RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

V KP škol vítězí Kuřim a 2x Jaroška, medaile 5x do Brna, 3x do Kuřimi, 1x do Strážnice

Jihomoravské kolo Přeboru škol potvrdilo nadvládu mládežníků z krajské metropole a nejbližšího okolí nad zbytkem kraje - medailové skóre 5x Brno¸ 3x Kuřim¸ 1x Strážnice je jako přes kopírák s loňským¸ jen Základní školu Vracov nahradilo Purkyňovo gymnázium Strážnice¸ kam se přesunula polovina někdejšího vracovského týmu. Na jedné straně to svědčí o výborné práci v tradičních baštách, na druhé straně o zaostávání ostatních...

Výsledky kategorie 1. stupeň základních škol

Výsledky kategorie 2. stupeň základních škol

Výsledky kategorie střední školy

Fotografie najdete na webu Františka Šimíka

V sále Domu školství v Břeclavi bojovalo v úterý 24. ledna 2017 o medaile a dvě postupová místa do republikového kola celkem 33 družstev se 146 hráči na soupiskách. Z oprávněných účastníků se omluvila ZŠ J. Mareše Znojmo v kategorii 1. stupeň a ZŠ Rousínov s Gymnáziem Břeclav v kategorii 2. stupeň základních škol. Těsně před soutěží zkosily nemoce v nejmladší kategorii ještě ZŠ Kunštát a ZŠ Adamov.

Všichni vítězové vyhráli s velkým náskokem a pokud do celostátního kola postaví optimální sestavy, měli by se poprat medaile.

Bohužel letos z pracovních důvodů vypadl "operátor on-linů" (zajistit pořadatele a rozhodčí pro 150 dětí není ve všední den úplně jednoduché), tak alespoň bývalí mnohonásobní účastníci v roli rozhodčích promítali malebné záběry z Břeclavi a okolního Lednicko-valtického areálu.

V nejmladší kategorii 1. stupeň základních škol zvítězila po sedmé za sebou ZŠ Kuřim Tyršova.

Společně se druhým místem ZŠ Kuřim Jungmannova

jde o skvělou vizitku systematické práce kuřimských trenérů. Po turnaji šli Kuřimáci ověšení medailemi oslavit úspěch ... šachovou partičkou.

Až do posledního kola bojovali o postup Brňáci ze ZŠ na Bakalově nábřeží.

V přímém souboji o stříbro však podlehli Kuřimákům z Jungmannky 1 : 3. Přesto do boje o čelo výrazně zasáhli - jako jediní porazili vítěze. Výborně hrála i další brněnská škola ZŠ Svážná vedená nejlepším hráčem celého turnaje Tadeášem Hladkým (7,5/8 na první desce!). První polovinu tabulky uzavřela ZŠ Milotice - obrovský úspěch pro nováčka soutěže.

Hrálo se systémem každý s každým na 8 kol 2x15 minut na partii.

Prostřední kategorii 2. stupeň základních škol zcela ovládlo brněnské Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše, kde se sešla sestava s ambicemi na medaile z republikového kola v několika následujích letech.

Brňáci pravidelně střídali pět vyrovnaných hráčů a ti uhráli následující výsledky: David Barák 5,5/6, Petr Glozar 5,5/6, Olga Dvořáková 6/6,

Vilém Faja 5/5 a Filip Nezval 5/5. Vyhráli pětkrát 4 : 0 a dvakrát 3½ : ½! Obrovským překvapením bylo druhé místo Purkyňova gymnázia Strážnice, které prozatím sbíralo úspěchy jen v nejstarší kategorii.

Klíčem k úspěchu bylo vítězství nad favorizovanou ZŠ Kuřim Tyršova 3 : 1.

Tuto ztrátu loňští stříbrní medailisté už nedohnali. V soutěži měli Kuřimáci ještě jednoho koně skrytého pod hlavičkou Gymnázia Tišnov. Tento kůň docválal do cíle na pátém místě, což je pro třínohého koně skvělý úspěch. Se čtvrtou nohou - kapitán se bohužel na poslední chvíli omluvil - by to byl pravděpodobně postup na republiku. Bramborovou medaili vybojovala ZŠ Brno Vedlejší vedená Annou Vavřínkovou (5,5/7).

Atmosféra turnaje byla skvěle motivační, někteří neváhali vytáhnout mezi koly své vlastní magnetické šachy a turnajové partie pravidelně střídat s přátelskými.

Mnoho dětí, rozhodčího smrt, dalo by se parafrázovat staré přísloví. Těch zvednutých rukou a přidávaných dvou minut za nemožné tahy bylo opravdu hodně.

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol 2x20 minut na partii.

V nejstarší kategorii středoškoláků si předloňský vítěz celostátního kola Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše v Brně spravil chuť po minulém nečekaném, byť těsném "pádu" na stříbrnou příčku.

Tentokrát Jaroška neponechala nic náhodě, naložila soupeřům sedm kanárů 4 : 0, dvakrát jim udělala radost výsledkem 3 : 1 a vyhrála s obrovským náskokem. Většinou to vypadalo jako na dolním snímku - než přišel fotograf k partii, už byl někdo ze soupeřů v matu nebo jako v tomto případě bez dámy, kterou právě požírá bílý jezdec.

Pokud by Jaroška odjela na republiku v tomto složení, medaile by jí neměla uniknout a s případným Martinem Blahynkou už o ničem jiném než mistrovském titulu nemůže ani přemýšlet. Druhé místo vybojovalo Biskupské gymnázium Brno

zařazené do soutěže na divokou kartu, což svědčí o mimořádné síle brněského městského kola. Bronzové medaile obhájilo další brněnské gymnázium Matyáše Lercha.

Pozoruhodný výkon podaly za Gymnázium Zastávka dvě dámy - Daniela Dumková (7,5/9 na první desce!) a Julie Richterová (6,5/9).

První místo ve druhé polovině tabulky vybojovalo Purkyňovo gymnázium Strážnice, které válčilo jen ve třech (na čtvrté desce je trenér soupeřů).

Hrálo se systémem každý s každým na 9 kol 2x15 minut na partii.