Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Zasněžený Gillarův memoriál vyhráli Filip Svoboda a Michal Žitný

Přes záplavu sněhových vloček sypajících se už druhý den z nebe jako z čerstvě roztržené peřiny dorazilo po téměř nesjízdných silnicích k dvanáctému ročníku memoriálu Lubomíra Gillara rekordních 110 mladých borců z 16 oddílů.

Hrálo se (a také sportovalo na žíněnkách, trampolíně, bradlech, hrazdě, švédské bedně, koni na šíř... ) už tradičně v Sokolovně v Brně-Řečkovicích.

Výsledky turnaje starších žáků do 16 let najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků do 12 let najdete zde

Fotogalerii najdete zde

Letošní ročník turnaje byl poznamenán bohatou sněhovou nadílkou, s níž se museli potýkat všichni, kdož do řečkovické sokolovny zamířili. A to bylo úvodní téma všech výprav, které se nakonec zdárně do místa konání dopravili.

Týden po jarních prázdninách, když odezněla chřipková epidemie (snad díky dlouhodobému setrvání teplot pod bodem mrazu), překonaly přihlášky čísla minulých ročníků. Nad pořadateli poprvé viselo zajištění startu pro všechny zájemce, jejichž počet byl na hraně plné kapacity sálu. Inu, pořadatelé byli nachystáni zamířit domů pro židle :-). Pro nepřízeň počasí však mnozí účast na turnaji nechtěně vzdali.

V turnaji starších žáků hrálo třicet účastníků. První trojice (Svoboda z Lokomotivy, doplněný dvojicí z Durasu, Bočkem

a Daňkem) s ELEm nad 1800 si to rozdala od počátečních kol o umístění „na bedně“. Zdárně jim sekundoval znojemský Fouček, tč. ve službách Lokomotivy. A právě Svoboda dokazoval, že je po turnaji v Novém Boru zdárně připraven; své soupeře přehrával a do posledního kola nastupoval „bez ztráty kytičky“. Pokořil jej až v posledním kole Daněk, jehož partie gradovaly pravidelně v závěrečných fázích (na praporky). Ovšem remízy s Koukalem a Foučkem způsobily ztrátu vůči nekompromisnímu Svobodovi.

Po napínavém průběhu v turnaji starších žáků tak vybojoval prvenství (i přes prohru v posledním kole) s bodovým náskokem právě Svoboda. Za ním se umístila čtveřice pětibodových zkušených mladíků v pořadí Fouček, Boček, Daněk a Straka (Vranovice). S odstupem půl bodu následovala skupinka, které vévodí jediné dvě dívky turnaje; Dumková (Zastávka) a Kocí (Lokomotiva).

Neuvěřitelných osmdesát účastníků ve skupině mladších žáků své boje na šachovnicích kompenzovalo sportovními hrami ve vedlejší tělocvičně nebo na hrazdě. Nahánění jednotlivců s mokrými konečky vlasů k další partii bylo pravidlem. Rozdíly ve výkonnosti dvanáctiletých a desetiletých startujících na čele turnaje nebyly příliš znát. Děti pravidelně startují v nejvyšších soutěžích družstev a jejich šachové dovednosti se stále rozvíjejí.

Zvítězil tak Žitný, který svým pronásledovatelům pouskočil o půl bodu. Následovala Masáková díky vítězství se Zavadilem v posledním kole, jemuž výhra mohla zajistit dosažení Žitného. Třetí post si vysloužil Vašek z Kuřimi. Jeho výsledek je skutečně impozantní – 6/7 (prohra jen s Masákovou) a vynesl mu III.VT! Při tak široké startovním poli dosáhl ještě patnáctý hráč v pořadí hranice pěti bodů. Mnoho hráčů s nasazovacími koeficienty, kteří dosáhli právě uvedeného výsledku, si uhráli nové výkonnostní třídy, dost často ze základu rovnou na III.VT!

Specifikem Gillarova memoriálu je hodnocení osmiletých účastníků. Tentokrát jich bylo ve startovním poli skoro patnáct. Přestože většina z nich opravdu se šachem začíná, tak jeden z nejmladších účastníků – Vojta Schubert z Adamova získal IV. VT. Další nejmladším účastníkem byl Šimon Tajovský z Kuřimi – oba narozeni 2007!

Nejlepšími osmiletými v turnaji se stali: Kureš (Loko), Nezval a Schubert (oba Adamov). Jedinou startující dívkou v této kategorii byla Alice Habinová.

Tradičně dobře fungující byl bufet paní Holzmannová. Kromě tradičních šachových i nešachových debat „oldies“ (Kocí, Vavřínek, Fialová) jsme dost často vídali barevné rtíky mladých účastníků po té, co likvidovali sladkosti, zejména barevné peníze (tzv. ‚jedlý papír‘).

Přehled prvních tří pořadí kategorií Gillarova memoriálu pro KP 2012/13:
H14: Fouček, Daněk, Straka
H12: Žitný, Vašek, Dudar
H10: Martirosyan, Němec D., Zavadil
D14: Kocí T., -, -
D12: Masáková, Rapcová, Vavřínková E.
D10: Dvořáková, Vavřínková A., Kalábová

přidal Zdeněk Vojáček dne 23.02.2013 | sekce: Soutěže mládeže

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
20.05.2013 Závěrečné pořadí seriálu KP mládeže v rapidšachu ke stažení
18.05.2013 Ratíškovické šachy potřetí - doplněno článek
14.05.2013 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
06.04.2013 Úspěch Lokomotivy Brno na Memoriálu Jana Krejčího v Rajhradě ke stažení
02.04.2013 KP mládeže v rapidšachu - pořadí po čtvrtém turnaji ke stažení
23.02.2013 Zasněžený Gillarův memoriál vyhráli Filip Svoboda a Michal Žitný článek
22.02.2013 27. ročník Memoriálu Jana Krejčího - 5. turnaj seriálu KP mládeže v rapidšachu akce
09.02.2013 KP mládeže v rapidšachu - pořadí po třetím turnaji ke stažení
24.01.2013 Vyškovská rošáda 2013 ke stažení
28.12.2012 Dvanáctý ročník memoriálu Lubomíra Gillara akce
22.12.2012 Vyškovská rošáda akce
21.12.2012 Pořadí KP mládeže v rapidšachu po turnaji v Břeclavi ke stažení
15.12.2012 Vánoční turnaj v Břeclavi - suverén Daněk a překvapení Skalský ke stažení
12.12.2012 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
14.11.2012 Vánoční žákovský turnaj, XXXV. ročník, 2. díl seriálu KP mládeže v rapid šachu akce
11.11.2012 Krajský přebor mladšího dorostu ke stažení
21.10.2012 O Brankovického krále, 1. turnaj seriálu KP mládeže v rapid šachu akce


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009