Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Paris 1924

Je horký červenec roku 1924. V Paříži probíhají VIII. novodobé olympijské hry. V atletických soutěžích dominuje fenomenální finský běžec Nurmi. Také českoslovenští sportovci se perou o medaile. Úspěšná je výprava našich Sokolů. První zlatou medaili pro Československo získává Bedřich Šupčík v ne zcela obvyklé disciplíně – olympijském šplhu na osmimetrovém laně.

Oficiální plakát pařížských olympijských her

A není to poslední zlatá medaile pro Československo v tomto zápolení národů. V prestižním hotelu Majestic se koná v rámci olympiády mezinárodní šachový turnaj! Nastoupilo k němu 54 hráčů z řady zemí a jeho vítěz získá titul Šampión šachových amatérů VIII. Olympijských her. Proponována je i soutěž družstev, jejímž vítězem se stane to státní družstvo, jehož členové získají absolutně nejvyšší počet bodů (součtem indiviuálních výsledků). Mezi účastníky je i jediná žena – paní Hollowayová z Anglie. Jejím následovnicím trvalo dost dlouho, než si troufly na olympijský start mezi muži – až v roce 1950 v Dubrovníku hrála Francouzka Chaudé de Silans. Z devíti šestičlenných předběžných skupin postupoval do finále vždy jen vítěz – byla to skutečná loterie. Z našich hráčů to žádnému nevyšlo – dominovali pak v turnaji subsidiárním.

Hotel Majestic v Paříži

Společná fotka účastníků šachového turnaje. V centru u šachovnice pořadatel Aljechin, v horní řadě zleva je vidět se založenýma rukama mistra Karla Skaličku, vedle něho Schulz, čtvrtý zleva Vaněk a předposlední v horní řadě Hromádka

Pokud vás tento krátký úvodník zaujal, přečtěte si celý článek o Olympiádě a skvělém finiši Karla Hromádky ve dvou následujících přílohách:

Paris 1914 - 1. část

Paris 1914 - 2. část

přidal Jan Kalendovský dne 08.11.2014 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009