Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Silvestrovská glosa: Šachem proti sexuálním předsudkům aneb Jak dostat šachy na program olympiády v Soči

Už od doby nepovedených námluv šachistů s olympijským hnutím (Pro letní Olympijské hry 1924 v Paříži byl podniknut pokus zahrnout šachy do olympijských sportů. Marně, nepodařilo se totiž rozlišit amatérské a profesionální hráče. - Wikipedie, http://cs.wikipedia.org/wiki/Šachová_olympiáda) si mohou právě šachisté dovolit udržet si trochu odstup od olympijského šílenství a na některé problémy se podívat s nadhledem, aniž by je snad fundamentalisté rovnou natahovali na skřipec.

Nezáměrnou znělkou blížící se zimní olympiády v Soči se už teď stala kritika postoje oficiálních ruských míst k homosexualitě. A přitom právě šachy mohly mít ambici homofobní ruský postoj změnit. Nevěříte? Jak prosté, milý Watsone.

Nejdůležitější šachová figura je král, anglicky "king", německy "könig". Jemu po boku stojí od počátku partie v angličtině "queen", tedy královna, shodou okolností nejsilnější figura na šachovnici. (Cherchez la femme.) Pravda, v češtině se místo "královna" označuje zpravidla jen jako "dáma", ale to svědčí spíše o promiskuitě zdejších mocipánů. "Dáma" po boku "krále" totiž nemusí být v Česku nutně královna. Nicméně základní heterosexuální vztah mezi králem a dámou zůstává zachován.

Nyní pohlédněme na východ. Tam, kde funguje po celém světě vztah mezi králem a královnou, případně vztah krále s jinou dámou, nahrazuje jej právě v Rusku vztah krále a jeho prvního ministra, chcete-li vezíra, rusky «ферзь» [fjerz]. (Z ruské verze Wikipedie: Название «ферзь» происходит от персидского ferz — «полководец, визирь».) A to je v maskulinní společnosti, jakou Rusko beze sporu je, výhradně vzájemný vztah dvou mužů. Je tedy s podivem, že země, která byla tak progresivní při hledání šachového názvosloví, je tak zpátečnická, když je tentýž sexuální problém otevřen v jiné souvislosti.

Pokud chce Rusko učinit přítrž jakýmkoli spekulacím o dodržování práv homosexuálů, pak by mělo především do programu zimní olympiády v Soči zařadit šachy. A ukázat tak celému světu, že v Rusku je vztah panovníka a jeho prvního pobočníka postaven naroveň vztahu krále a královny. Co myslíte, mám se s tímto podnětným nápadem obrátit na nejvyššího vládce Ruska Vladimíra Vladimíroviče Putina? Nebo snad raději na Dmitrije Anatoljeviče Medveděva, jeho ministerského předsedu? Babo, raď!

Antonín Továrek, ml.

PS: Jezdci Jundrov přejí všem návštěvníkům tohoto příjemného webu trochu povyražení na Silvestra a vše dobré do Nového roku. PF 2014!

přidal Antonín Továrek dne 30.12.2013 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009