Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Hodonínsko: okresní přebor mládeže po několika letech

Vzhledem k tomu, že na okrese Hodonín byla zaznamenána větší aktivita při výuce šachové hry z řad dětí a mládeže¸ rozhodl se Šachový klub při ZŠ a MŠ Ratíškovice (ryze dětský oddíl) uspořádat po delší pauze Okresní přebor v RAPID šachu mládeže.

Školní jídelna praskala ve švech

Tohoto úkolu se zhostil Martin Macek – nový předseda zmíněného ŠK a ve spolupráci s Okresním šachovým svazem  byly připraveny propozice se kterými byli obesláni všichni předsedové šachových oddílů z okresu Hodonín, včetně konkrétních  trenérů mládeže. Turnaji, ač byl svolán během krátké chvilky, byla zajištěna náležitá propagace a dne 29.3.2014 se uskutečnil v jídelně ZŠ Ratíškovice.

Přestože bylo krásné počasí, našlo se hodně dětí, které si našly cestu na tento okresní přebor a dětí přijelo dokonce více, než se očekávalo. Maximální počet se kterým pořadatel počítal byl 35 dětí, v konečné fázi jich bylo 41, z toho jeden z jiného okresu a tudíž hrál mimo hlavní soutěž. Přehled výsledků lze nalézt na stránkách Ratíškovic a Vacenovic.

Zajímavý souboj Kur - Bačík

O vlastním turnaji už referuje Martin Macek:

Myšlenka uspořádat turnaj, kterého by se zúčastnily všechny děti z okresu Hodonín, jenž se učí a zdokonalují v šachové hře, mne napadla již v roce 2011, kdy jsem se aktivně podílel na rozvoji a propagaci ŠK Ratíškovice. Později jsem činnost v tomto klubu ukončil, nicméně jsem se dál věnoval mládeži v sousedních Vacenovicích, kde také bydlím. Když jsem viděl, kolik dětí z okresu Hodonín hraje, případně chtělo by hrát šachy, ale nemají příležitost, bylo mé rozhodnutí o to snazší. A protože do Ratíškovic jezdí trénovat také Ing. Trávníček – předseda OŠS Hodonín, dohodl jsem se s ním, že bych si vzal celý turnaj na starost. Zajistil jsem trofeje, pro každého účastníka alespoň drobnou cenu, techniku i hrací místnost. Společně jsme dali dohromady propozice a rozeslali do všech klubů na okrese Hodonín, o kterých je známo, že pracují s mládeží. Oslovil jsem také některé rodiče, se kterými jsem v úzkém kontaktu, přestože jejich děti hrají za jiné kluby než Ratíškovice či Vacenovice. Na okrese Hodonín totiž mnoho příležitostí hrát dětské turnaje nemají a tak se postupem času začal rýsovat okresní přebor.

Děvčata na turnaji - Z. Šebestová - S. Macková, L. Londin - M. Macková

Letos v květnu byl sice 1. ročník turnaje pod názvem „Kyjovský koník“, ale zda tento turnaj bude i v příštím roce se ještě neví a na ostatní turnaje se většinou dětem nechce, protože si na dospělé hráče příliš netroufají. Navíc „Kyjovský koník“ nebyl oficiální přebor okresu, ale jeden z rapidů pro děti i mimo náš okres. Ale já jsem chtěl uspořádat oficiální turnaj, který by byl prezentován jako přebor okresu s hráči výhradně z okresu Hodonín, a to se mi snad podařilo. Nad mé očekávání přijelo 40 dětí, které jsou registrovány ryze v šachových oddílech okresu Hodonín, a přestože některé zatím nejsou registrovány pod ŠSČR, trénují v klubech okresu Hodonín. Výjimku jsem udělal pouze v případě Honzy Karpeckého, který byl na návštěvě u bratrance Pavla Kotáska, který hraje za Ratíškovice a tak si Honza přijel zahrát mimo hlavní soutěž. Nakonec skončil na 2. místě ve své kategorii, ovšem trofej musel přenechat Gabriele Zemánkové a na její místo se posunul Josef Škorpík  - oba ŠK Ratíškovice.

Zemánková - Strnad (není vidět)

Celou soutěž dle předpokladu ovládly děti z ŠK Veselí nad Moravou, které získaly 5. trofejí z 12-ti (do veselského klubu počítám i Michala Bačíka, který zde pravidelně trénuje). A to veselské děti  přijeli jen v 7 hráčích! Škoda, že Jakub Toman z pořádajícího oddílu nedosáhl na bronz, který mu unikl jen o pomocné hodnocení, mohla být situace v domácím oddíle ještě lepší. I tak mám ze zisku dvou trofejí radost. O zbylé trofeje se spravedlivě rozdělily ostatní oddíly, které sem přivezli své svěřence. Velmi mne překvapila hojná účast dětí z Kyjova a z Prušánek. V těchto klubech podle mého chybí „hnací motor“, který by si vzal děti na starost a vozil je pravidelně na krajské turnaje či je přihlásil do krajských soutěží. Kromě Jakuba Strnada, jenž se již třetím rokem objevuje na soupisce ŠK Zastávka, Vojty Kůra-letos hostujícího právě za Ratíškovice, a Josefa Lacinu z Dubňan, kterého jsem vytáhl na hostování do Vacenovic, není o ostatních dětech příliš slyšet.

Souboj o zlato Tomšicová - Skalka

Podle účasti a získaných trofejí je vidět, že dětí je na okrese Hodonín dost. Co nám chybí je asi větší komunikace mezi vedoucími mládeže a větší podpora z řad rodičů - ale možná jde jen o jejich neinformovanost. Určitě by měl OŠS na tento turnaj navázat a s vedoucími mládeže více spolupracovat.
Vezmu-li v potaz, že ani na krajském přeboru jednotlivců v praktickém šachu nebyla v jednotlivých kategoriích taková účast jako na našem okresním přeboru, lze celou akci považovat za vydařenou.
Samotný průběh turnaje je popsán na stránkách ŠK Ratíškovice. Pro shrnutí se hrálo 9 kol 2x15 min. Propagaci šachové hry jsem zajistil také v regionálním tisku, kde vyjde článek o této akci. A také si myslím, že by se podobné přebory měly konat v každém okrese, kde jsou děti a okresní přeborníci by se měli mezi sebou utkat o titul přeborník kraje. Do krajského přeboru by pak mohli být nasazeni také ti hráči, kteří se okresních přeborů nezúčastnili, ale mají k tomu výkonnostní předpoklady.

Předání cen L. Londin

Letošní krajský přebor byl totiž mírně řečeno hodně slabý a nebýt okresu Hodonín (7 dětí) a Kuřimi (snad 12 či 15 dětí) dopadl by katastrofálně. Donutit ostatní okresy, aby podobné přebory pořádaly sice nejde, ale možná by pomohla motivace v podobě dotace. Pokud bude v mých silách (mám zejména na mysli zdraví a volný čas), rád bych navázal na tuto první vlaštovku a přebor v příštím roce zopakoval. Na oceněných dětech byla vidět velká radost ze získané trofeje, snad to alespoň některé namotivuje dále se zlepšovat.

Výsledkový servis a statistika turnaje:

Kategorie U9 (hoši a dívky)
1. Londin Lukáš – ŠK Kvasaco Vacenovice – 6 b.
2. Kostelanský Filip – ŠK Veselí nad Moravou – 5 b.
3. Válka Lukáš – ŠK Sokol Kyjov 5 b.

U9 Londin, Kostelanský, Válka

Kategorie U 11 (hoši a dívky)
1. Tomšicová Emílie – ŠK Veselí nad Moravou – 8 b.
2. Skalka Tomáš – ŠK Veselí nad Moravou – 7 b.
3. Kuja Adam – ŠK Podlužan Prušánky – 6 b.

U11 Tomšicová, Skalka, Kuja

Kategorie U 13 (hoši a dívky)
1. Bačík Michal – ŠK Jiskra Strážnice – 6 b.
2. Zemánková Gabriela – ŠK Ratíškovice – 5 b.
3. Škorpík Josef – ŠK Ratíškovice – 5 b.

Karpecki mimo soutěž, Bačík, Zemánková, Škorpík

Kategorie U 15 (hoši a dívky)
1. Strnad Jakub – ŠK Sokol Kyjov – 8 b.
2. Ochotný Václav – ŠK Veselí nad Moravou – 7 b.
3. Lacina Josef – ŠK Dubňany – 5 b.

U15 Strnad, Ochotný Lacina

Počet dětí dle kategorií:
U9 – 10 (Ratíškovice 1)
U11 -  15 (Ratíškovice 6)
U 13 – 12 (Ratíškovice 3)
U 15 – 4 (Ratíškovice 1)
Celkem to dělalo 41 dětí (1 byl host mimo okres), které zastupovaly 7 šachových klubů z okresu a 1 jiný klub než okres Hodonín.

Úspěšnost jednotlivých šachových klubů:
1. ŠK Veselí nad Moravou - 1 zlatá a 3 stříbrné
2. ŠK Sokol Kyjov – 1 zlatá a 1 stříbrná
3-4. ŠK Jiskra Strážnice a ŠK Kvasaco Vacenovice - 1 zlatá
5. ŠK při ZŠ a MŠ Ratíškovice – 1 stříbrná a 1 bronzová
6-7. místo ŠK Dubňany a ŠK Podlužan Prušánky – 1 bronzová
8. ŠK Řevnice – 1 stříbrná (nehodnocen, není z okresu)

Přehled počtu hráčů dle klubů:
1. ŠK při ZŠ a MŠ Ratíškovice – 11 dětí
2. ŠK Kvasaco Vacenovice - 8 dětí
3. ŠK Veselí nad Moravou – 6 dětí
4-5. ŠK Sokol Kyjov a ŠK Podlužan Prušánky - 5 (5) dětí
6-7. DDM Vracov, ŠK Jiskra Strážnice, ŠK Dubňay a ŠK Řevnice - 1 dítě
8. neregistrovaní – 2 děti (ty co pravidelně nechodí na žádný šachový trénink)

přidal Petr Trávníček & Martin Macek dne 02.04.2014 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009