentokrát černými v zahájení do nevýhody. Soupeř ale nenašel přesné tahy a hra se vyrovnala.V rovné pozici se ale bílý pokusil strhnout iniciativu na svou stranu a oslabil agresivním g4 své královské křídlo. Opět však nehrál dostatečně přesně, a tak se mi podařilo dosáhnout jasné výhody. Ve vyhrané pozici však přišel naprostý zkrat a úplně zadarmo jsem nastavil jezdce a musel partii vzdát.V posledním kole jsem dostal opět domácího soupeře, zkušeného Forgacse staršího s ELO 2116.V zahájení se mi tentokrát podařilo vyrovnat (opět černými) hru, ale pak jsem se (vědomě špatným odhadem pozice) dopustil  závažné nepřesnosti, která dala soupeři šance v útoku na královském křídle. A tak když jsem nevyužil všechny své obranné možnosti, soupeř se svým útokem prorazil. Nakonec, i když jsem prohrál poslední dvě kola, jsem obsadil 19. místo a svůj stanovený cíl splnil. Při využití šancí, které byly na šachovnici, jsem ale klidně mohl dosáhnout na některou z osmi finančních cen. A jak to dopadlo s druhým stanoveným cílem? Tady mi trochu přálo štěstí, protože všichni mí konkurenti v posledním kole také prohráli, a tak jsem nakonec v soutěži o nejlepšího seniora zvítězil a z turnaje jsem si odvezl povzbudivou cenu 5000 Forintů.

A jak to dopadlo s Kubíkem? Jeho vystoupení musím hodnotit se smíšenými pocity.Před každou partií jsem mu vtloukal do hlavy dvě zásady – že musí hrát pomalu a že musí své tahy počítat.Hráči v B skupině měli na celou partii 120 minut každý. Po úvodních blickách (jak byl z rapid turnajů v Česku zatím zvyklý) se mu na konci turnaje podařilo strávit nad partií několik desítek minut, což je částečný úspěch. S počítáním variant už to bylo horší, tady zřejmě dosud neví o čem je řeč. Dělím trenéry do dvou skupin – na metodiky a empiriky. Metodici procházejí postupně a cílevědomě se svými svěřenci celou oblast šachové problematiky – zahájení, střední hru a koncovky včetně šachové historie i současnosti, s hloubkou v závislosti na věkové kategorii hráče. Empirici pak si většinou více méně náhodně vybírají typické příklady, na kterých probírají zákonitosti šachové hry. Domnívám se, že pro vývoj hráče je optimální spolupráce s oběma typy trenérů, metodiků je však už dnes velmi málo. Vrátím-li se zpátky ke Kubovi, pak metodika propočítávání variant pro hráče této věkové kategorie prakticky neexistuje, aspoň mi to není známo. Kuba má v Týnci n.Sázavou, kde žije, svého osobního trenéra, ale touto problematikou se určitě nezabývají. Jako jedinou možnost vidím v přehrávání a rozboru vhodně vybraných partií s jednodušším propočtem variant. Problém je ale v tom, že Kuba řeší n.př. diagramy rychle a většinou dobře, ale v partii prochází vedle diagramových pozic často bez povšimnutí. Snad se situace zlepší s postupným získáváním zkušeností – čili hrát co nejvíce a sehrané partie rozebírat. Kuba nakonec hrál s pěti Elisty se kterými uhrál 1 1/2 bodu a obsadil třetí místo od konce. Počáteční ELO FIDE by tím měl získat, takže bychom oba dva své cíle splnili.
Group A: http://www.chess-results.com/tnr285857.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30&wi=984
Group B: http://www.chess-results.com/tnr285858.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30&wi=984 

Toto je pozice z partie Bodi (2191) – Mlýnek (2091), ve které je černý na tahu. Jeho pozice je snadno vyhraná po celkem jednoduchém a plánovaném 31… Sd3 32.Dd2 Sxf1 33.Dxf1 Ve1 34.Dxe1 Vxe1 35.Kxe1 Jd3+ atd nebo 33.Vxf1 Je2+ 34. Sxe2 Vxe2 35.Dd3 V8e3 36.Dxg6 Vg3+ atd. V partii se však stalo neuvěřitelné 31…Je2+ ???, načež po 32.Dxe2 se černý musel vzdát, protože má čistou figuru méně ! Ptáte se jak je to možné? Času jsem měl dost, unaven jsem také nebyl. Je to tedy osud, stařecká demence nebo případ pro psychiatra? Vysvětlení je ale daleko prostší. Pokud si vzpomínám, tak jsem při propočtu neviděl tah 33.Je2+, takže jsem hledal nějakou jinou cestu k výhře až jsem našel ten tah v partii.
Pokud bych tuto partii vyhrál a i když  bych partii posledního kola prohrál, tak bych celkově skončil někde okolo 6. místa, což představuje finanční cenu ve výši 8000 forintů. Pokud by se ceny sdílely, tak ve spojení s výhrou 5000 forintů za seniory by celková výhra dělala 13000 forintů, čili něco okolo 1000 Kč.  To jsou však pouhé kdyby a spekulace. Škoda!

Partička venkovních šachů během zpáteční cesty v Bratislavě

přidal Petr Mlýnek dne 03.09.2017 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009