Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Zpráva Komise mládeže JmŠS za rok 2012 pro Konferenci JmŠS

1) Práce okresů

            V čele práce s mládeží zůstává okres   Brno-město, jehož oddíly Šachový klub Lokomotiva Brno a Duras Brno dlouhodobě patří mezi republikovou špičku. Oba oddíly mají kvalitní trenérský kádr a propracovaný systém práce s mládeží. Bohužel z ostatních brněnských oddílů mládež již téměř vymizela.

            Okres Brno-venkov je již tradičně znám výchovou mládeže v Zastávce, Vranovicích a v Kuřimi. Zvláště v posledním jmenovaném místě zaznamenává mládežnický šach nebývalý rozvoj, což se mj. projevilo v postupu Kuřimi do I. ligy družstev mladšího dorostu a v trvale dobrých výsledcích v soutěžích družstev škol.

            Na okrese Hodonín pokračuje rozvoj mládežnického šachu ve Veselí nad Moravou a Ratíškovicích.

            Na Blanensku i bez formálně ustavené okresní komise mládeže zde probíhají mládežnické soutěže v pořádku. Stále lepší výsledky má Petra Masáková z Adamova.

         Na Vyškovsku se mládež soustřeďuje v okresním městě, v Rousínovci a v Bučovicích.

Na Znojemsku se na odpovídající úrovni s mládeží pracuje jen v okresním městě. Úpadek trvá na Břeclavsku.

 

2) Výkonnostní šach

Ani v této oblasti nepatříme k otloukánkům. Připomeňme jen:

-         1. místo Lokomotivy Brno v Extralize dorostu;

-        5. místo Durasu Brno na M-ČR družstev starších žáků;

-        zisk tří postupových míst na letošní M-ČR družstev mladších žáků;

-         1. místo Martina Blahynky v kateg. H14 na M-ČR v Koutech nad Desnou

-         2. místo Ara Martirosyana v kateg. H10 na M-ČR v Koutech nad Desnou

-         2. místo Nataši Richterové v kateg. D16 na M-ČR v Koutech nad Desnou

-         1. místo Anny Vavřínkové v kateg. D8 na M-ČR v Malenovicích

-         1. místo Benedikta Hofírka v kateg. H14 na M-ČR v rapidšachu v Klatovech.

K nezapomenutelným zážitkům a pro další rozvoj výkonnosti našim dětem dobře posloužilo skvěle organizované srpnové ME mládeže v Praze.

 

            3) Přebor škol v šachu

            Díky dlouhodobé vzorné spolupráci s AŠSK v osobě profesora Jadvidžáka a hlavního pořadatele Davida Ciprys máme velmi hezké krajské kolo hrané tradičně v Břeclavi. Na špičkové úrovni po stránce obsazení i organizace je i městské kolo v Brně. Na velice slušné úrovni (účast kolem 20 škol) jsou i okresní kola na Břeclavsku, Brno-venkově a Vyškovsku, jen průměrné obsazení mají na Blanensku, mírně se zlepšila, ale stále slabá je účast na Hodonínsku a Znojemsku. Téměř o každém okresním přeboru byl uveřejněn článek na krajském webu, souhrnný přehled zúčastněných družstev můžete najít na odkazu zde.

 

            4) Organizace soutěží

            Všechny krajské mistrovské mládežnické soutěže proběhly v pořádku a bez závad, turnaje měly hladký průběh a byly skvělou vizitkou dobré práce pořadatelů. Stále větší oblibu si získává i KP družstev mladšího dorostu. Jisté rezervy bychom však u některých pořadatelů našli mezi ukončením prezence a rozjezdem prvního – někde tento časový předěl i dvacet minut, což je příliš.

         Brněnská šachová škola se stala ve spolupráci s A64 Grygov spolupořadatelem republikového mistrovství družstev mladších žáků a svého úkolu se zhostila na výbornou.

  

            5) Krajská reprezentace

            Tradičních přátelský zápas s Olomouckým krajem jsme letos při neúčasti některých našich předních hráčů prohráli těsně 8,5 : 9,5. V říjnu jsme opět vyjeli do Bratislavy, pro termínovou kolizi s ligovými zápasy mládežnických družstev se družstvo sestavovalo všelijak, ale nakonec naši zástupci hanbu neudělali - i přes poslední místo dokázali se soupeři držet krok.


            6) Šachové tábory a rekreační pobyty

            Na poli šachových táborů stále zcela určitě držíme primát mezi ostatními kraji. Jen v roce 2012 proběhly pod vedením Brněnské šachové školy, ŠK Bučovice a za pomoci dalších spřátelených oddílů a organizací následující tábory a rekreační pobyty:

a) Tatranská Lesná (Slovensko)

b) Huty (Slovensko)

c) Caorle (Itálie) I

d) Caorle (Itálie) II

e) Caorle (Itálie) III 

f) Domašov I

g) Domašov II

f) Vřesovice

Celkem se na táborech odrekreovalo 300 účastníků (pochopitelně nejen z našeho kraje). Který kraj se může pochlubit tak vysokým číslem?

 

7) Členská základna

I v uplynulé sezóně pokračoval trend velice mírného nárůstu počtu registrovaných žáků. Do počtu 470 dětí z roku 2005 však ještě máme hodně, hodně daleko. Při tom všem si musíme uvědomit, že organizovanou šachovou činnost do většiny škol bohužel rozšířit nedokážeme.

 

8) Školení trenérů

V roce 2012 neproběhlo z důvodu nedostatku zájemců (byla uspořádána anketa). Další školení trenérů 4. a 3. třídy plánujeme uskutečnit na konci roku 2013.

 

9) Schůze

Krajská komise mládeže koná svou schůzi jen jednou ročně, a to zpravidla v září při losování krajských soutěžích družstev. Další případné problémy se řeší mezi členy komise buď emailem, anebo osobním stykem na mládežnických akcích. Předseda kraje se aktivně účastní rozšířených zasedání republikové komise mládeže.

 

10) Republiková Komise mládeže

Její nečinnost a laxní přístup některých jejích členů k plnění svých povinností komplikuje naše úsilí o komplexní servis pro mládežnické hnutí. Propozice mistrovských mládežnických soutěží jednotlivců vycházejí s velkým zpožděním a mezi jejich uveřejněním a uzávěrkou přihlášek proběhne jen třítýdenní interval, což je velmi málo – přitom propozice jiných nemistrovských akcí vycházejí leckdy i se čtyřměsíčním předstihem (inu když se chce…) Na M-ČR družstev ve Štědroníně účastníci v málo vytopené budově trpěli zimou. Výsledky M-ČR do 8 let z května 2012 nevisí na webových stránkách ŠSČR dodnes, trvalým problémem (a nejenom letošní sezóny) jsou postupové kvóty na M-ČR v rapidšachu – přímé postupy lze stanovit už v září, počty postupů z jednotlivých krajů v listopadu – nic z toho nebylo splněno a únor pomalu končí. Bylo by dobré, aby zástupci našeho kraje na konferenci ŠSČR na tyto nedostatky upozornili a žádali nápravu.

Projekt  šachy do škol vedle dobré myšlenky bezplatného zapůjčení šachového materiálu do škol (a jeho pozdějšího přenechání škole) obsahuje i některé nesmysly – například školení učitelů zvládnou lépe krajské šachové svazy, které mají k učitelům na daných školách blíže. Zklamáním je i metodická příručka, která je pro výcvik začátečníků naprosto nevhodná.

Přes tyto nedostatky se do projektu již zapojily tři školy z našeho kraje, čímž mezi ostatními kraji držíme primát.

 

11) Tréninkové centrum mládeže

Za cenu krajního vypětí sil autora této zprávy a díky skvělé spolupráci drtivé většiny oddílů, které byly do projektu zapojeny, se podařilo proúčtovat a oddílům přispět na tréninky talentované mládeže v souhrnné výši 45.000 Kč. O projektu byla šachová veřejnost informována na krajských webových stránkách a pokračuje se v něm i v tomto roce.

 

Zprávu dne 15. ledna 2013 sestavil Miroslav Hurta, předseda Komise mládeže JmŠS

přidal Miroslav Hurta dne 15.02.2013 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009