Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Zpráva Komise mládeže pro Konferenci JmŠS

1) Práce okresů

V čele práce s mládeží zůstává okres   Brno-město, jehož oddíly Šachový klub Lokomotiva Brno a Duras Brno dlouhodobě patří mezi republikovou špičku. Oba oddíly mají kvalitní trenérský kádr a propracovaný systém práce s mládeží. Bohužel z ostatních brněnských oddílů mládež již téměř vymizela.

Okres Brno-venkov je již tradičně znám výchovou mládeže v Zastávce a v Kuřimi. Zvláště v posledním jmenovaném místě zaznamenává mládežnický šach nebývalý rozvoj, což se mj. projevilo v účinkování Kuřimi v I. lize družstev mladšího dorostu a v trvale dobrých výsledcích v soutěžích družstev škol.

Na okrese Hodonín si velice dobrou úroveň v práci s mládeží udržuje ve Veselí nad Moravou a mládeží pracují v Ratíškovicích a Vacenovicích.

Na Blanensku i bez formálně ustavené okresní komise mládeže probíhají mládežnické soutěže v pořádku. Soustavně s mládeží pracují v Adamově, letos poprvé jsme v seriálu KP mládeže zaznamenali účast dětí z Makkabi Boskovice.

Na Vyškovsku se mládež soustřeďuje v okresním městě, v Rousínovci a v Bučovicích, aktivní jsou oddíly ZŠ a MŠ Brankovice a ZŠ a MŠ Nesovice.

Na Znojemsku se na odpovídající úrovni s mládeží pracuje jen v okresním městě.

Úpadek přetrvává na Břeclavsku.

 

2) Výkonnostní šach

Ani v této oblasti nepatříme k otloukánkům. Připomeňme jen:

-  5. místo Lokomotivy Brno v Extralize dorostu;

- 6. místo Lokomotivy Brno na M-ČR družstev starších žáků;

- 11. místo Lokomotivy Brno na lM-ČR družstev mladších žáků;

- 1. místo Martina Blahynky v kateg. H16 na M-ČR v Koutech nad Desnou

- 4. místo Radka Zemana v kateg. H14 na M-ČR v Koutech nad Desnou

- 2. místo Ara Martirosyana v kateg. H10 na M-ČR v Koutech nad Desnou

- 3. místo Petra Glozara v kateg. H10 na M-ČR v Koutech nad Desnou

- 3. místo Julie Richterové v kateg. D10 na M-ČR v Koutech nad Desnou

- 1. místo Matyáše Zavadila v kateg. H10 na M-ČR v rapidšachu v Klatovech

- 3 místo Matěje Tajovského v kateg. H10 na M-ČR v rapidšachu v Klatovech

- 2. místo Julie Richterové v kateg. D10 na M-ČR v rapidšachu v Klatovech

- 3 místo Anny Vavřínkové v kateg. D10 na M-ČR v rapidšachu v Klatovech.

 

3) Přebor škol v šachu

Díky dlouhodobé vzorné spolupráci s AŠSK v osobě profesora Jadvidžáka a hlavního pořadatele Davida Ciprys máme velmi hezké krajské kolo hrané tradičně v Břeclavi. Na špičkové úrovni po stránce obsazení i organizace je i městské kolo v Brně. Na velice slušné úrovni (účast kolem 20 škol) jsou i okresní kola na Břeclavsku, Blanensku, Brno-venkově a Vyškovsku, mírně se zlepšila, ale stále slabá je účast na Hodonínsku a Znojemsku. Téměř o každém okresním přeboru byl uveřejněn článek na krajském webu, souhrnný přehled zúčastněných družstev můžete najít na odkazu .

 

4) Organizace soutěží

Všechny krajské mistrovské mládežnické soutěže proběhly v pořádku a bez závad, turnaje měly hladký průběh. Stále větší oblibu si získává i KP družstev mladšího dorostu. Letos se již zapojilo do soutěže 16 družstev.

  

5) Krajská reprezentace

V říjnu jsme se zúčastnili v Bratislavě mezinárodního utkání výběru čtyř krajů O pohár předsedy Bratislavského samosprávného kraje, kde jsme v silné konkurenci dokázali zvítězit.

V prosincovém přátelském zápase s Olomouckým krajem, jehož zdařilým hostitelem byl vyškovský hotel Dukla, jsme rovněž zvítězili. Bohužel poprvé po dlouhé době se nám (možná i kvůli odchodu paní Fantové z funkce) na tuto akci nepodařilo získat již přislíbenou dotaci krajského úřadu, což se projevilo v nárůstu finanční stránky rozpočtu.

 

6) Šachové tábory a rekreační pobyty

Na poli šachových táborů stále zcela určitě držíme primát mezi ostatními kraji. Jen v roce 2013 proběhly pod vedením Brněnské šachové školy, ŠK Bučovice a za pomoci dalších spřátelených oddílů a organizací následující tábory a rekreační pobyty:

a) Huty (Slovensko)

b) Caorle (Itálie) I

c) Caorle (Itálie) II

d) Domašov

e) Vřesovice

Celkem se na táborech odrekreovalo 240 účastníků (pochopitelně nejen z našeho kraje). Který kraj se může pochlubit tak vysokým číslem?

 

7) Členská základna

I v uplynulé sezóně pokračoval trend velice mírného nárůstu počtu registrovaných žáků (stav k 31.12.2013 425 registrovaných dětí do 16 let). Do počtu 470 dětí z roku 2005 však ještě máme hodně daleko. Při tom všem si musíme uvědomit, že organizovanou šachovou činnost do většiny škol bohužel rozšířit nedokážeme.

 

8) Školení trenérů

V roce 2013 proběhlo školení trenérů 3. a 4. třídy a doškolení trenérů 3. třídy. Podařilo se nám zajistit kvalitní lektorské obsazení. Frekventanti se dokázali na zkoušky, které probíhal počátkem roku 2014 dobře připravit, a všichni, kteří se ke zkouškám dostavili, je úspěšně vykonali. Pro uspokojivou účast se zdařila i finanční stránka školení – výběry od účastníků pokryly náklady natolik, že místo plánovaných 10.000 Kč bylo na školení čerpáno jen 5.000 Kč.

 

9) Schůze

Krajská komise mládeže koná svou schůzi jen jednou ročně, a to zpravidla v září při losování krajských soutěžích družstev. Další případné problémy se řeší mezi členy komise buď emailem, anebo osobním stykem na mládežnických akcích. Předseda kraje se aktivně účastní rozšířeného zasedání republikové komise mládeže.

 

10) Republiková Komise mládeže

Její nečinnost a laxní přístup některých jejích členů k plnění svých povinností komplikuje naše úsilí o komplexní servis pro mládežnické hnutí v našem kraji. Trvalým problémem (a nejenom letošní sezóny) jsou postupové kvóty na M-ČR v rapidšachu – přímé postupy lze stanovit už v září, počty postupů z jednotlivých krajů v listopadu – nic z toho nebylo splněno a únor pomalu končí.

 

11) Tréninkové centrum mládeže

Tréninky talentované mládeže v oddílech (s výjimkou Adamova, Ratíškovic a Vranovic, kde na nabídku čerpat dotaci nereflektovali) probíhají. Bohužel letos poprvé zažijeme to, že úspěšných žáků na republikových soutěžích máme až příliš, což vede ke snížení čerpané částky v poměru na jednoho trénovaného žáka. V roce 2014 se v květnu předpokládá uskutečnění krajského tréninkového soustředění.

 

Zprávu dne 1. února 2014 sestavil Miroslav Hurta, předseda Komise mládeže JmŠS

přidal Miroslav Hurta dne 01.02.2014 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009