Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Univerzita vs. Technika v Brně 1927

Nejstarší brněnskou vysokou školou byla Německá technika (1849-1945). Císařským dekretem Františka Josefa vznikla i Česká technika (dnešní VUT) v roce 1899. Ale teprve po vzniku samostatné Československé republiky vzniklo také opravdové české vysoké školství v podobě vzniku Masarykovy univerzity (1919) a Vysoké školy zemědělské (dnešní Mendelovy univerzity – rovněž 1919). Ve dvacátých a třícátých letech minulého století se mnoho studentů brněnských vysokých škol věnovalo šachové hře a na jednotlivých univerzitách vznikaly i šachové kroužky a kluby. Často mezi sebou zástupci Univerity a Techniky také zápasili. Stejně jako dnes se utkali např. již v roce 1927.

V šachové rubrice německého brněnského listu Tagesbote 7.6.1927 (ten je tuším stejně starý jako německá technika) napsal její vedoucí dr. Ignác Schütz docela podrobnou reportáž o tomto zápase. A o několik dní později přinesl i ukázků bojů. Snad vás to pobaví, nebo třeba naleznete mezi účastníky onoho dávného souboje někoho ze svých předků. Je třeba ještě připomenout, že mezi brněnskými vysokoškoláky-šachisty byla i řada cizinců, později ve svých zemích známých mistrů (Jihoslovan Feuer, Maďar Drucker, Polák Kahane a další). A také celá řada hráčů německé a židovské národnosti, z nichž ti posledně jmenovaní téměř vesměs zahynuli v koncentračních táborech (mistři Burian, Teller, Zinner a další).

*) Asi vyhraje Burta.- **) Asi bratr mistra Jana Foltyse Miloslav Foltys (nar. 1904).

Jedna dochovaná ukázka:

Marchetti - Žák,Rudolf
Brno /Univerzita-Technika/, 05.1927
Diagram

Eine Bauernspeck-Falle. (Léčka Pěšec jako špek)  Im Brünner Hochschul-Wettkampf am Pfingstmontag kam es am vierten Brett in einer eigenartig geführten sizilianischen Eröffnung zwischen Cand. techn. Marchetti und Cand. med. Rudolf Zak nach dem 9. Zugwechsel zu folgender Stellung. (V zápase brněnských vysokých škol na svatodušní pondělí došlo na čtvrté šachovnici v originálně vedeném sicilském zahájení mezi cand. techn. Marchettim a cand. med. Rudolfem Žákem po 9. tahu k následujícímu postavení) Es ist, wie man sieht, noch kein Stein vom Brett gekommen. (Jak je zřejmé, nezmizel ze šachovnice ještě žádný kámen) - Der letzte schwarze Zug war der Vorstoss des Damenbauern nach d4 gewesen, auf den der weisse Königsspringer, der die Heimtücke dieses Zuges nicht durchschaute, nur gerade so gelauert hatte. (Posledním tahem černého byl postup dámského pěšce na d4, na který bílý královský jezdec, který záludnost tohoto tahu neprohlédl, jenom čekal). Dass in dieser Bauernspeckmahlzeit, die er gratis zu haben glaubt, sein Läufernachbar zugrunde gehen wird, ist eine gastronomische Fernwirkung, die er nicht ahnt: sie ist auch nicht gar so leicht sofort zu erkennen. (Že po této chutné svačince tučného pěšáčka, o kterém si myslel, že je zadarmo, příjde o svého střelce, ani netušil, neboť to ani není tak zřejmé) Es folgte (Následovalo) :   10.Jxd4 cxd4! Natürlich nahm Schwarz nicht mit dem Springer (womit Weiss gerechnet hatte), sondern zog vor, seine Läuferlinie freizulegen und hierdurch mittelbar seiner Dame den Schachweg nach h4 zu bahnen! Nun ist für Weiss der Offiziersverlust (statt des erhofften Bauerngewinnes) nicht mehr aufzuhalten. (Samozřejmě černý nebral jezdcem /s čím bílý počítal/, nýbrž dal přednost otevření své střelcové linie a tím bezprostředně odkryl své dámě cestu k šachu na h4! Nyní se již neubrání bílý ztrátě figury místo zisku pěšce, v nějž doufal. Ve hře následovalo:) Im Spiele folgte: 11.Sxg4 Sb4! 12.c3 dxc3 13.Sxc3 Sxc3 14.Dxc3 Dh4+ Gewann den Läufer g4 und zehn Zugwechsel später (durch einen Mattangriff mit Qualitätsopfer) das Spiel. (Dobyl střelce g4 a po dalších deseti tazích vyhrál matovým útokem s obětí kvality). Tagesbote 19.06.1927) 0–1

přidal Jan Kalendovský dne 26.10.2014 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009