Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Zpráva o činnosti v okresu Brno-město v roce 2014

Od poslední volební konference pracuje VV MŠS Brno v následujícím složení:

ing. Zdeněk Nývlt, CSc. – předseda, Bronislav Chmelíček – hospodář, Pavel Lapúník  – TMK, Gustav Nikodém – STK a ing. Rudolf Moulis, CSc. – člen. Převážná část komunikace je vedena elektronickou poštou a hlasování formou per rolám. Tato forma činnosti umožňuje komunikaci bez zbytečného schůzování a k naplnění hlavních cílů – úkolů svazu a je postačující. Osobně se naši zástupci účastnili na krajské konferenci Jihomoravského šachového svazu, konferenci šachového svazu ČR v Havlíčkově Brodě, ale i posledního VV ŠS ČR zde v Brně.

 

Hlavní činnost je zaměřena na organizaci regionálních soutěží, kde prioritní je soutěž družstev a přebory jednotlivců. Základ pro budoucnost ale tvoří práce s mládeží. S hodnocení činnosti a stručnou zprávou o stavu doplnil p. Lapúník.

 

O hospodaření a jeho výsledcích je zpracována samostatná zpráva. Vše se jistě odvíjí kolem financí a dobrovolné práce funkcionářů a organizátorů z jednotlivých oddílů. Dochází i k určité stabilitě členů šachového svazu, což lze dokumentovat zastavením úbytku členů jednotlivých oddílů, i když zde je to trochu pro Brno specifické, dochází zde k přelivu členů mezi jednotlivými oddíly. Vzpomeňme si v poslední době Jezdců Jundrov a dnes DM Klášterského.

 

K soutěži družstev: Dostatečné informace již naleznete k zhodnocení uplynulé sezóny na internetových stránkách, ať již to MŠ svazu, JmK ŠS, či ŠS ČR. Proto jen a pouze pro doplnění a připomenutí:

 

Městský přebor družstev:

Po zrušení a neodstartování městské soutěže se hrál s 14 družstvy. Třináct kol dostatečně prověřilo jednotlivá družstva, přes výkyvy a nevyrovnanost jednotlivých družstev nakonec zvítězilo s náskokem družstvo Jezdců Jundrov B, které svojí výkonností v této skupině tvořilo s přihlédnutím k výkonnosti jednotlivých nasazených hráčů samostatnou kategorii – skupinu a zaslouženě postoupili do KP2. Pro úplnost uvedu, že druhé skončilo družstvo Bystc Oilers B a třetí Lokomotivy G. Na sestupovém místě, tedy 14 skončilo družstvo DM Klášterského, které si ale pro nedostatečný počet družstev pro základní soutěž svoji účast zachovalo i v tomto ročníku v MP. Na statistiky a výsledky jednotlivců se lze podívat do závěrečné zprávy, která je k dispozici na webových stránkách.

 

K působnosti a presentaci našich oddílů ve vyšších postupových soutěžích družstev:

KPII.A:

ŠK Brno 64 čtvrté, dále bez komentáře, toto družstvo mělo na víc.

KPII.B:

1.      Jezdci Jundrov – zasloužilý postup favorita do KPI, 2. Duras „D“, 3. MS „B“, 5. Loko „D“, 9. Loko „C“ na sestupové pozici.

KPII.C:

1.      Univerzita – postup do KPI, 3. Loko „F“;

KPI:

1.      Loko „C“, 2. Vinohrady – oba postup do 2. Ligy, 7. Duras „C“, 10. Bystrc Oilers (zachráněný od sestupu v posledním kole), Loko jasný postup, Vinohrady asi první historický překvapivý.

II. Liga – E:

1.      Duras „B“ a postup do 1. ligy, 2. Moravská Slavie, 3. Loko „B“,  - pěkný pohled na závěrečnou tabulku s umístěním našich zástupců.

1.    Liga – východ:

2.      Duras „A“, 10. Loko „A“ a sestup.

 

Z již zaběhlých akcí byly uspořádány přebory Brna v bleskovém šachu jednotlivců (1. Bronislav Vymazal (Duras),), 2. Neklan Vyskočil (Duras), 3. David Holemář (Mor. Slávia) a družstev (1. Lokomotiva „A“, 2. Daras „A“, 3. Moravská Slavie „A“).

Krajským přeborníkem v klasickém šachu se stal Martin Blahynka.

 

Přeborníkem Brna v rapidšachu se stal Milan Donnert (Duras) před Davidem Holemářem (Mor. Slávia) a Tomášem Lakatošem (ŠK 64) v turnaji O pohár BVK.

 

Do dění v okresu Brno-město přispívají velkou měrou i jednotlivé oddíly. Celotýdenní turnaje pořádá Lokomotiva (Trade chess festival a Olexův memoriál) a Duras (Open Duras BVK). Minimálně jednou měsíčně si lze zajít i na rapid. Zde se k Lokomotivě (3. sobota,2. úterý, memoriál Jana Krejčího, O pohár místostarosty) a Durasu (O pohár BVK, O pohárek BVK, Gillarův memoriál) přidaly i pořadatelé z Bystrce (Pohár bystrcké radnice) a Jezdci Jundrov (Šípkův memoriál). Za pozornost stojí Akademické středy, v netradičních formách šachu, pořádané Bŕeťou Eichlerem a Neklanem Vyskočilem a nekonečný seriál bleskovek U Pásků pod patronací Jana Kalendovského.

 

Dva největší oddíly Lokomotiva a Duras pracují na vysoké úrovni s mládeží. Oba kluby mají zastoupení v dorostenecké extralize i v 1.lize a jejich jednotliví hráči se pravidelně umísťují na předních příčkách MČR.

 

Ze zprávy p. Lapúnika k činnosti Komise mládeže Městského šachového svazu za r 2014

Vzhledem k tomu, že jsem se stal novým členem VV MŠS, tak jsem svoji činnost zaměřil hlavně na uspořádání přeboru Brna, komunikaci s vedoucími mládežnických družstev a s rodiči dětí.

Přebor Brna konaný dne 27.2. až 1.3.2014

Termín 27.2. až 1.3.2014 který byl vybrán byl prakticky jediný, protože ostatní byly již obsazené a i tento kolidoval s víkendovou akcí Durasu. Vzhledem k tomu, že jsme byli finančně omezeni, byl vybrán za pořadatele Orel jednota Brno Bohunice, který byl ochoten poskytnout své prostory zdarma. Turnaj se hrál v tělocvičně a náborový turnaj v místnostech šachového kroužku. Účastníci turnaje měli k dispozici kantýnu, dostatečné množství stolů na rozbor partií a stolní hry, které byly k dispozici v klubovně. Problémem byl cenový fond, protože Orel je organizace, která nedává dětem za sportovní výkony finanční dary, ale pouze medaile, diplomy. Podařilo se přesvědčit představitele Orla, že se jedná o turnaj, jehož vítězové se zúčastní přeboru Moravy a Slezska a případná finanční odměna bude vlastně použita jako dotace na tento přebor. I tak byla částka snížena na polovinu a to pro vítěze každé kategorie. Problémem se ukázalo předehrané 1. kolo, které proběhlo ve čtvrtek 27.2.2014. Pro mimobrněnské oddíly je opravdu velmi komplikované přijet na jedno kolo, které ještě k tomu někteří účastníci jsou schopni dohrát do 10 minut. Slavnostní zahájení turnaje proběhlo až v pátek ráno za účasti představitelů Orla a starosty ÚMČ. Turnaje se zúčastnilo celkem 39 dětí z jihomoravského kraje.

Přeborníky Brna se stali v kategoriích H10 Vilém Faja, v H12 Tomáš Kocí, v H14 Eliška Vavřínková a v H16 Tereza Kocí všichni z Lokomotivy.

Městské kolo přeboru škol 14.11.2014

Městské kolo přeboru škol patří také k významným šachovým akcím, i když jej nepořádáme, ale chtěli jsme se podívat, jak probíhá a zda někdo ze zúčastněných trenérů, vedoucích nebo rodičů nebude mít nějaké připomínky. Turnaje se zúčastnilo 30 družstev a za střední školy hráli na prvních šachovnicích opravdu silní žáci.

Připomínky trenérů, rodičů a dětí.

Hlavní problém byl v pořádání Městského přeboru – 1 kolo ve čtvrtek se ukazuje jako velmi komplikované a působí velké problémy v organizaci oddílů – nutné jet do Brna, protože ne všechny oddíly mohou využívat klubovnu podle svých potřeb a děti také dojíždějí, i když jsou organizovány v brněnských oddílech. Na rok 2015 najít lepší termín a to takový, který by vyhovoval pokud možno všem oddílům jihomoravského kraje.

Spolupráce s komisí mládeže krajského šachového svazu

Je nutná bezpodmínečně spolupráce s komisí mládeže krajského šachového svazu, protože musíme koordinovat svoji činnost tak, aby se zájem dětí o šachy zvýšil.

Zdeněk Nývlt, předseda MŠS Brno

přidal Miroslav Hurta dne 27.02.2015 | sekce:


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009