Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Bratislavský pohár pro belasých

Reprezentační krajské výběry mládeže Bratislavy, jižní Moravy a středních Čech vyrazily v sobotu desátého října 2015 už po desáté (vlastně pojedenáct鸠premiérový ročník v roce 2005 byl "nultý") do devítipodlažního hotelu Dom športu vypínajícího se nad fotbalovým stadionem Pasienky¸ kdysi sídlem Interu Bratislava.

Vítězná jihomoravská výprava na nultém ročníku 2005. Poznáte některé borce?

Všechno se mění. Pasienky už dávno nejsou žádné pastvisko, ale moderní čtvrť s věžáky a obřím nákupním centrem Polus a ani Hotel šport už není jako před deseti lety. Rozkvetlé muškáty zmizely, chodí se zadním vchodem, restaurace je zavřená a stále hlasitěji se mluví o tom, že slovenská Konfederácia športových zvazov o celou budovu nebo alespoň její část přijde. "Podmienky sú neustále ťažšie, peňazí je menej a menej, aj ľudí ochotných pracovať v športe je menej a menej..." (šéf slovenského SZTK, obdoby české ČUS, dříve ČSTV). Nic, co bychom neznali u nás.

Naštěstí vlastní zápolení mladých nadějí zůstává stejně kvalitní a stejně prestižní jako dřív.

Celkové výsledky najdete zde

Článek pořadatele najdete zde, pořadatelské fotografie zde

 

Duší akce placené z peněz Bratislavského samosprávného kraje je FM Stanislav Vlček pořádající akci podle schématu obvyklého i v našich šachových kruzích - sám seženu peníze, připravím propozice, nachystám hrací sál včetně občerstvení,

sám turnaj odřídím, vyhlásím výsledky a nakonec vše uklidím. Naštěstí má "Stano", jak ho oslovuje i řada menších dětí, pomocníky v odrostlejších svěřencích a tak přes malé zdržení v úvodu vše běželo jako na drátkách.

Zahájení mezinárodního klání se neobejde bez malých dárků zajišťovaných jednotlivými krajskými úřady. Soupeřů bylo 18 (tři šestičlenná družstva), modrých krajských igelitek jen 10, přesto jsme všechny podělili. Středočeská výprava, která s námi hrála jako první, si obdržené igelitky neprozřetelně odložila vedle našich zbývajících a tak jsme jimi bez zlého úmyslu podělili ještě jednou i některé Bratislavany.

Bratislavský pohár je rapid soutěží šestičlenných družstev se dvěma dorostenci, dvěma žáky a dvěma dívkami. Tradičně jsou našimi soupeři domácí Bratislavané a Středočeši, které doplňují Maďaři nebo jako v letošním roce domácí béčko. Jihomoravskou výpravu vedl stejně jako loni kapitán Adam Dvořák (5,5/6) a za rok udělal obrovský skok vpřed. Adam měl vždycky originální nápady a výborný propočet. Teď k nim přidal ještě neobvyklou sebedisciplínu a stal se skutečným lídrem s jedinou ztracenou půlkou a nezpochybnitelnou autoritou přirozeného "šéfa" svého týmu. Radek Zeman (3,5/6) na druhé šachovnici

se nevyhnul zbytečným chybám a uhrál jen průměrný výsledek. David Němec (3,5/6) na trojce

měl většinou zkušenější soupeře a zůstal ve stínu stoprocentní Bratislavanky Anny Vrtiakové. V první partii s touto soupeřkou však měl velmi nadějnou pozici a spoustu času na hodinách proti několika sekundám své soupeřky. Ta překvapivě nevyužila možnost věčného šachu a už jsme si mnuli ruce, že bod je na cestě. Předčasně. Štěstí přeje odvážným a byl to David, kdo přehlédl triviální jednotahový mat. Eliška Vavřínková (2/6) na čtverce

hrála dobře a přemýšlivě. To první jí přinášelo pěkně vystavěné pozice, to druhé děsivé chyby v časovkách... Podobné to zpočátku bylo i u Julie Richterové (3,5/6 - třetí snímek shora). Ta však v průběhu turnaje přidala na tempu a nakonec se stala nejlepší hráčkou páté šachovnice. Benjamínek Jan Hvozdovič (3/6) na šestce

byl v první půli zcela svázán atmosférou reprezentačního zápasu a páchal školácké chyby. Teprve po obědě v přilehlém fanklubu "U belasých"

(za rohem je hřiště Slovanu a někdejší československé fotbalové reprezentace Tehelné pole, kde nám v roce 1988 v zápase Československo - Norsko dal branku Simen Agdestein, juniorský vicemistr světa v šachu a trenér Magnuse Carlsena) se otřepal a zakončil soutěž ziskem (3/3).

Zbývá už jen poděkovat pořadatelům a vysílajícímu Jihomoravskému kraji a podívat se na galerii vítězů. Příště chceme být první my!

1. místo - Bratislavský kraj A

2. místo - Jihomoravský kraj

3. místo - Středočeský kraj

4. místo - Bratislavský kraj B

Nejlepší hráči na šachovnicích.

přidal David Ciprys dne 24.10.2015 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

» 
25.8.-1.9.2019

Veletržní turnaj

» 
» 
14.9.2019

100 let Kociánky

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009