Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Zpráva OŠS Znojmo o činnosti za rok 2013

 Konference JmŠS ukládá OŠSzaslat zprávy o činnosti za rok 2013 do 28.2. p. M. Hurtovi.
* * *
  Zpráva o činnosti Okresního šachového svazu Znojmo rok 2013
 Okresní Šachový svaz Znojmo (dále jen OŠS), který působí v souladu z usnesením ustavující konference Jihomoravského šachového svazu 10.04.2002.
 OŠS evidoval k 31.12.2013 sedm šachových oddílů a šach. klubů. Z toho jsou dva ve Znojmě: TJ Znojmo a Šachový sportovní klub SPgŠ Znojmo, dále Sokol Dobšice, TJ Hodonice, TJ Sokol Štítary, ŠK Pravice, ŠK Sebranci RH (Hrušovany) a SK ZŠ Šumná s celkem 79 aktivními registrovanými členy, kteří hrají okresní přebor, nejrozšířenější pravidelnou soutěž 5-ti členných družstev. Na okrese je podle evidence 8 rozhodčích a 3 trenéři.
Podle evidence OTS Znojmo je stav 82 šachistů uváděn ve statistice Těl. Jednot, kterých je 96 s celkem 11 539 sportovců.
 
 Krajské přebory řídí Jihomoravský šachový svaz: V krajském přeboru 1. třídy máme družstva TJ Znojmo A, SPgŠ Znojmo.
V krajském přeboru 2. třídy hrají družstva TJ Znojmo B a ŠK Sebranci RH.

Okr. přebor družstev Znojmo 2012-13 – závěrečná zpráva
 

Konečné pořadí:

Poř.
Družstvo
Part.
+
=
-
MP
Body
1
ŠK Hrušovany
8
6
2
0
14
26½​
2
TJ Sokol Štítary A
8
5
3
0
13
28½​
3
TJ Znojmo C
8
6
1
1
13
27
4
TJ Sokol Dobšice
8
4
2
2
10
25
5
ŠK Břežany-Pravice
8
4
0
4
8
20½​
6
TJ Hodonice
8
2
2
4
6
17
7
TJ Sokol Štítary B
8
1
2
5
4
14
8
SPgŠ Znojmo B
8
1
1
6
3
12
9
SPgŠ Znojmo C
8
0
1
7
1
9½​
10
Volno
0
0
0
0
0
0

                                     http://chess-results.com/tnr82270.aspx
 
Podle sportovního kalendáře se na okrese hrají další soutěže jednotlivců kategorie OP žáků, dorostenců a mužů. Dále se vyhlašuje soutěž v rapid šachu a bleskovém šachu.
 
 Základní úkoly soutěží OŠS Znojmo úspěšně plní za pomoci oddílů a dalších subjektů, které poskytují prostory a organizační zajištění:
 
Okresní přebor žáků s DDM Šumná
Okresní kolo přeboru škol: Šachové sdružení Znojmo a ZŠ Šumná
Okresní kolo přeboru středních škol: Šachové sdružení, SOU Znojmo, SPgŠ Znojmo
Okresní přebor jednotlivců – při Znojemské Rotundě.
 
 OŠS se podílí na pořadatelství mezinárodního otevřeného turnaje Znojemská rotunda, který se hrál od 3. -10. října v prostorách hotelu Prestige. Finance na cenový fond zabezpečilo Šachové sdružení Znojmo.
 
 OŠS se podílí také organizačně na ženském turnaji v ČR, Znojemská královna, který se od roku 1991 hraje jako oficiální „Mezinárodní mistrovství České republiky žen v rapid šachu“. Znojemská královna byla akcí Znojemského šachového festivalu s několika dalšími turnaji jednotlivců a mládeže, přeboru žen a dívek 18 a 20, včetně Grand Prix. JmŠS byl uváděn jako spolupořadatel a finančně přispěl ze schváleného rozpočtu. Díky.
 
 Tradiční Memoriál Ing. Jana Turka se hrál současně jako otevřený přebor JmŠS v rapid šachu kategorie muži, hoši 18 a 20. Byli vyhlášeni přeborníci JmŠS uvedených kategorií muži, ženy dívky, hoši. Závěrečná zpráva byla zaslána funkcionářům JmŠS. 
 
 Další významné šachové akce, zejména pro mládež, v rámci okresu, pořádá Šachové sdružení Znojmo, na kterém se OŠS částečně finančně podílí u mládeže.
 
  V dnešní době se těžko získávají finance a bez těch dnes málo kdo ze šachistů podstoupí další pravidelné nasazení, například vést kroužek mládeže. Ovšem podmínkou je, že je zájem dětí event. školy. Proto jsme uvítali, že se ZŠ Šumná přihlásila do projektu Šachy do škol. Uvidíme, jak se projekt rozběhne. Říká se, že příklady táhnou. Krajská komise mládeže nás hodnotí opakovaně mezi horšími. Úroveň okresu „neodpovídá krajské úrovni“.
Budiž. S mládeží málo pracujeme, nebo jak kde.
 
Vojta Havel o práci s mládeží:
 
 Po několikaleté stagnaci a mírného poklesu aktivity v oblasti práce s mládeží se začíná situace na našem okrese zlepšovat a to především z pohledu kvantity. Nejvýznamnějším klubem v práci s mládeží je znojemský G+SPgŠ Znojmo, který během posledních dvou let nabral 20 nových členů se kterými aktivně pracuje, což znamená přibližně dvojnásobný nárůst oproti původnímu stavu. Velká očekávání máme také od šachového kroužku při ZŠ Dobšice, ve kterém se ředitel Mgr. Březovský věnuje 18 dětem a od šachového kroužku při ZŠ Šumná, který je veden Mgr. R. Nekulou, který se zapojil do projektu Šachy do škol. O šachových kroužcích při ZŠ se jedná. Menší kroužky pracují pod ŠO TJ Znojmo a DDM Znojmo, bez honoráře.
 
 Horší je situace z pohledu kvality práce s mládeží. Krajských a republikových akcí se účastní pouze mládež klubu G+SPgŠ Znojmo a ani zde není dostatečné trenérské zajištění pro talentovanou mládež. V současné době vidíme jako největší problém na okrese, nedostatek dobrých šachistů, kteří umí, či chtějí s mládeží pracovat a kteří by byli ochotni věnovat svůj volný čas, mladým šachistům.
 
ŠK Břežany-Pravice
- tréninková činnost: pravidelná - 1x týdně, čtvrtek
- práce s mládeží: úspěšná šachová průprava dvou dcer Z. Gabrhela (4 a 5 let); snaha o vzbuzení mládežnického zájmu v obci Damice (V. Losík)
- turnaje: účast členů na turnajích v Hodonicích a Hrušovanech, příprava vlastního letního turnaje v obci Břežany
- příspěvky: prozatím uhrazeny obecním úřadem v Břežanech, vlastní interní financování činnosti klubu - žádné
- spolupráce s TJ Sokol Břežany - jen v mimošachové úrovni, případně využívání prostor (tělocvična, hasičárna) ke hraní zápasů, tréninků
- herní výpomoc členů (1,2,3,5 - viz. seznam výše) v KP II B - v týmu ŠK Sebranci RH "A"
 Financování oddílu-podpora obce s prostory a hracím materiálem, příspěvek na dopravu. Velmi jsme ocenili, když jsme mohli hrát OP i neregistrovaní hráči (bez poplatku), což pro náhradníky činilo absurdní výši na zápas (při sehrání mála zápasů za sezónu).
 
 Pohled na hospodaření. Od JmŠS jsme dostali dotaci ve výši 1825- Kč a za vklady do OP družstev 1800,- poplatek ELO1800. Děkujeme panu Chmelíčkovi za spolupráci s financemi. Je to OK. Příspěvky mají oddíly a kluby zaplaceny. Ověřeno v Ostravě. Funkcionáři výboru OŠS Znojmo pracovali bez nároků na honorář.
 
    Malé doporučení. Dnes jde veškerá pošta přes internet. Když má JmŠS adresy funkcionářů oddílů a kroužků, nebylo by dobré v zájmu věci poslat závažný dokument přímo na ně? Bylo by to daleko lepší. Dejme všem stejné podmínky při tak důležitých nových věcech pro financování. Znojmo nemá žádného zástupce ve VV JmŠS, tak nemáme přehled o čem se jedná co se dá na web atd. Určitě se najde řešení, jak takovým problémům předcházet a dávat jasná pravidla pro financování. Nová strategie financování v ŠSČR chce více informací a koordinace obou stran na spolehlivých webových stránkách.
 
Výtky padly, ale nebylo by vstřícnější hledat společně řešení, jak v dané situaci pomoci  OŠS Znojmo ? Někde jsou přece zkušenosti dobré, či vynikající. Ale jak na to. Šachy se zde hrají, tak to asi stačí…nebo uděláme kromě vyhodnocení i něco více?
Finance JmŠS má, více zkušeností a přehled. Může nám být nápomocný v hledání možných řešení hlavně s mládeží? Za vstřícnost předem děkujeme.
Konference ŠSČR svým usnesením dá zřejmě plno nových impusů a námětů pro zkvalitnění řídící a organizátorské práce na všech stupních šachového dění.
 
 Poznámka.
 Závěrem bych uvítal zlepšenou komunikaci kraj-okres, což by prospělo oběma stranám. Nechám plně na rozhodnutí JmŠS. Je to návrh a jaký bude jeho osud, toť otázka. Z oslovených zástupců oddílů okresu Znojmo odpověděli jen dva. Zvláště těm zde děkuji, že svůj drahocenný čas věnovali a zodpovědně doplnili okresní zprávu o dění na šachovnicích.
 
Znojmo 1.3.2014                                                   P- VV OŠS Znojmo Josef Lahodný
 
A na úplný závěr krásný citát:
Šachy obohacují lidský život stejně jako hudba nebo láska.  Siegert Tarrasch

přidal Miroslav Hurta dne 08.03.2014 | sekce: Výkonný výbor


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009