Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Kuchynka a Svoboda zazářili ve Frýdku-Místku

Turnaj šachových nadějí ve Frýdku-Místku bývával stálicí mezi mládežnickými šachovými turnaji v republice. V současné době jeho úroveň má již několik let sestupnou tendenci – ať už po stránce výkonnostní (doba, kdy byl tento turnaj silnější než samotné mládežnické mistrovství republiky, už dávno minula), či počtem účastníků (letos turnajům nadějí stačil v Národním domě pouze hlavní sál, jen pamětníci mohou vzpomínat na roky, kdy se hrávalo i v přísálí). Zvláště zarážející je nezájem místních hráčů (pravda, s výjimkou dvoudenního turnaje osmiletých, který by bez početné účasti domácích borců asi ani nemělo smysl pořádat) – jestliže domácí oddíl uvádí, že v mateřských školách pečuje v šachových kroužcích o dvě stě dětí, pak účastí pouhých deseti hráčů místního oddílu v kategorii do 10 let tady vzniká rozpor, který si neumí vysvětlit jak autor těchto řádků, tak místní organizátoři. Dobrým nápadem je pořádání FIDE turnajů (letos dva uzavřené turnaje a jeden švýcar), kterých se sice účastní především dospělí, ale šanci si zde zahrát nacházejí i nejtalentovanější žáci. FIDE turnaje pak pomáhají trochu „vylepšit“ statistické tabulky o celkovém počtu účastníků. Přesto však stále o celém podniku platí, že jde o soutěž, na niž stojí za to přijet – pestrá nabídka různých turnajů, kvalitní hrací prostředí, slušné ubytování a zajímavý doprovodný program – to je již dlouholetá vizitka této akce. Letos příjemně překvapilo i stravování – jednak tím, že úprava jídel se konečně přiblížila potřebám dětí (strava již nebyla tak ostrá a pálivá), jednak (a hlavně) tím, že u obědů a večeří byla možnost výběru z několika jídel, což uspojilo i ty nejrozmazlenější dětské rozmlsance. Snad jen snídaně byly trochu slabší – pro některé čtrnáctileté hochy byly dva rohlíky přece jen málo …

Ve FIDE openu se z našeho kraje velmi dařilo zástupci hustopečského šachu teprve čtrnáctiletému Lukáši Kuchynkovi. Po pátém kole měl tři a půl bodu, což sám hodnotil jako mírný neúspěch (!). Nakonec to v silné konkurenci po devátém kole dotáhl až na neuvěřitelných 6,5 bodu a celkové sedmé místo. Významný úspěch – ale v jiném turnaji, v turnaji chlapců do 14 let – zaznamenal Karel Svoboda z Lokomotivy Brno – ziskem 6,5 bodu vybojoval bronzovou medaili. Karlova medaile je plně zasloužená – prakticky všechna kola odehrál s velkým nasazením a s maximálním využitím stanoveného času. Z dalších účastníků našeho kraje stojí ještě za povšimnutí dosažených pet bodů Michala Lapúníka (ŠK Lokomotiva Brno) a Lucie Kuchynkové (ŠK Hustopeče) – oba hráli kategorii H12 a oba se dosaženým výsledkem umístili ještě v horní polovině turnajové tabulky.

Co bude dál s turnajem, zatím nikdo neví. Příchod firmy Hunday do nedalekých Nošovic způsobil ve Frýdku-Místku výrazné zvýšení cen nemovitostí, bytů, pozemků a v neposlední řadě i cen za ubytování a v konečném důsledku další omezení ubytovacích kapacit, což je pro existenci turnaje limitující. Ředitel Beskydské šachové školy Antonín Surma se proto netajil svou skepsí a naznačoval, že letošní ročník turnaje by mohl být i poslední. Spolupracovníci pana Surmy si však nedovedou představit, že by se turnaj v příštích letech nepořádal. Uvidíme tedy za rok.

Kompletní výsledky z turnaje najdete na stránkách Beskydské šachové školy a fotografie z turnaje na stránkách Lokomotivy Brno

přidal Miroslav Hurta dne 19.04.2006 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009