Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Finále Grand-Prix v Hustopečích

Mnohem skromněji než v minulých letech, ale s pěknou účastí dvou velmistrů, šesti mezinárodních mistrů a celkově 110 borců odstartoval v Hustopečích před půl jedenáctou finálový turnaj letošního ročníku Grand-Prix ČR v rapid šachu.

Průběžné výsledky najdete zde

Pohár starosty města dobrého vína (kam jsme dojeli, poznáme hned při sjezdu z dálnice) se letos musel obejít bez velkých sponzorů hradících startovné a oblíbený poturnajový raut ve vinném sklípku. "Po sedmi letech tučných přicházejí zákonitě i léta hubená, ale musíme je přežít a věřit, že bude zase líp", pravil filozoficky pan starosta (v nové vizáži s výraznými obroučkami brýlí) při slavnostním zahájení.

Přesto jde o nejlépe dotovaný turnaj série Grand-Prix a důstojné finále. Nechybí téměř jistý vítěz seriálu FM Jiří Kočiščák z Ostravy

a celkově 110 hráčů z celé republiky,

Slovenska, Německa a ... Argentiny. Čtyřiadvacetiletý Guido Ferreyra je skutečně z Argentiny, ale přijel z Brna s rodinkou Kocích. Prý pracuje v Brně pro IBM.

Po hodinové obědové pauze začalo odpolední páté kolo v 13:45 soubojem posledních stoprocentních hráčů Neklana Vyskočila a Vojtěcha Pláta. Neklan si mohl oprávněně v dlouhé popartiové analýze stěžovat, že v Aljechince o kousek lépe, ale stačilo malé zatmění a Vojta se svou agresivní a bleskovou hrou byl na koni a vyhrál.

U vedlejšího stolu po čtvrthodince poráží domácí Lukáš Kuchynka velmistra Pavla Blatného. Po mnoha letech si radost ze hry dopřál i sám pan starosta.

Až v šestém kole se na pódium dostává vedoucí muž letošní Grand-Prix Jiří Kočiščák.

Vedle však zůstal po partii s Lukášem Kuchynkou stále stoprocentní Vojtěch Plát, i když při odchodu z pódia společně s vítězným gestem palce nahoru nedbale prohodil, "Mohl jsem prohrát ve dvanácti tazích..."

Navíc Vojta zůstává stoprocentní i po 7. kole. Jan Malík zvolil taktiku hlavně se nedostat do obvyklé časové nevýhody, ruce se jen míhaly, ale partie skončila po pár minutách mezi prvními.

Skvěle zatím reprezentuje vysokoškolský šach jeho největší český propagátor Břetislav Eichler. Po krásném matu Andymu Teuberovi, hvězdě letošních ligových Prušánek, postoupil až na 7. desku proti Neklanu Vyskočilovi.

Vojta Plát hraje opravdový rapid. Sedí, upřeně na šachovnici hledí a pravicí ležící podél hodin sází jeden tah za druhým. Později zpomalí, občas se zamyslí a tahá levačkou, ale pořád si udržuje časový náskok. Soupeř Petr Velička si však zjevně věří, alespoň podle toho, jak si neustále měří soupeře pohledem a občas šroubuje figurky do šachovnice nebo svůj tah potvrdí malinkým klepnutím do figurky. Naopak Vojta, začíná být zjevně nervózní, občas mu hlava mizí v dlaních a mačkání hodin je stále razantnější. Petr s dvojkou střelců a dámou získává nepříjemný tlak na dámském křídle, vyhýbá se opakování tahů a dokonce získává malou materiální výhodu. Tím se však Vojta vysmekne začně "šejdit" dámou a jezdcem a s posledními sekundami na hodinách (Vojta jich má o poznání více) si oba soupeři podávají ruku na znamení smíru. Škoda, že letos nejedou on-liny!

Vedlejší partie dvou mistrů pokeru Pavla Blatného a Davida Holemáře končí po pár tazích smírem.

Po předchozí dramatické hře dává Vojta Plát poslední partii s Pavlem Zpěvákem po pár tazích za půlku a stává se celkovým vítězem turnaje. Blahopřejeme, je to zcela zasloužené vítězství.

přidal David Ciprys dne 08.06.2013 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009