Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Brňáci v Korutanech

Vážení čtenáři, dříve než začnu popisovat korutanské události, musím se ještě vrátit k poslednímu turnaji v bulharské Albeně - pozorní čtenáři si jistě pamatují, že turnaj skončil pro mne jaksi rozpačitě, neboť jsem nedostal vyplacenu cenu, na kterou jsem měl nárok. Obrátil jsem se s tímto problémem na ŠSČR a s potěšením musím konstatovat, že celá záležitost se dostala na stůl nového generálního sekretáře Petra Piska, který využil svých konexí a zařídil, že počátkem července peníze přišly na můj účet. Díky Peťo!

Po Albeně jsem byl svým výkonem trochu zklamán a vážně jsem uvažoval o tom, že se zahraničními turnaji skončím, i když mistrovství světa seniorů mne dost lákalo. Při návštěvě Duras openu jsem ale potkal své kamarády ze zájezdu do Thajska Karla Glacnera a Mildu Doškaře, kteří mi sdělili, že se chystají jet na turnaj do St.Veitu v Rakousku. Po podrobném prozkoumání propozic jsem zjistil, že se jedná o typ a místo turnaje, které by mi docela vyhovovaly, přestože je to poněkud dražší turnaj. A tak jsme se nakonec domluvili, že s nimi pojedu, vezmu i auto a zařídím vše potřebné co se týče přihlášky a ubytování pro všechny.

Tak se i stalo, dostal jsem z hotelu potvrzení o rezervaci, pouze s tím dovětkem, že z důvodu záruky žádají zaplacení poloviny ubytovacích nákladů bankovním převodem, nebo zaslání čísla kreditní karty. Tuto skutečnost jsem sdělil svým spolucestovatelům, a ti se dohodli, že se nic posílat nebude, a že necháme věcem volný průběh. S tím jsem souhlasil, ale nakonec pro klid duše jsem po sdělení mé banky, že nic neriskuji, číslo své karty poslal. K mému překvapení ale po několika dnech mi napsal Milda Doškař, že se obrátil  na hotel a zažádal také o rezervaci, čímž vznikl docela pěkný zmatek. Celkem by o nic nešlo, kdyby nebylo ve hře penále za storno, na které si některé západní hotely rády hrají. A to teoreticky ve hře bylo, protože jsme byli ve čtrnáctidenní lhůtě před příjezdem, kdy hotel toto penále může vyžadovat.
Cesta proběhla naprosto bez problémů. Měl jsem menší obavy z dovolenkových zácp, protože jsme měli jen malou časovou rezervu před termínem prezentace, ale tyto obavy se naštěstí ukázaly jako liché.Po příchodu do hotelu proběhlo na recepci vše naprosto bez problémů, a tak jsme mohli v klidu očekávat 1. kolo turnaje.

Blumenhalle – krásný hrací sál

Sankt Veit an der Glan je malé městečko s přibližně 12 tisíci obyvatel ležící v srdci spolkové země Korutany ve výšce přibližně 500 m n.m, zhruba 20 km severně od města Klagenfurt. Okolí přímo vyzývá k pěkným procházkám ať už k jezerům, kterých je v okolí několik, nebo ke hradům a zámkům a rovněž prosté vycházky do okolních kopců poskytují turistovi pěkný zážitek. To všechno jsme využili. Nejprve jsme se vydali k asi 6 km vzdálenému jezeru u vsi Hörzendorf. Původně jsme se na tento výlet vydali všichni tři, ale Karel brzy odpadl se zdůvodněním, že mu přímé slunce v otevřeném terénu nedělá dobře. Tak jsme tedy s Mildou došli k Hörzendorfu, kde jsme si odpočinuli u místního kostelíku a obdivovali péči občanů o padlé z 1. a 2. světové války. Pak jsme došli k jezeru s úmyslem osvěžit se koupáním. U jezera byla malá pláž, ale nikdo se nekoupal, i když tam bylo docela dost lidí. Tak jsme šli dál a hledali místo s větším soukromím. Důvod byl jasný – neměli jsme plavky. Potřebné místo jsme našli, pohodlně se vykoupali a vydali se na zpáteční cestu. Milda je pivař , a tak hledal hospodu, která by příslušný mok poskytla. Byl ale zklamán, protože restaurace u jezera měla tak nehorázné ceny, že nás žízeň přešla, museli jsme vzít zavděk malinám a jahodám. Opáleni a spokojeni jsme došli do našeho hotelu.

Druhý výlet byl taktéž k jezeru, tentokrát se jmenovalo Längsee a protože bylo vzdálené asi 10 km, jeli jsme k němu autem. Parkoviště u jezera bylo sice zdarma, ale koupaliště, které patřilo k blízkému zámku, bylo placené. Zkoušeli jsme na pokladní různé finty jako, že chceme vstupné pro děti, pak pro seniory, slevu na mraky, nebo zvýhodnění za to, že se budeme koupat bez plavek. Na žádnou z nich ovšem neoblomná paní pokladní nepřistoupila, jen se smála. Po koupání jsme se jeli podívat na hrad Hochosterwitz. Je to jeden z nejkrásnějších rakouských hradů vypínající se ve výšce 160 m nad údolím. Bohužel jsme neměli dost času k tomu, abychom se vyšplhali nahoru, jistou roli hrál i problém vstupného (16 Euro pro seniora včetně výtahu). Třetí výlet jsme absolvovali do okolí St.Veit, bez nějakého konkretního cíle. Karel s Mildou došli až na vrchol kopce nad St.Veitem, kde se málem zranili v nějaké stavbě, kterou opravovali slovinští dělníci Navázali s nimi kontakt a doufají že z toho příští rok budou mít nějaký profit. Já jsem si udělal asi šestikilometrovou procházku po vrchovině v okolí a kochal se nádhernou přírodou. Ti čtenáři, kteří dávali ve škole pozor, nebo se zajímají o českou historii nebo aspoň navštěvují občasné výstavy českých korunovačních klenotů vědí, že Korutany byly za vlády krále Otakara II. součásti českého státu. Takže jsme vlastně byli doma. Tím naše turistika skončila – nepočítám samozřejmě procházky po městě. Zde musím konstatovat, že neomylný Karlův čich spolehlivě našel sázkařskou kancelář, dokonce pobočku Fortuny. Nelenil , vsadil si a kupodivu i vyhrál dobrých 9 Euro.

M. Doškař, K. Glacner a P. Mlýnek pod hradem Hochosterwitz

Ještě se musím zmínit o hotelu, který nesl jméno Blumenhotel, byl čtyřhvězdičkový a moderní, neboť byl postaven v roce 2008. Ubytování bylo naprosto bezchybné a poskytovalo všechno, co návštěvník k pobytu potřebuje. Ze stravování nás zajímaly pouze snídaně, které byly podávány bufetovým způsobem, čili oblíbenou formou švédských stolů. Pro mne to znamenalo, že jsem se musel ráno dostatečně najíst, abych pohodlně vydržel do večera a před utkáním se dorazil něčím menším v bufetu u hracího sálu. Karel s Mildou to ovšem vzali doslovně podle hesla „Co je v ceně, to je naše“ a tak jejich příchod na snídani se podobal náletu sarančat.

No a nyní k našim šachovým výsledkům. Při prezentaci se Karel dozvěděl, že ve skupině B, kam se původně hlásil, nelze získat Elo body FIDE. S tím nesouhlasil a tak se přihlásil do skupiny A, připlatil si dalších 20 Euro, i když mu bylo jasné, že se tím staví do role otloukánka. Spekulace byla založena na tom, že pokud se mu podaří  jakýkoliv bodový zisk, získá celkem i plusové Elo body.Tento předpoklad mu shodou okolností nevyšel. První problém byl v tom, že mu organizátoři uvedli do turnaje jeho národní Elo, které je o něco vyšší než Elo FIDE. Druhý problém spočíval v tom, že Karel dal poslední partii za remis v dle jeho názoru vyhrané pozici, což ve  svém důsledku znamenalo, že jeho výkon v turnaji byl zhodnocen ztrátou pěti Elo bodů. Prostě smůla.

Milda střídal dobré výsledky s horšími. I když v posledním kole s přispěním soupeře vyhrál, nedělal si o svém výsledku žádné přehnané iluze. Proto když při vyhlašování výsledků bylo jeho jméno vyhlášeno na třetím místě v kategorii seniorů skupiny B, byl příjemně překvapen a z dárkového koše s místními pochutinami měl velkou radost.

A nyní poněkud podrobněji ke svému vystoupení. Po povinné výhře v prvním kole jsem v kole následujícím dostal známého vídeňského IM Kummera (2337). Mám s ním skore 1,5:0,5, takže jsem ze zápasu příliš velké obavy neměl. A průběh partie mi dal za pravdu. Postupně jsem svého soupeře přehrával až partie dospěla do následujícího postavení-viz diagram:

V této pozici jsem mohl takřka bez rizika hrát na výhru n.př. 27. Vd6 Vd8 28.Vxf6 Vd2 29. a4 Vb2 30.Vh6 Kf8 31. Vxh7 Kg8 32. Vh5 Vxb3 33. Va5 +- nebo 27. … Jg8 28.Vd7 Vb8 29.Kg2 Je7 30.Vd6 Vd8 31.Vxf6 Vd2 32.a4 Vb2 33. Vh6 nebo 30. … Jg8 31.Sf5 h6 32.Vd7 Je7 33.Sh3 f5 34.Vd6 +-. To jsem ale ještě netušil jak se mi v turnaji bude dařit, a tak jsem třikrát opakoval pozici, načež si můj soupeř viditelně oddechnul.

Ve třetím kole jsem hrál se známým vídeňským hráčem a funkcionářem Schwabem (2258) a po klidném průběhu partie skončila remízou. Ve čtvrtém kole jsem narazil na rakouského hráče z Wolfsbergu H. Toefferle (2107). Zde se mi snad poprvé v životě povedla příprava na partii a můj soupeř až v 15. tahu zjistil, že se opakuje jeho dva roky stará partie, kterou prohrál. To už ale bylo pozdě a partii jsem snadno dovedl k vítězství. V pátém kole jsem hrál s německým KM Felczerem (2238) a po těžkém boji jsem nakonec udržel remízu, což byl černými docela slušný výsledek. V šestém kole jsem hrál s italským IM Guido (2431). Hrála se Grünfeldova indická a po mé nepřesnosti ve 14. tahu se mohl černý dostat do výhody. Dal však přednost zisku pěšce, ale dostal se do pasivní pozice. V následujícím průběhu obě strany nevyužily svých možností a v časové tísni černého se mi podařilo udržet remízu. Opět spokojenost. A následovala poslední tři kola, která měla rozhodnout , zda turnaj pro mne skončí úspěchem či neúspěchem. A ve hře bylo dost. Pokud bych v těchto třech kolech získal 2,5 bodu měl bych jistou teoretickou šanci na zisk normy IM, což se mi v životě ještě nestalo. Ještě zisk 1,5 nebo 2 bodů dával značnou šanci na umístění mezi prvními devíti, čili pěknou finanční cenu. Zisk jednoho bodu mohl znamenat umístění na prvním místě v kategorii seniorů, tedy rovněž  finanční cenu 100 Euro a hodinky v ceně okolo 3000 Kč. Horší výsledek jsem si pak ani nepřipouštěl. A jaká byla realita ?

V sedmém kole jsem nastoupil černými proti nekompromisnímu slovinskému IM Mazi (2367). Tuto kritickou partii předvedu čtenáři celou s podrobnými poznámkami.

Mazi - Mlýnek
St.Veit open, 11.07.2013
1.g3 d5 2.Sg2 Jf6 3.d3 c6 4.Jd2 Sg4 (V partii Rotstein 2506-Buhmann 2594 se hrálo 4….e5 0-0 6.e4 0-0 7.Jgf3 Ve8 8.0-0 Sg4 9.h3 Sh5 10.Db3 Jbd7 11.Ve1 Sf8 s malou výhodou černého) 5.h3 Sh5 6.f4 (V partii Azmajparašvili 2676-Shirov 2715 se hrálo 6.Jgf3 Jbd7 7.0-0 e5 8.e4 Sd6 9.exd5 cxd5 10.g4 Sg6 11.Jh4 0-0 12.Jxg6 hxg6 13.c4 Jc5 14.Jb3 dxc4 Dc7 =+) e6 (V partii Piza 2386-Moradiabadi 2502 se hrálo 6…. Db6 7.7.c3 e6 8.Db3 Dc7 9.Jgf3 Jbd7 10.0-0 Sd6 11.d4 0-0 12.e3 Sg6 13.Je5 Sxe5 14.fxe5 Jh5 15.Vf3 Se4 =+) 7.g4 Sg6 8.e4 h6 9.Df3?! Nepříliš povedená teoretická novinka. V partii Zilberman 2430- Kaplan 2326 se hrálo 9.De2 Sc5 10.f5 Sh7 11.fxe6 fxe6 12.exd5 0-0 13.dxc6 Jxc6 14.Jgf3 Jd5 15.Jb3 Sb4 =+)

Sc5 (celkem logický tah, ale po 9. … dxe4 10.Jxe4 Se7 11.Jxf6 Sxf6 12.Je2 Ja6 13.a3 0-0 14.0-0 Jc7 by už stál černý lépe) 10.Je2 Ja6 11.a3 (V úvahu přicházelo také 11.e5 Jfd7 12.Jb3 Sb4 13.J2c3 f6 14.a3 Sxc3 15.bxc3 fxe5 =) De7 12.e5 Jd7 13.Jb3 Sb6 (Černý nevyužívá šanci k 13. … Dh4 14.Dg3 Dxg315.Jxg3 Sb6 s malou výhodou bílého. Zdálo se mi, že výměna dam je předčasná, na druhé straně je otázka, zda by bílý do výměny dam šel) 14.Sd2 Jac5 15.Jbd4?! (Lépe bylo 15.Jxc5 Dh4 16.Jg3 Sxc5 17.0-0-0 0-0  s výhodou bílého) Dh4+ 16.Kd1 0–0–0? (Správné bylo 16….0-0 Takhle dostává bílý zbytečně šance k útoku na černého krále) 17.a4 a5

(Zde jsem nabídl soupeři remis, jednak vzhledem k tomu, že jsem považoval pozici za přibližně rovnou, jednak k nastávající časové tísni bílého. Nabídka byla po krátkém přemýšlení odmítnuta.) 18.b4 axb4 19.a5 Sc7?! (Lépe bylo 19. ,… Sa7 20.a6 Jxa6 21. Vxa6 bxa6 22.Jxc6 Df2 23.Dxf2 Sxf2 24.Jxd8 s výhodou bílého) 20.Sxb4?! ( Důraznější bylo 20.a6 Sb6 21.axb7 Kxb7 22. Sxb4 Va8 23.Vab1 Vhe8 s velkou výhodou bílého) Ja6 21.Sa3 Vhe8 (Správné bylo 21. … Vde8 22.De3 Kb8 23.Vf1 Ka8 24.Jb3 f6 25.Sd6 Sxd6 26.exd6 s rovnou hrou) 22.De3 c5 23.Jb5 f6 (Lépe bylo ponechat si střelce, který vykonává důležitou obrannou funkci) 24.Jxc7 Kxc7 25.exf6 Dxf6 26.Vb1 Sf7 (S myšlenkou otevření pozice po e5) 27.Vf1 Sg8 28.Sb2 De7 29.Jc3 Jb4 30.Jb5+ Kc8 31.Sa3 Jc6 32.Ve1 Df8 33.d4 Jxa5 34.dxc5 Jc4 35.Dc3 Jxc5 36.Db4 ( Vyhrávalo 36.Ja7 Kb8 37.Vxb7 Ka8 38.Vc7 nebo 37. … Jxb7 38.Sxf8 Vxf8 39. Dxg7 Vf7 atd) Jxa3 ( Lépe bylo 36. … b6 37.Sc1 Va738.Ke2 Vb7 39. Dc3 e5 40.Kf1 h5 41.gxh5 e4 s rovnou hrou) 37.Dxa3 Ja6??

(Hrubka těsně před cílem. Přiznám se, že jsem v této chvíli postrádal poněkud koncentraci a varianty jsem nepočítal i když jsem měl ještě víc jak 3 minuty, zatímco soupeř už hrál na půlminutě. Šance na záchranu dávalo 37. … Kd7 38.Ja7 Va8 39.Da5 Vab8 f5 De7 41 fxe6 Sxe6 42.Vb6 s výhodou bílého) 38.Ja7+ Kb8 39.Dxa6 Vd7 40.Jc6+ 1–0

V osmém kole mi byl nalosován rakouský KM Loidl (2178). S tímto hráčem už jsem jednou hrál na turnaji v Bad Ischl a můj soupeř tehdy po dlouhém boji udržel remis. I tentokrát jsem hrál bílými a dost jsem si věřil. Zahájení se hrálo dle mých not a brzy jsem dosáhl výhodu.

V pozici na diagramu jsem ale zahrál poněkud měkké 11. Sa3

místo lepšího 11.Dc2 e6 12. 0-0 Jd7 13.Vb1 Da6 14. Ve1 h6 15.e4 fxe4 16.Dxe4 0-0-0 s výhodou bílého. Bílý si po tahu v partii udržel malou výhodu, ale hra přešla do věžovky, která se ukázala poněkud ošidná.

Bílý svým posledním tahem zahrál 19.Vd1-d4 a zdálo se, že postupně bude svou výhodu zvětšovat. Přesnější ale bylo 19.Vxd8 Kxd8 20.c5 Ke7 21.Kf3 a6 22.Va4 Vd8 23.Vb4 s výhodou bílého. V pozici na diagramu černý hrál 19. … a6 a nyní už bílý zahrál chybné 20.V1d1?! Správné bylo 20. Vh4 Vh8 21.h3 h5 22. c5 Vhd8 23.Vb4 Vb8 24.g3 a bílý stojí lépe. Po tahu v partii přišlo 20. … c5 a zde měl bílý možnost přechodem do pěšcové koncovky dosáhnout remízy. O nějakém nebezpečí jsem ale neměl ani potuchy a zahrál jsem předem plánované 21. Vh4? . Černý odpověděl okamžitě 21. … b5?! a já jsem zjistil, že můj poslední tah byl vlastně ránou do vody, protože pěšce na h7 nemohu vzít, neboť bych černé pěšce na dámském křídle už nechytal. Tah černého je však zároveň trochu klamání tělem, protože po 22.Va1 h5 23. Va5 Vb8 24. cxb5 axb5 25.Va7 Vd7 26. Va2 by měl bílý jasnou výhodu.V partii se ale stalo 22. Vxd8?! Vxd8 23. cxb5 axb5 24.g4?

Zde měl bílý poslední možnost zachránit partii po 24. Vxh7 Va8 25.h4 Va2 26. Kf3 Va8 nebo 25. h3 Va3 26.Vh8 Vxb3 27. h4 Vb2 28.Kf3 Vb1 29.h5 s rovnou hrou. Po tahu v partii přišlo 24. .. fxg4 25.Vxg4 Va8 26.Vg1 Va2 27.Kf3 Vc2 a černý celkem snadno vyhrál.

Takže přišlo poslední 9. kolo. Chtěl –li jsem brát aspoň druhou cenu v kategorii seniorů, musel jsem hrát na výhru. Los mi přisoudil rakouského mladého hráče Stagla (2141), který hrál v turnaji velmi dobře ale podobně jako mně mu nevyšel závěr. Byla rozehrána leningradská varianta holandské obrany. Pozice byla dosti složitá ale hra se udržovala v přibližné rovnováze až hra došla do pozice diagramu.

Zde jsem měl zahrát 25. … Sxb2 26.Dxb2 Ve3 27.b4 V8e8 28.Vfe1 Vxe1 29.Jxe1 cxb4 30.axb4 s rovnou hrou. Místo toho jsem ale zahrál 25. … Dxb3?! 26.Sxg7 Kxg7 27.Dxc5 ale teprve nyní jsem zjistil, že nejde původně zamýšlené 27. … Ve2 pro 28.Jd4 a černý ztrácí kvalitu. To mne dosti rozhodilo a zahrál jsem slabší 27. … De3 místo správného 27. … Dc3 i když i pak by stál bílý o něco lépe.  Po tahu v partii přišlo 28. Db4 a bílý svou výhodu uplatnil k výhře.

Takže dosti otrávený (nepamatuji si kdy bych ve své šachové kariéře prohrál poslední tři kola) jsem se dostavil na závěrečné vyhlášení vítězů. Dle předpokladu jsem dostal dárkový koš za třetí místo v kategorii seniorů. Vyhodnocení skupiny A se již blížilo ke konci, když za mnou přišel hlavní organizátor s návrhem, že pokud s tím budu souhlasit mohu místo třetí ceny dostat druhou cenu v kategorii seniorů, což byly hodinky Jacques Lemans v ceně asi 2800 Kč, protože hráč, který tuto cenu měl dostat se na vyhlášení vítězů nedostavil. Tuto nabídku jsem samozřejmě s díky přijal. Pak byl příjemně překvapen i Milda, který dostal cenu za třetí místo v kategorii seniorů skupiny B. A nakonec se dočkal i Karel, který obdržel čestnou plaketu od korutanského hejtmana, něco jako cenu útěchy, nebo cenu za dobrou prezentaci. Takže nakonec jsme byli všichni relativně spokojeni a mohli jsme odjet domů. Celkovým vítězem se zcela bez konkurence stal německý velmistr Buhmann.

Vítězové - uprostřed zleva Buhmann, Mazi, a Kummer

Zpáteční cesta proběhla rovněž bez problémů, malou komplikací byla pouze zácpa v oblasti Poysdorf, která způsobila asi půlhodinové zpoždění a o jejíž příčině jsme se mohhli pouze dohadovat.

Celkové výsledky najdete zde, web turnaje zde

přidal Petr Mlýnek dne 24.07.2013 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009