Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Bratislavský pohár opět na Moravě

Už počtvrté v devítileté historii si odvezli Pohár predsedu Bratislavského samosprávného kraja (jinak pohár bratislavského župana¸ což zní v češtině mnohem lépe) jihomoravští junioři do Brna - tentokrát to bylo jen o fous před Středočeským krajem, domácím Bratislavským krajem a maďarským příhraničním krajem Györ-Moson-Sopron. Kromě šachistů válčili za jižní Moravu i mladí střelci a kanoisté.

Výsledky najdete zde, hodnocení akce na webu pořadatele najdete zde, jeho fotogalerii zde, postřehy vlašimské části středočeské výpravy zde.

Pohár by měl skončit ve vitríně Durasu Brno. Nejenže za něj v Bratislavě bojovali hned tři reprezentanti - Martin Blahynka, Radek Zeman a Daniel Daněk, ale při rovnosti bodů (hrálo se olympijsky) a stavu vzájemných zápasů se Středočechy 1 : 1 rozhodl o prvenství jižní Moravy nejlepší výsledek Martina Blahynky na první šachovnici.

Ale pojďme hezky popořádku. V sobotu 5. října naložil řidič a váš zpravodaj v Rajhradě krátce před půl osmou vedoucího výpravy Miroslava Hurtu a o čtvrthodinku později už v chladném, ale slunečném ránu odjížděla výprava složená ze dvou chlapců a jedné dívky do 18 let a stejného počtu borců do 14 let od tradičního místa srazů za brněnským Hlavním nádražím.

Po deváté už jsme stoupali po schodišti Domu športu u bratislavského stadionu Pasienky. Ze zadních oken je vidět i konkurenční, momentálně zbourané Tehelné pole - Slováci stejně jako Češi po léta zápasí s financováním národného futbalového štadionu a mezistátní utkání hrávají v Žilině. Historickými výtahy Transporta Břeclav (už 20 let tento podnik lepí na výtahy štítky Otis) jsme vyjeli do 3. patra a zastihli konkurenční výpravy při úvodním tréninku. Často velmi emotivní trenérská výpomoc starších mladším patří ke kouzlu věkově nehomogenních družstev.

Nasazení podle FIDE ratingu pro rapid šach nám nedávalo mnoho nadějí na zlepšení loňského "prvního místa z druhé strany", ale věřili jsme si, protože tým byl bez slabin a Elo není všechno. Potvrdila to bojovnice k pohledání Tereza Kocí (dole vpravo). V startovní listině hráčů nasazená úplně poslední, byla nejplatnějším členem našeho týmu (4,5/6).

Úvodní zápas proti druhým nasazeným Středočechům nevěstil ze začátku nic dobrého, už už jsme se smiřovali s výraznou porážkou.

Pak však zakouzlila nejdříve Tereza a z úplně prohrané pozice přešla do vyhrané koncovky a hned po ní i Daniel Daněk. Ten ve střední hře pod tlakem soupeře ani nedýchal, pak se mu však podařilo ze sevření vyklouznout dámou a lišácky dát soupeři mat na poslední řadě. Daniela Dumková a Radek Zeman své soupeře vzorově přehráli. Jen škoda, že od Radka to byla poslední ucelená partie. Martin Blahynka a Adam Dvořák si museli na první vítězství počkat do příštího kola proti první nasazené Bratislavě.

Ještě před tím se však odehrálo malé tradiční gesto - předání dárků od jednotlivých výprav, kterými je vybavily vysílající kraje. Jednička domácí bratislavské výpravy Lukáš Hájek se k fotografování postavil profesionálně jako protřelý lídr

a vysloužil si za to od mladých spoluhráčů pozoruhodně zralý politologický komentář: "Ty by si ozaj mohol byť aj prezidentom. Rozumu tiež vela nemáš..."  "Však by som pre šachy robil...", ohradil se Lukáš, tak uvidíme .

Samotná partie byla ostrá jako břitva, Martin stejně jako ve většině ostatních partií odehrál závěrečnou část na 5 sekundových přídavcích (hrálo se 2x15 minut + 5 sekund) poté, co střední hru propřemýšlel a zpravidla do soupeře investoval část materiálu za demolici královské ochranky. Blicař je však Martin skvělý a i v této partii nakonec pronikl dámou do královského týlu a vyhrál. Celkově jsme porazili Slováky 4 : 2 a čekalo nás poslední předobědové utkání s Maďary.

Mimochodem jak se domluvit s maďarskými hosty, když člověk nehovoří plynně maďarsky jako zkušený Jozef Soršák z pořadatelského štábu?

Mladší si rozumějí i beze slov a starší se při analýzách bavíli - jak jinak než anglicky.

Přes kiksy Daniela Daňka a Radka Zemana,

oba měli v koncových fázích většiny partií obrovský problém udržet praporek nahoře a Danovi dokonce jednou spadl po nedostatečném zamáčknutím páčky hodin, jsme i maďarský výběr přehráli 4 : 2 a mohli odejít na oběd s luxusním náskokem tří bodů.

Výborný oběd v režii pořadatelů byl doplněn průběžným občerstvením přímo v hracím sále.

S výjimkou jedněch hodin zhaslých bez jakéhokoliv varování přímo uprostřed partie, vyměněných promptně za jiné, ovšem podle zákona schválnosti nesprávně nastavených, si pořadatelé vysloužili jen samou chválu.

Kromě hladu ukojili mládežníci v poledne v restauraci i obvyklý pošachový mobilní absťák

a bez tradiční krátké procházky po okolí jsme se ihned vrhli do odvet. Ale ouha, štěstí z prvních kol vyprchalo a začalo jít do tuhého. Porážka od Středočechů 2½ : 3½ snížila náskok na dva body, další těsná porážka s Bratislavou na půl bodu a závěrečné vydřené vítězství s Maďary 3½ : 2½ jen srovnalo krok s finišujícím Středočeským krajem. Ani "smlouvání" soupeřů naštěstí neobměkčilo rozhodčí

a ti zůstali u stejného kritéria při rovnosti skóre a zápasových bodů jako v minulosti - výsledku na první šachovnici. Ovšem i ve vzájemných zápasech jsme na tom byli o chloupek lépe - vyhráli jsme 4 : 2, ale prohráli jen 2½ : 3½. Středočeští rivalové se tak museli spokojit se stříbrnými medailemi,

bronz brali domácí Bratislavané

a bez medailí se museli vrátit jazykově nejvzdálenější, ale Bratislavě (tedy "Požóni", jak oni říkali) nejbližší sympatičtí hosté z kraje Györ-Moson-Sopron.

Mezi nejlepší hráče - vítěze šachovnic se dostali na jedničce a šestce Martin Blahynka a Tereza Kocí, mezi nimi stojí Robin Hrdina, Marek Karas, Erika Kurcsics a Igor Lintner - jediný stoprocentní hráč.

Zbývala už jen cesta domů, která za vydatného léčení mobilního abstinenčního syndromu  utekla jako voda. Nezbývá než znovu poděkovat pořadatelům a těšit se na příště!

přidal David Ciprys dne 10.10.2013 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009