Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Šachový klub Kyjov oslavil devadesátku a těší se na stovku

Devadesáté výročí organizovaného šachu v Kyjově se pomalu stává minulostí. Občanskému sdružení Šachy Kyjov se podařilo zorganizovat několik úspěšných akcí a pevně věříme¸ že i splnit přání dlouholetého předsedy oddílu ing Josefa Horáka¸ který před dvaceti roky napsal při příležitosti 70 let založení klubu: „ Dnes šachový klub živoří. Hráči se dají spočítat na prstech, není kde hrát. Družstvo je často nekompletní a výsledky proto nevalné. Ani nebylo možné uspořádati turnaj na oslavu tak významného výročí. Snad se ještě v našem městě najdou další milovníci královské hry, kteří dají šachovému životu nový impuls. Dlouhá historie Šachového klubu by si to zasloužila.“ (Kyjovské noviny, prosinec 1993).

  

V sobotu 26. října zakončili kyjovští šachisté 121. setkáním nekonečné série Budchess turnajů

oslavy 90 let založení svého klubu zahrnující kromě slavnostního setkání na historické kyjovské radnici

i křest rozsáhlé publikace o historii kyjovského šachu,

jarní turnaj dětí Kyjovský koník

nebo podzimní Svatováclavský přebor okresu Kyjov.

Přikládáme rekapitulaci těchto oslav. Na úvod mi dovolte pár vět z historie klubu.

Před 90 lety, dne 8. srpna 1923, byl v hospodě U Vrtalů, dnešní restauraci Nový svět, ustanoven
Šachový klub Kyjov. Prvním jednatelem klubu a jeho vůdčí osobou se stal Josef Svozílek. Ve dvacátých letech se ŠK Kyjov utěšeně rozrůstal, a již po pěti letech od založení měl kolem 80 aktivních členů. V roce 1926 zorganizoval největší akci ve své historii, IV. sjezd brněnské župy ústřední jednoty československých šachistů. V první polovině let třicátých zažil šachový klub období své největší slávy, která bylo korunováno velký šachovým zápasem Slovácko – Brno v hotelu Slavia v roce 1933. V témže roce odehrál v Kyjově úspěšnou simultánku i nejslavnější československý šachista tohoto období Salo Flohr. O rok později se stává kyjovský šachista Lubomír Gillar vicemistrem brněnské župy na turnaji ve Zlíně.

Období okupace těžce zasáhlo kyjovský šach. Úspěšní přeborníci klubu A. Kaufer, K. Stein, E. Redlich
a předseda klubu Otto Hayek, všichni židovského původu, byli nuceni klub opustit a posléze skončili v koncentračních táborech, z nichž se ani jeden nevrátil. Přesto klubový život existoval dále. Protože byla omezena možnost klubových zápasů, založili kyjovští šachisté novou tradici a každoročně soupeřili o Pohár spořitelny města Kyjova.

Ihned po osvobození se členové klubu vrhli na propagační činnost, a objížděli vesnice na Kyjovsku, kde šířili královskou hru. Násilné sjednocení tělovýchovy však vedlo v roce 1951 k rozpuštění Šachového klubu Kyjov. Od roku 1951 vystupují šachisté pod hlavičkou ZK ROH Sklárny Morávia Kyjov a od roku 1953 pak jsou včleněni jako šachový odbor do oddílu Jiskra Kyjov. Jednatelem se na dalších 40 let stává už jmenovaný ing. Josef Horák.

Krátce, kolem roku 1954, vzniká šachový odbor i při oddílu Baník Kyjov. Zde začiná svoji sportovní kariéru Josef Augustin, mistr Československa na rok 1965, nejslavnější odchovanec šachů v Kyjově. Jeho úspěchy jsou příkladem pro kyjovskou mládež, a tak na přelomu 50. a 60. let zažívá kyjovský šach své další slavné období. Nejúspěšnějším šachistou 60. let se stává Ivan Šindler, který na vysoké úrovni kombinuje šach praktický, korespondenční i šachovou skladbu. Ta se v Kyjově značně rozmáhá a město je označeno jako významné centrum šachové skladby v rámci republiky. V sedmdesátých letech vzniká v Kyjově zajímavá buňka nevidomých a zrakově postižených šachistů. Tvoří ji ing. Josef Horák, Josef Šereda a Zdeněk Horák. Ve své kategorii získali mnoho úspěchů, včetně titulů vicemistrů republiky. Společně se stávají mistry Československa v soutěži družstev.

Na konci sedmdesátých roků získávají šachisté po letech improvizací důstojné zázemí v Domě kultury. To se projevuje zvýšeným zájmem mládeže, které se podařilo vybojovat dorostenecké tituly alespoň na okresní úrovni. Od druhé poloviny 80. let začal pozvolný úpadek šachové hry v Kyjově, který vyvrcholil v roce 2002 zánikem šachového odboru při TJ Jiskra Kyjov.

V roce 2003 obnovuje ing. Ivan Pařízek šachovou činnost. Vzniká nový oddíl Š. K. 1923 Sokol Kyjov, který se programově hlásí k počátkům šachu v Kyjově. Daří se podchytit mládež a vytvořit organizační tým, který pořádá v letech 2008 a 2010 Mistrovství ČR družstev mladších žáků, po více než 60 letech akci celorepublikového významu. Od roku 2010 organizují kyjovští šachisté i pravidelný svatováclavský turnaj a další akce, k nimž letos přibyl i první ročník turnaje pro děti Kyjovský koník.

Tolik úvod. Celý text k oslavám devadesátin kyjovského šachu včetně aktualit z populární série Budchess za účasti předsedy ŠSČR Viktora Novotnéhosi přečtěte v článku na stránkách Šachy Kyjov.

přidal Antonín Káčerek dne 03.11.2013 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009