Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Přeborníci škol na Břeclavsku jsou z Břeclavi a Velkých Němčic

25 týmů a 106 školáků a studentů vytvořilo poslední listopadovou středu nádhernou šachovou atmosféru v okresním kole Přeboru škol v šachu v sále břeclavského Domu školství.

Výsledky kategorie 1. stupeň ZŠ najdete zde

Výsledky kategorie 2. stupeň ZŠ najdete zde

Výsledky kategorie středních škol najdete zde

Hrací tempo bylo 2x15 minut na partii. V prostřední kategorii 2. stupeň základních škol se hrálo švýcarským systémem na 7 kol, ve zbývajících kategoriích systémem každý s každým na 5 kol.

Potvrdilo se, že pokud školy umějí pravidelně zorganizovat základní kolo Přeboru škol nebo mají dokonce školní šachový kroužek, přijdou dříve nebo později i výsledky.

Namátkou vyberme Gymnázium Břeclav a Mikulov nebo základní školy v Kobylí, Drnholci, Staré Břeclavi či Lanžhotě.

V nejmladší kategorii 1. stupeň základních škol si loňský otloukánek - ZŠ Jana Noháče ze Staré Břeclavi tentokrát pověsil na krk zlaté medaile. Zpočátku to sice vypadalo na opakování loňského triumfu Masarykovy ZŠ Lanžhot (na snímku derby Lanžhot A - Lanžhot B)

a ZŠ Kobylí,

ale jen do posledního kola. V něm v přímém souboji o zlato podali Starobřeclavané (dole vlevo) nejlepší výkon celého turnaje a do té doby vedoucí ZŠ Kobylí (dole vpravo) porazili senzačním výsledkem 4 : 0.

Radost po poslední partii byla obrovská.

Na vítěze čekaly medaile, poháry a sladké odměny, v nejmladší kategorii si něco dobrého na cestu odnesli úplně všichni.

Soutěž pro ně připravili a rozhodovali ti, kteří v ní sami úspěšně hrávali - zprava rozhodčí I. třídy Miroslav Slavík, rekordman Tomáš Vrzal (při všech startech v okresním kole vyhrál všechny partie) a účastník celostátního kola Petr Věžník.

V prostřední kategorii 2. stupeň základních škol bývá tradičně nejvíce účastníků (letos 13 týmů) a také největší vyrovnanost, kdy jediný povedený nebo ztracený zápas může rozhodnou o postupu nebo pádu o několik příček celkového pořadí. Tradičními zájemci o nejvyšší posty bývají břeclavští,

velkopavlovičtí

a mikulovští

gymnazisté společně ze základními školami Drnholec,

Velké Němčice

a Břeclav Slovácká. Letos se k nim přiřadila základní škola z Kobylí,

oba týmy ZŠ Břeclav - Kupkova

i školáci z Velkých Bílovic

a Lanžhota.

Rozdíl mezi bronzem a 9. místem činil jen 2 body, tj. pouhé dvě vydařené nebo pokažené partie. Z početného pelotonu vykukovaly jen dvě školy - ZŠ Velké Němčice s Gymnáziem Břeclav a bylo jasné, že právě ony se podělí o zlato a stříbro. Vzájemný duel ve 4. kole

sice skončil příznivě (3 : 1) pro gymnazisty, ale větší vyrovnanost rozhodla o těsném prvenství Velkých Němčic. V podobném složení už Velké Němčice před pár lety vyhrály kategorii 1. stupeň ZŠ. Skvělý závěr a drtivé závěrečné vítězství 4 : 0 přinesly bronzové medaile ZŠ Drnholec, ale medaili by si zasloužilo i několik dalších družstev v pořadí.

V nejstarší kategorii středoškoláků bývá suverénem Gymnázium Břeclav,

letos však narazilo na zdatného soupeře - gymnazisty z Hustopečí.

Vzájemný zápas Břeclaváci vyhráli 3 : 1, ale v těch ostatních se o něco více dařilo hustopečským borcům a v závěrečném účtování jim ke zlatu chyběl jen jediný půlbod. O bronzu mezi gymnázii z Mikulova

a Velkých Pavlovic

nakonec muselo rozhodnout až páté pomocné kritérium! Šťastnějšími byli středoškoláci z Mikulova díky lepšímu výkonu svého borce na druhé šachovnici.

 

Soutěž probíhala jako vždy ve skvělé a motivační šachové atmosféře. Většina družstev zaslala soupisky předem, veškerý šachový materiál nachystali pořadatelé ještě před příchodem účastníků a tak si všichni nejen skvěle zahráli, ale stihli polední zpáteční spoje a domácí borci i obědy v menze. Nashledanou za rok, pár nových družstev by se do sálu ještě vešlo.

Galerie vítězů

Kategorie 1. stupeň základních škol

1. místo: ZŠ Jana Noháče Břeclav

2. místo: Masarykova ZŠ Lanžhot

3. místo: ZŠ Kobylí

Nejlepší hráči na šachovnicích

Kategorie 2. stupeň základních škol

1. místo: ZŠ Velké Němčice

2. místo: Gymnázium Břeclav

3. místo: ZŠ Drnholec

Nejlepší hráči na šachovnicích

Kategorie středních škol

1. místo: Gymnázium Břeclav

2. místo: Gymnázium Hustopeče

3. místo: Gymnázium Mikulov

Nejlepší hráči na šachovnicích

přidal David Ciprys dne 07.12.2015 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009