Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Komise mládeže zasedala ve Zlatých Horách

Jednou za rok se v rámci republikového mistrovství mládeže sejdou zástupci krajských komisí mládeže na rozšířeném zasedání republikové komise, aby zhodnotili stav a problémy mládežnického šachu v České republice.
Dá se konstatovat, že letos vážné obavy vzbuzuje péče o talenty. Loňské ukvapené zrušení reprezentačního trenéra a trenérské subkomise, které vzápětí poté vyvolalo změnu na postu šéfa republikové komise mládeže (ruku na srdce: který seriózní republikový předseda komise mládeže by dokázal přijmout zodpovědnost ze práci s mládežnickými talenty, když mu výkonný výbor bez náhrady a okamžitě zruší jediný kompetentní orgán, který má tuto činnost na starosti) a celý rok se v této oblasti prakticky nic nedělo. Protože však čas již tlačí (musí se řešit individuální tréninky a zabezpečení přípravy reprezentantů), probíhají kuloární jednání a zatím se zdá, že VV ŠSČR bude muset své ukvapené rozhodnutí o zrušení trenérské subkomise a reprezentačního trenéra mládeže přehodnotit a alespoň ve zmenšeném rozsahu tyto orgány opět obnovit. Dobrým záměrem je i propojit systém individuální přípravy s fungováním krajských středisek talentované mládeže, otázkou ovšem zůstává, kde se na tuto prospěšnou myšlenku vezmou peníze.
„Přechodný“ předseda komise mládeže Jiří Daniel (přechodný proto, že stál v čele komise mládeže jen do konce roku 2005) se schůzím ve Výkonném výboru příliš nevěnoval. Možná jeho pasivita může být příčinou, proč byl poprvé v historii ŠSČR rozpočet komise mládeže krácen o celých 200.000 Kč. Tak výrazné krácení rozpočtu se stalo terčem kritiky všech přítomných. Bylo s politováním konstatováno, že např. před sedmi lety dřívější rozpočty bývalých tří svazů (Moravskoslezského, Českého i toho republikového) věnovaly v celkovém součtu na mládež větší sumu, než poskytuje nyní ŠSČR. Přitom komise mládeže svou aktivitou na poli růstu členské základny dosáhla navýšení počtu členů u mládeže o slušných 18% (pravda, mezi kraji jsou výrazné rozdíly. Zatímco Praha zaznamenala dokonce pokles Liberecký kraj zas navýšení o 94%. Náš kraj se 678 hráči drží na poli regsitrované mládeže primát), což v příjmové části rozpočtu ŠSČR pomohlo alespoň částečně vyrovnat krácení dotací ze Sazky.
Nový předseda komise mládeže pan Říha ze Středočeského kraje působí velmi seriózním a zodpovědným dojmem. Pod jeho vedením se podařilo schůzi kočírovat ke zdárnému konci, i když čas vyměřený ke schůzi se ukázal jako příliš těsný a prodiskutování problémů by prospěly širší časové mantinely. Kromě zmínky o tom, že komise mládeže bude pokračovat ve svém tříletém úsilí o zpřehlednění webových stránek KM, hodně času zabrala diskuse o mládežnických soutěžích. Dílem proto, že mnohé návrhy nebyly předloženy dostatečně včas, aby mohly být prodiskutovány v širší šachové veřejnosti, dílem kvůli jisté zdravé konzervativnosti a rozvážnosti přítomných členů (soutěže musí být stabilní a pravidla se nemohou každý rok výrazně měnit) byly téměř všechny návrhy na změny zamítnuty. Jedinou změnou, která se týká i našeho kraje, je skutečnost, že od příští sezóny se nebudou postupová místa na M-ČR žáků jednotlivců v rapidšachu stanovovat jako dosud podle počtu zúčastněných žáků v soutěži, ale podle počtu registrovaných členů. Tak bude již při zahájení soutěže známo, kolik má který kraj postupových míst.
Dalo by se o schůzi určitě ještě napsat více, ale zájemce nutno odkázat na webové stránky Komise mládeže ŠSČR, kde se zanedlouho zápis v celé úplnosti objeví.

přidal Miroslav Hurta dne 17.03.2006 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009