Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010
Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.
Po třinácti letech se Mistrovství ČR družstev mladších žáků vrátilo opět do Brna – zatímco v roce 2001 se vše odehrávalo v Kohoutovicích¸ letos azyl mladým šachistům poskytly prostory kolejí a menzy Masarykovy univerzity na Vinařské ulici.
Agilní pořadatel mnoha šachových táborů a tréninkových soustředění Brněnská šachová škola se této organizátorské role zhostila již podruhé – před dvěma lety stejné mistrovství uskutečnila v Olomouci.
Druhý nasazený tým ŠK PORG - VŠFS Praha dostal v předposledním kole Áčko Frýdku-Místku a po remíze v posledním kole se musel spokojit až s 10. příčkou
Tehdy ovšem na přípravu akce bylo dostatek času, kdežto letos hlavním popudem pro pořadatelství byla skutečnost, že spoluorganizující Lokomotiva Brno si letos po dlouhé době nevybojovala v krajském přeboru postup, a při vědomí toho, že na pořadatelství republikového mistrovství se nikdo nepřihlásil, to byla jediná cesta, jak se s družstvem na republiku dostat.
Pořádat ovšem mistrovskou šachovou akci v Brně je oproti minulým létům tvrdým bojem o každou korunu. Když jsme oslovovali potenciální organizace, kde už šachové soutěže proběhly a měli jsme s nimi dobré zkušenosti, nestyděli se například v jedné střední škole si za víkendový pronájem sálu říct o 35.000,- Kč.
Takto (s medvědem) se těšili na předávání pohárů a medailí borci z Vlašimi...
Také s kolejemi na Vinařské proběhlo velice náročné jednání ohledně financí – zatímco poplatek za ubytování odpovídal kvalitě pokojů, 80,- Kč za snídani se nám zdálo moc (ale i za tuto cenu si k mému překvapení z cca 230 ubytovaných snídaně objednalo 129 zájemců). Protože však po vzájemném jednání byla nabídnuta možnost u obědů a večeří dětských (a tudíž levnějších) porcí, nakonec jsme si plácli, i když jsme za pronájem části jídelny (ta část, která sloužila jako hrací místnost) museli zaplatit 14.000,- Kč (padlo na to veškeré startovné vybírané od zúčastněných družstev). Velice mile však působilo příjemné jednání a nadstandardní ochota veškerého personálu kolejí a menzy, který se snažil vyhovět všem přáním dětí a zúčastněných dospělých.
... a takto kanárci z Tábora
Daní za to, že jsme pořadatelství získali až v prodlouženém konkurzu de facto až v květnu, bylo velice málo času na přípravu samotné akce. Nebyl tak čas oslovit sponzory, magistrát a další orgány samosprávy, lepší grafiku by si zasloužily i turnajové webové stránky a chyběly i další drobnosti, jako například transparent k mistrovství a podobně. Hlavní prioritou pořadatelského týmu bylo ve zkráceném čase všechny zájemce řádně ubytovat a zajistit stravování a hladký průběh soutěže. Hlavní arbitr mistrovství Richard Biolek s pomocníky Ondřejem Zámečníkem, Janou Biolkovou a Marií Tancerovou byli skutečnou zárukou, že se vše odehraje řádně a bez diletantských chyb, jakých se například dopustili rozhodčí při loňském mistrovství v Táboře .
Kuloárové diskuse s novým předsedou Komise mládeže ŠSČR probíhaly občas pěkně zostra
Samotná menza poskytla docela příjemné prostředí ke hře, cennou devizou bylo u dětské akce i to, že okolí bylo klidné, bez automobilového provozu. Pořadatelé ani na chvilku neuvažovali o tom, že by omezili přístup diváků do hracího sálu – a ti včetně vedoucích i samotných hráčů toho nezneužili, jediná stížnost na napovídání, kterou rozhodčí řešili, spočívala v tom, že za stavu 2 : 3 již dohravší vyznavač královské hry svému spoluhráči impulzivně řekl: „Musíš vyhrát.“ A samozřejmě jsme splnili i to, čím jsme jako pořadatelé pověstní: přesné dodržení stanoveného časového harmonogramu, který byl bez vteřiny zpoždění přesně dodržen.
Mistrovství s převahou vyhrálo družstvo Beskydské šachové školy Frýdek-Místek A,
jež nad svými soupeři zvítězilo ve všech devíti kolech. Převahu Frýdeckomísteckých potvrzuje i druhé místo, které obsadilo jejich B družstvo
(a jejich C družstvo skončilo sedmé). Obdivuhodné výsledky Frýdku-Místku jako by přímo evokovaly vzpomínky na jejich dlouholetou nadvládu nad všemi ostatními mládežnickými oddíly, jak potvrzuje i historická tabulka výsledků.
Nás může těšit, že třetí místo patří reprezentantům našeho kraje – Kuřimi A,
jež dosáhla svého historického úspěchu a zařadila se tak po boku Lokomotivy Brno a Tatranu Poštorná, kteří na medaile v této soutěži dosáhli v minulosti. Šestnácté místo Lokomotivy Brno by nemuselo patřit k nejhorším, zvláště když si uvědomíme, že šlo o tým, jenž si postup na mistrovstvím nevybojoval, a tudíž by měl skončit hůře než celky, které sítem krajských kvalifikací prošly. V lokálce však s tímto umístěním spokojenost rozhodně panovat nebude – tajným přáním bylo umístit se do 13. místa, a vybojovat tak pro kraj další postupové místo na příští republikové mistrovství. Tento cíl nebyl nereálný, Brňáci se několikrát propracovali i mezi první desítku, ale prohra v posledním kole je v nelítostném švýcaru srazila hodně dolů.
24. místo obsadila Kuřim B, která se dlouho motala okolo posledních šachovnic, ale výhra a remíza v posledním kole družstvo spolehlivě ode dna tabulky odpoutala.
Výsledky můžete najít zde. Na kuřimském webu se již objevil článek paní Křížové, která dnes dovezla na mistrovství vynikající bábovku
a v oslavné euforii článek zašifrovala do hantecu, takže pro čtenáře z Čech je naprosto nesrozumitelný, a na webu Lokomotivy Brno by se brzy měl objevit hodnotící článek pana Kociho.
Pořadatelé děkují všem účastníkům, dětem, rodičům, vedoucím i trenérům za bezproblémový průběh turnaje, kolektivu menzy a kolejí na Vinařské za perfektní spolupráci, a pokud se najde nějaký sponzor, těší se na viděnou i při nějaké další mistrovské mládežnické soutěži v Brně.
Na závěr galerie medailistů.
1. Beskydská šachová škola Frýdek-Místek A
2. Beskydská šachová škola Frýdek-Místek B
3. ŠK Kuřim A