Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Krajské školní tituly pro suverénní Kuřim se Zastávkou a překvapení z Brna

Na tradičním místě a v tradičním chřipkové termínu (na poslední chvíli den před turnajem musely vzdát účast hned tři školy) se dnes v břeclavském Domě školství utkalo 33 školních týmů s rovnými 150 hráči na soupiskách v krajském finále Přeboru škol v šachu.

Výsledky kategorie I. stupeň ZŠ najdete zde

Výsledky kategorie II. stupeň ZŠ najdete zde

Výsledky kategorie Střední školy najdete zde

Fotogalerii najdete zde, partie z on-line šachovnice si můžete stáhnout zde

Z oprávněných účastníků se vzdala účasti ZŠ Boskovice obratem nahrazená ZŠ Jedovnice a ZŠ náměstí Republiky Znojmo, která už měla dlouho před tím naplánovánu jinou akcí v Praze. Den před soutěží chřipka definitivně zdolala ZŠ Adamov v kategorii mladších i starších žáků a gymnazisty ze Strážnice. Chřipka výrazně zasáhla i do sestav některých družstev (např. Biskupského gymnázia Brno), ale pořadí na postupových místech do celostátního finále pravděpodobně neovlivnila. Seznam oprávněných postupujících společně s výsledky okresních kol si můžete vyhledat zde.

Přes mírnou sněhovou kalamitu se podařilo i nejvzdálenějším účastníkům zaprezentovat včas, několikaminutové zpoždění výpravy z Jedovnice se vešlo do obvyklé "akademické čtvrthodinky", během níž se na poradě vedoucích a kapitánů řeší poslední podrobnosti typu: "Nemá někdo volného náhradníka, Drnholci onemocněl hráč a dorazili jen ve třech?!" nebo "Budeme hrát ve třinácti anebo složíme tým z náhradníků hrající mimo soutěž?"  K první otázce se vedoucí vyjádřili "ANO", ke druhé "NE".

Před půl desátou tak konečně odstartovalo 12 družstev mladších žáků, 13 družstev starších žáků a osm družstev středoškoláků. První dvě kategorie hrály švýcarským systémem, středoškoláci každý s každým. Všichni tempem 2x20 minut na partii.

V nejmladší kategorii 1. stupeň základních škol se předloni usadila na trůnu ZŠ Kuřim Tyršova, loni se k ní přidala na druhém místě ZŠ Kuřim Jungmannova a letos si obě školy daly repete. Kdy skončí nadvláda Kuřimi? Prozatím to na předávání žezla moc nevypadá. Obě kuřimské školy ani jedinkrát neprohrály a kromě vzájemného duelu ztratily jedinou zápasovou remízu s Ratíškovicemi. Podobný obrázek asi nevidíme naposledy:

Zbytek startovního pole se pere a borci z prvního stolu s bezpečným náskokem rychle mění bratrovražedný boj za kolektivní bratrskou sváču v bufetu. Převaha dětí z vítězné kuřimské Tyršovy

byla obrovská - kromě 4 remíz ze vzájemného zápasu s Jungmannovou prohrály jen jedinou partii a všechny ostatní vyhrály! Vedoucí Pavel Krupica a Jan Číhal (dívají se přes ramena dětí z celkově šesté ZŠ Brno Kotlářská) mohli být spokojeni.

Každý rok o stupínek vpřed - taková je bilance ZŠ Ratíškovice. Letos to bylo třetí místo a asi proto, že trenérkou týmu je paní učitelka Alena Kubáčková, hrály v základní sestavě hned tři slečny!

Domácí příznivce potěšilo čtvrté místo ZŠ Velké Bílovice, která se loni poprvé přihlásila do okresního kola a letos už byla nejúspěšnějším účastníkem z okresu Břeclav v kole krajském.

Zbytek startovního pole vedený další školou z Břeclavska ZŠ Drnholec už byl maximálně vyrovnaný, o pořadí na 5. až 11. místě rozhodovaly pouhé dvě šťastně vyhrané nebo naopak totálně pokažené partie. Bylo pěkné sledovat, jak si někteří účastníci namísto obvyklého klábosení, pojídání hranolek s kečupem nebo her na hoňku a schovku mezi sloupy v přísálí krátí čas dalšími ušlechtilými zábavami.

Že i nejmenší děti zvládnou "samy od sebe" nastavit digitální hodiny rychleji než dospělí po přednášce na školení rozhodčích, je známo už dávno.

Kromě obvyklých diplomů, pohárů a čokolád byly letos pro nejmenší připraveny i medaile.

Tedy původně byly připraveny pro všechny, ovšem teprve po vyhlášení nejmladší kategorie, když už žádná medaile na stole nezbyla, si pořadatelé uvědomili, že při nákupu špatně počítali. Pst... dětem a učitelům matematiky to prosím neříkejte.  Mnohem lepší počtáři byli nejlepší hráči na šachovnicích.

A nyní už se můžeme podívat na všechny medailisty.
1. místo: Základní škola Kuřim Tyršova

2. místo: Základní škola Kuřim Jungmannova

3. místo: Základní škola Ratíškovice

V prostřední kategorii II. stupeň ZŠ byl velkým favoritem obhájce titulu. Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše v Brně mělo suverénně nejvyšší průměrný rating díky třem borcům (Adam Dvořák, Radek Zeman, Tadeáš Boček), které kromě dorostenecké extraligy můžeme potkat i v KP I. či dokonce 2. lize dospělých.

Ovšem týmová soutěž, zejména taková, kde vůbec nevystupují v pomocných hodnoceních zápasové body, přeje družstvům vyrovnaným. A právě takovým byla Tyršova ZŠ Brno Kuldova.

Kluci v průměru o nějaký ten rok mladší než "profesoři" z Jarošky sice s velkým favoritem prohráli 1,5 : 2,5 (kdyby vyhrál Radek Zeman s Filipem Krajíčkem a bylo bylo 1 : 3, brala by zlato Jaroška), ale díky neuvěřítelné vůli po vítězství a týmovému duchu

(a určitě i díky vzornému vedoucímu Adamu Effenbergerovi) vyhráli všechny ostatní zápasy 4 : 0 a slavně zvítězili s jednobodovým náskokem. Hlavní peloton zaostal za vítězem o rovných 10 bodů! Bodové rozdíly v něm byly minimální, vysoká umístění si však zasloužila ZŠ Vyškov Letní pole (3. místo)

a ZŠ Veselí nad Moravou (4. místo).

Většina ostatních už většinou "koupila" kontumák 4 : 0 a to bylo znát. Nejlepšími hráči na šachovnicích se logicky stali jen zástupci obou vítězných škol.

A teď už se podívejme na přehled medailistů:
1. místo: Tyršova základní škola Brno Kuldova

2. místo: Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše Brno

3. místo: ZŠ Vyškov Letní pole

Kategorie středních škol se hrála systémem každý s každým. Zpočátku šla do čela SPŠ Jedovnice, což se vnějškově projevovalo stálou přítomností lídra jedovnické průmyslovky Davida Siona na on-linu.

Ve třetím kole rozprášili Jedovničtí jednoho z hlavních konkurentů - brněnské gymnázium na Křenové 3,5 : 0,5. Dan Makalouš sleduje,

jestli něco uhraje alespoň jejich lídr na pódiu Eda Meduna.

Ve čtvrtém kole došlo k přímému souboji Jedovnic s největším favoritem Gymnáziem T.G.M. Zastávka a narazila kosa na kámen. V "podhradí"

prokázala naprostou převahu Zastávka se dvěma děvčaty uprostřed sestavy a vyhrála 3:0. Na pódiu

se Rudolf Zezula s figurou více bránil, bránil, ale neubránil. Tato prohra nejvýše ratingovaného borce soutěže tak deprimovala, že už uhrál jen jedinou hubenou půlku a skončil pod 50%. Ale ani Jedovnicím nebylo souzeno těšit se z kýženého postupu. Hned v příštím kole průmyslováci prohráli s Gymnáziem a SPgŠ Znojmo

a stejně jako loni spadli v samotném závěru z vedoucího postu až na čtvrté místo. Trošku překvapivě podle průběžných výsledků, ale nikoliv podle silné sestavy a kvalitních výkonů, se na druhé postupové místo propracovalo Gymnázium Vyškov (dole vlevo v souboji s Mikulovem).

Odstup Vyškovských od vítězné Zastávky

byl však propastný. Za zmínku stojí poslední hráč vítězného týmu Jan Vaverka. V sále se to hemžilo borci z dorostenecké extraligy a on se k nim také přiřadil. Že jste ho na soupiskách neviděli? Hraje totiž dorosteneckou extraligu hokejovou za Kometu Brno. A jako útočník se projevil i v Břeclavi - soupeřům nastřílel v sedmi zápasech sedm gólů!

Zaslouženě byl Jan Vaverka vyhrášen se svými spoluhráčkami Danielou Dumkovou a Natašou Richterovou a s Edou Medunou z Křenové nejlepším hráčem soutěže.

A nyní přehled vítězů:
1 místo: Gymnázium TGM Zastávka

2. místo: Gymnázium Vyškov

3. místo: Gymnázium Brno Křenová

Letošní ročník Přeboru škol proběhl v tradiční a dlouhými léty prověřené atmosféře. Končilo se zhruba o hodinu dříve a tak mnozí stihli dřívější vlaky a autobusy, než si původně naplánovali. Pozitivem bylo viditelné zaujetí většiny pedagogů, 

dokonce i paní učitelky, které byly na šachovém turnaji poprvé, se po počátečním častém dotazování přeměnily ve zkušené kouče prožívající výkony a výsledky svých svěřenců: "Ježíšmarjá, co to bylo za výkon, proč já jsem nešla učit na Jarošku?!!"

Snad i hráči si soutěž pořádně užili. Nejen při partiích, ale i "v kině" před on-linem, na tréninkových šachovnicích vzadu v sále

a samozřejmě i v rozsáhlém vestibulu a přilehlé restauraci. Šachy jsou prostě krásná hra, ať se na ni díváte zepředu nebo zezadu.

Abychom však nezapomněli na příležitosti ke zlepšení, zde je jich hned několik:

1. Vydat propozice krajského kola do konce října, aby je mohli přadatelé okresních kol předat školám hned na místě.
2. Připomenout postupujícím školám několik dní předem, že se blíží termín přihlášek ať se vše nehoní na poslední chvíli třeba u těch, kteří jezdí v lednu na hory.
3. Vytvořit přihláškový formulář. Školy si na formuláře potrpí a ten z ASŠK přece jen není ideální, když se akce nekoná pod její záštitou.
4. Pořádně si spočítat, kolik vlastně bude potřeba medailí.

Tak nashledanou za rok!

přidal David Ciprys dne 22.01.2013 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009