Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

KP škol: nejlepší šachové školy jsou v Brně a okolí

Krajské kolo Přeboru škol v šachu je de facto největším mládežnickým turnajem na jižní Moravě - dnes si do osvědčeného sálu Domu školství v Břeclavi přijelo pro medaile a dvě postupová místa do celostátního finále 36 čtyřčlenných družstev se 161 hráči na soupiskách.

Výsledky kategorie 1. stupeň ZŠ

Výsledky kategorie 2. stupeň ZŠ

Výsledky kategorie středních škol

Fotogalerii najdete zde, partie z on-line šachovnice si můžete stáhnout zde, reportáž ČT 1 můžete ze záznamu shlédnout zde

Dvě školy poslaly omluvenku pro účast na lyžařském kurzu, ale obratem byly nahrazeny týmy, které skončily v okresních kolech bezprostředně za nimi. Také dvě družstva pozvaná na poslední chvíli k doplnění kategorií 2. stupeň ZŠ a středoškoláků na sudý počet potvrdila účast okamžitě a to je dobré znamení do budoucna - účast v krajském kole je prestižní a také velmi příjemnou

událostí, kterou si kromě závažných kolizí s jinými akcemi nenechá nikdo ujít. Nenechala si ho ujít ani Česká televize, jejíž pan redaktor Filip Zdražil kupodivu hodně ví nejen o šachu, ale dokonce i o programu Šachy do škol a tak přijel natočit reportáž do Břeclavi a do Základní školy ve Veselí nad Moravou, která se programu povinné školní výuky šachu účastní. Reportáž proběhla hned večer Událostech v regionech na ČT 1 a můžete si ji prohlédnout ze záznamu zde. Když si dole zaškrtnete V Česku ubývá šachistů, otevře se vám video přímo u této reportáže.

Krátce po příjezdu televize nastala humorná situace. Když se pan redaktor s kameramanem začali rozkoukávat, kde by se daly natočit nejlepší záběry, nemohli uvěřit vlastním očím. Na pódiu u digitální šachovnice svítila jména Blahynka – Karpov! Nešlo však o exhibici exmistra světa ani o aranžmá pro televizní štáb, jen losovací program přihrál Martinu Blahynkovi na pódium Karpovova jmenovce z břeclavského gymnázia .

Televize vlastně on-line přenos zachránila. Obvyklého "přenosového mistra" odvolal na poslední chvíli zaměstnavatel a tak místo zrušení přenosu začali pořadatelé večer před turnajem zoufale telefonovat a mailovat na všechny strany, přece nepřipravíme televizi o nejlepší záběry! Nakonec se našel bývalý odchovanec Tomáš Šuťjak a napoprvé zvládl přenos na výbornou. Chybí jen partie z 5. kola, kdy si na on-linu televize točila modelovou partičku.

I jinak se snad turnaj podařil. Díky bezvadné spolupráci se všemi účastníky se po ukončení prezence v 8:50 mohl už v 8:59, tedy minutu před plánovaným začátkem, ujmout mikrofonu ředitel turnaje a zahájit první kolo. Končilo se s hodinovým předstihem a drobnou nesrovnalost při hektickém vyhlašování kategorie 2. stupeň už snad (nejen) kyjovští gymnazisté pořadatelům odpustili. Na ceny a medaile to nemělo vliv.

V nejmladší kategorii 1. stupeň ZŠ opět suverénně zvítězila ZŠ Kuřim Tyršova - už počtvrté za sebou! To je určitě rekord soutěže. Podíváte-li se do pravého horního roku následujícího snímku, uvidíte tam stejnou školu a stejného kapitána při loňském předávání zlatých medailí.

Ačkoliv je David Němec z Kuřimi skvělým kapitánem, předběhla ho tentokrát ještě skvělejší kapitánka Julie Richterová ze ZŠ Zastávka. Davida ve třetím kole porazila (byla to jeho jediná ztráta) a vyhrála první šachovnici se stoprocentním ziskem bodů 7/7!

Ovšem nejpřesvědčivěji působil kapitán nováčka ze Základní školy Lužice. Hádejte proč!

Za suverénní Kuřimí získala stejně suverénně druhé postupové místo do celostátního kola Základní škola Adamov. Naprosto zasloužený byl i bronz pro Základní školu ze Zastávky, ostatní týmy už tvořily "silný střed", kde každý mohl vyhrát, ale také prohrát s každým. Hrálo se tentokrát mimořádně urputně. Ještě nikdy se nestalo, aby nejmladší děti končily shodně nebo dokonce ještě o něco později než starší kategorie. Většinou je předběhnou o celé kolo, někdy i o dvě. Fotky medailistů najdete dole v závěrečném přehledu.

Prostřední kategorie 2. stupeň základních škol byla tradičně nejpočetnější. Všech sedm jihomoravských okresů mělo zastoupení nejlepšími dvěma týmy. Loňské největší překvapení letos plynule přešlo do role největšího favorita. Zelené dresy ZŠ Brno Kuldova pozorně monitorované trenérem Adamem Effenbergerem neopustily první stůl a z 28 partií pustily soupeřům pouhé dvě partiové prohry a tři remízy. Michal Žitný na trojce uhrál stoprocentní výsledek 7/7.

Favority na druhé postupové místo byli žáci brněnského gymnázia Matyáše Lercha a Základní školy Kuřim Tyršova. Vzájemné utkání ve 4. kole vyhráli Brňáci 3 : 1 a tím bylo o stříbrných medailích rozhodnuto.

Kuřimáci se nakonec museli strachovat i o bronz, protože je v posledním kole dohnal nováček soutěže - gymnazisté z Kyjova.

 

Fotky medailistů opět najdete dole v závěrečném přehledu.

V nejstarší kategorii středoškoláků se vlastně hrálo jen o druhé místo. O prvním bylo předem rozhodnuto, protože už řadu let se nesešlo v jednom týmu tolik hvězd jako letos v brněnském Gymnáziu na tř. Kpt. Jaroše. Jeho členové pustili jen dvě partiové remízy a stali se současně i vítězi všech čtyř šachovnic. A není divu. Počínaje úřadujícím juniorským mistrem ČR v bleskové hře Martinem Blahynkou a konče Tadeášem Bočkem hrají letos v základní sestavě I. ligy dospělých, II. ligy, KP I. a KP II.

Středem pozornosti diváků i kameramana televize byl především Martin Blahynka. Ale zadarmo mu nikdo nic nedal. Na horním snímku s ním držel krok až do posledních sekund Adam Šimoník z Purkyňova gymnázia Strážnice a nebýt nedostatku času, možná by záchranu v koncovce nestejných střelců našel. Jedinou remízu uhrál s Martinem v pěkné aktivně vedené partii David Sion z SPŠ Jedovnice. Jinak ale Martin sedící neustále na pódiu

přehrával soupeře naprosto spolehlivě. Na malebný závěr zápasu s největším a vlastně jediným reálným konkurentem Jarošky - Gymnáziem TGM Zastávka se můžeme podívat. Černými figurami s Rudolfem Zezulou Martin systematicky utahoval matovou síť, až po 38. Va6

přešel k přímé akci. 38. ... Kh5 39. Vxe6 f4+ 40. Kh3 Jf2+ 41. Vxf2 g4 mat!

Stříbrné Gymnázium TGM Zastávka až do posledního kola ohrožovali studenti Gymnázia Vyškov, ale nakonec se museli spokojit s bronzem. Odstup za první trojicí byl obrovský - 6,5 bodu. Na medaile letos nemohli ani pomyslet tradiční aspiranti na umístění "na bedně" z gymnázia ve Strážnici, v Brně na Křenové nebo z SPŠ Jedovnice.

Díky všem za nádhernou sportovní atmosféru a těšíme se na příště!

Vítězové kategorie 1. stupeň základních škol:

1. místo: Základní škola Kuřim Tyršova

2. místo: Základní a mateřská škola Adamov

3. místo: Základní a mateřská škola TGM Zastávka

Nejlepší hráči na šachovnicích

Vítězové kategorie 2. stupeň základních škol:

1. místo: Tyršova základní škola Brno Kuldova

2. místo: Gymnázium Matyáše Lercha Brno

3. místo: Základní škola Kuřim Tyršova

Nejlepší hráči na šachovnicích

Vítězové kategorie středních škol:

1. místo a současně i nejlepší hráči na šachovnicích: Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše Brno

2. místo: Gymnázium TGM Zastávka

3. místo: Gymnázium a ŠOZSE Vyškov

přidal David Ciprys dne 21.01.2014 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009