Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Letošní Konference JmŠS proběhla v poklidu a bez vzrušení - doplněno

V poklidu, pohodové atmosféře a bez větších emocí proběhla letošní Konference Jihomoravského šachového svazu, která se konala v hracích prostorách Lokomotivy Brno (ta kvůli tomu zrušila i pravidelný trénink mládeže) v pondělí 25. února.

Za zrušený trénink pětistovka do Lokomotivní pokladničky. Nic naplat, nikdo nemůže chtít, aby pětihodinové schůzování platili hráči Lokomotivy z členských příspěvků. Připočteme-li zhruba dvojnásobek za občerstvení a pětinásobek za cestovné, vidíme, že je nám šachový svaz rok od roku dražší. Tak se mrkněme, jestli za schůzovní peníz (který by okresnímu týmu stačil na celou jednu sezónu a ligovému na celou jednu partii velmistra) podali bafuňáři odpovídající výkon (možná jste už poznali, že autorem této části článku není seriózní Miroslav Hurta, ale David Ciprys).

Po akademické čtvrthodince vyplněné čekáním na delegáty z Břeclavska záhajil schůzi předseda JmŠS David Hampel v 17:15. Po schválení programu, schůzovních komisí a jednacího řádu zasedli do pracovního předsednictva Jiří Myšulka, Radka Slepánková a David Hampel

a v 17:25 už předseda četl zprávu o činnosti. To je ta chvíle sladkého mámení, kdy si delegáti libují, "Jak to letos krásně odsýpá, polovinu bodů máme za sebou, v devět jsme doma!" Ze zprávy předsedy vyvolala větší diskusi jen zmínka o cizincích - neměli bychom je v kraji zpoplatnit výměnou za plná práva v krajských soutěžích jednotlivců, když to výslovně umožňuje Ekonomická směrnice a aktuálně je registrace cizince do krajské soutěže (100Kč) levnější než u domácího hráče (250Kč)? Jakmile z diskusí vyplynulo, že takových cizinců je minimum (v KP I. dva, v KP II. jeden) a jejich postup do celostátních soutěží stejně není možný, byl problém odložen ad acta. Přesně 30 minut po předsedovi se krátce ujal slova šéf rozhodčích Jaroslav Benák. "Kdo navrhuje rozhodčí do krajských soutěži?", zajímal se předseda Brna-venkova Jan Gubáš.


 
"Vy sami!" Je to tak. Když se kluby starají a navrhnou vedoucímu soutěže přesný rozpis rozhodčích na své zápasy, v 99,9% případů je dostanou. Z dalších diskusí vyplynulo, že kromě dvou záznamů v Zápise o utkání mají letos rozhodčí čistý rejstřík. "Má někdo zájem o výjezdní školení rozhodčích (výjezdní = na venkově, mimo jihomoravské hlavní město) " Ano, agilní pan Slavík se hlásí (na snímku pozorně naslouchá rozhodcovskému capo di tutti capi Ladislavu Palovskému)

a tak je jasné, že výjezdní školení bude ve druhé polovině května v Prušánkách. Samozřejmě za předpokladu, že se přihlásí dostatečný počet zájemců. V 18:02 se slova ujímá šéf Komise mládeže Miroslav Hurta.

"Svou zprávu nebudu číst, máte ji na webu". Ufff, oddechla si polovina sálu zvyklá na pravidelný a adresný "kartáč" za mizernou práci mládežnických komisí na okresech. Bohužel oprávněný. Zrovna minulý týden na krajském turnaji v rapidu hledali zapálení rodiče z "venkova" kvalitního trenéra. Zatím marně. V okruhu 20-30km od jejich bydliště prostě žádný není... Naopak pochváleni byli pořadatelé seriálu KP v rapid šachu, "kteří nepřipustili žádné zpoždění, dokonce ani na Durasu". "Prosím??!!",

ohradil se ihned předseda Durasu Rudolf Moulis.  Ohradit se však nemohl předseda republikové Komise mládeže Zdeněk Fiala, který schytal kritiku za pozdní rozesílání propozic a postupových klíčů republikových soutěží. Josef Lahodný se bezelstně zeptal, jak by mohl kraj pomoci šachu do škol, ale odpovědi, na kterou čekal, se nedočkal. Podle Miroslava Hurty musí zájem vycházet od samotných šachistů, David Hampel poukázal na ŠSČR, který by měl více informovat o projektu Šachy do škol a Jiří Majer nekompromisně uzavřel: "Nic nelze dirigovat shora, funguje jedině osobní iniciativa, zajděte osobně za ředitelem..." Kupodivu se pohledem na web zjistilo, že přes nedostatek informací přilákal projekt Šachy do škol i školy, o nichž místní bafuňáři neměli ani tušení, že by tam někdo někdy šachy hrál. Na seznam zapojených škol se můžete podívat zde, na seznam šachových kroužků (viz níže u vystoupení L. Palovského) zde.

V 18:20 byl na tahu Jiří Myšulka se zprávou STK.

Soutěže družstev běží bez problémů, anketa k hracímu tempu v KP II. dopadla podobně jako loni, ale názorový posun směrem ke kratšímu tempu je zřetelný. V diskusi překvapil Stanislav Vémola návrhem, aby se nesnižoval počet družstev v KP II. na 10, ale zůstalo se u klasického počtu 12. Argumentoval bezproblémovým naplněním letošní "severní" skupiny A, kde by patrně ani příště nechyběli zájemci o účast. Krátká diskuse skončila argumentem, že změny se vyhlašují rok dopředu a pro nejbližší sezónou už stejně nelze nic dělat. Rudolf Moulis se zeptal na kauzu mobilního pípnutí v zápase KP II. B Lokomotiva Brno E - SPgŠ Znojmo. STK už rozhodla, obrátila výsledek zápasu, ale Brňáci se samozřejmě mohou ještě odvolat. Na dotaz Stanislava Vémoly, jak je to s doplňováním soupisek, byla odpověď krátká: STK ŠSČR nemá v úmyslu vzít zákaz doplňování v ligových soutěžích zpět, STK JmŠS nemá v úmyslu se k této novotě v krajských soutěžích přípojit.

Konečně přestávka! Žaludky schůzovníků se ještě plní párky a rohlíky, peněženky řidičů korunkami za cestovné, ale Revizní komise už se chystá ke svému výstupu, "Tady to podepiš!"

 

Zprávu Revizní komise přečetl předseda RK Rudolf Moulis v 19:05. Byla stručná a příznivá, hospodář sklidil jen chválu. Už o pět minut později si mohl vzít slovo zástupce VV ŠSČR Ladislav Palovský.

Dění v ŠSČR probral obšírně. Pozitivní je, že i letos dostanou kraje dotace na tréninková centra mládeže. Ale po novu. Jen 30,000Kč půjde přímo, zbytek podle výsledků testů mládežníků na MČR příští týden.

Novým programem je přímá podpora kroužků mládeže, které nemusí být navázány na stávající šachové oddíly, ale může jít třeba o školní kluby. Podmínkou je, aby kroužky byly členy ŠSČR a měly alespoň 8 dětí. Zatím se neví, kolik ŠSČR dostane peněz od státu, ale i když to bude výrazně méně než loni, uhradí se programy z rezerv. Zvýšení členských příspěvků tak VV ŠSČR navrhovat nebude. Delší slovní pinpong vyvolal dotaz na změnu placení poplatků a příspěvků. Ohlasy na pololetní fakturace byly převážně kladné, zůstalo jen pár nejasností o prokazování, zda je hráč k danému datu registrován a také o neuhrazených pohledávkách. Novinkou republikové konference by mělo být předkládání návrhů na zásadnější změny 2 týdny předem. No..., je měsíc před konferencí, minimálně letos to s těmi dvěma týdny nevypadá reálně (pokud není záměrem hlasovat jen o tom, co navrhne výkonný výbor v materiálech vydaných právě těch 14 dní předem ). Miroslav Slavík se zeptal na rozhodcovské a hráčské licence FIDE. ŠSČR už získal téměř 100 licencí pro rozhodčí, návrh na licence hráčů Prezidentská rada po ostrých protestech (mj. i z ČR) stáhla. Zatím...

V 19:47: hlásí Mandátová komise: Je přítomno 18 delegátů (z 21) a 13 hostů. Jsme tedy usnášeníschopní a hned se volí delegáti na konferenci ŠSČR. Zájem je až na výjimky nevelký, nakonec je pětičlenný reprezentační tým vyslán ve složení David Hampel, David Ciprys, Radka Slepánková, Jiří Majer a Jiří Řehůřek, lavičku náhradníků budou zahřívat Ladislav Palovský a Miroslav Slavík.

O pět minut později přichází ke slovu "klidná síla", nenápadný, ale správně puntičkářský cifršpión, hospodář a současně i podvojný krajský účetní Bronislav Chmelíček.

Zpráva o hospodaření za rok 2012 je nadmíru optimistická. I díky mimořádné dotaci ŠSČR jsme v kraji protočili (resp. stále protáčíme, klubové dotace se proplácejí až letos) přes 350,000Kč, přičemž drtivá většina šla přímo do oddílů a k trenérům mládeže.

Letos se kromě už zmíněné dotace krajským centrům mládeže (30,000Kč určitě, dalších 20,000Kč snad) vrátíme k obvyklým číslům, které na příjmové i výdajové stránce činí nějakých 150,000Kč. Šetrný Rudolf Moulis navrhl snížení vkladů v KP II. z 600 na 500Kč, protože si hráči zahrají jen 9 místo 11 kol. David Ciprys, kterému se návrh nelíbil, s jistou dávkou recese mínil, že adekvátně by se musela snížit i odměna řídícím soutěží a ejhle - ve schváleném usnesení se objevily oba návrhy, chudáci vedoucí soutěží...

Ve 20:25 si konečně můžeme vyslechnout jednu ze tří přítomných žen - služebně nejmladší členku STK Vlaďku Novákovou, která v ní dostala na starost krátkodobé krajské soutěže. "Patří bughouse alias holanďany, podávačky čili dosazovák do standardní nabídky krajských přeborů?" "Chceme-li mít narvanou hrací místnost, vypišme tuto soutěž pro mládež".  Ale mluvilo se i vážněji. Otakar Šaršon si jako spolupořadatel krajského přeboru dospělých postěžoval na malou propagaci kategorie žen, kde loni startovaly jen dvě hráčky a cenu by teoreticky mohla získat i úplná začátečnice. V podobném duchu si přisadil spolupořadatel boskovických krajských přeborů v blesku Milan "Milbo" Boháček

a tím oba nahráli na smeč WIM Věře Medunové, do té doby tiše sedící v koutku u vchodových dveří. Ta celkem přesvědčivě popsala situaci dámského šachu z pohledu ženy - cena pro ženu je zpravidla jen jedna a zpravidla mnohem nižší než pro muže. Ženy proto mohou hrát jen na ryze amatérské bázi. Ani mezinárodně titulované hráčky si na rozdíl od titulovaných mužů nijak nepřilepší, dokonce si nevydělají ani na náklady, což je jeden z důvodů, proč na svou kariéru rezignují.

Hmmm, teď babo raď - nebo spíš dědku raď, mezi funkcionáři je ještě méně žen než mezi hráči. Nakonec se dědci uradili (a nejen oni, kupodivu nebyli mezi schůzujícími jen důchodci, ale i několik studentů), že argumenty paní mezinárodní mistryně mají svou váhu. Bude-li JmŠS dotovat nějaký turnaj, bude vyžadovat, aby z této dotace šla stejná částka pro muže i ženy.

Je tři čtvrtě na devět a kdysi tradiční kolečko informující o dění na okresech se opět jako loni přesouvá do písemné podoby. Zprávy mají okresy podat do konce března, ale to už možná nebudeme vědět, že nějaká konference vůbec byla...

Když se kecá o blbostech, někdo spí, někdo brouzdá internetem, někdo si kreslí

Ze závěrečné diskuse jen střípky. Ono se ani ve vzrůstajícím šumu způsobeném odnášením prázných talířků a šálků, balením věcí, vypínáním notebooků, šoupáním židlí, domlouváním odvozu domů a dohadováním předsedajícího s návrhovou komisí, kdo by měl formulovat finální návrh usnesení, o ničem pořádném diskutovat nedá. Naopak se občas schválí něco, nad čím se delegáti po příjezdu domů a přečtení usnesení nestačí divit.

Předseda David Hampel si přál, aby mu konference dala jasná pravidla, jak přistupovat k žádostem o dotace např. ze strany mládežnických reprezentantů na MS či ME - nedala. David Ciprys zkoumal, zda chce konference zavázat své delegáty na republikovém jednání ke společnému hlasování např. k doplňování soupisek (u takové 1. ligy mládeže je zákaz doplňování poměrně tvrdý) nebo k účasti hráčů na více soupiskách - nechtěla. Josef Lahodný zjišťoval, zda konference nemíní oceňovat zasloužilé členy - nemínila. Radka Slepánková oťukávala, zda by se konference neusnesla na kritice republikové komise mládeže - neusnesla. Milan Boháček navrhoval, zda by se k poháru pro krajský přebor družstev v blesku nepřikoupil i pohár pro Pohár družstev v rapidu - přikoupil! Ještě, aby se patřičná soutěž vůbec hrála.

Na závěr jedna malá prosba od kdysi nepostradatelného funkcionáře, rozhodčího a klasifikátora dr. Jiřího Papouška. Na školení rozhodčích v roce ??? na místě ??? jsou...

Prosím pomozte s identifikací účastníků a pokud poznáváte sebe nebo někoho ze svých známých, neváhejte a napište! Ve větším rozlišení si fotografii můžete otevřít zde

přidal Miroslav Hurta dne 28.02.2013 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009