Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Brankovickými králi Stuchlý a Jurásek, královnou Masáková

157 dětí do 15 let zaplnilo dnes Dům kultury v Brankovicích na Vyškovsku. První turnaj jihomoravského krajského přeboru v rapid šachu přilákal tradičně i řadu hostů ze Zlínska a stal se nejpočetnějším letošním rapidem na jižní Moravě.

Výsledky turnaje starších žáků najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků najdete zde

Výsledky turnaje dívek najdete zde

Některé pozornější účastníky mohlo zarazit, že "jubilejní" 15. ročník turnaje O brankovického krále s podtitulem Memoriál Miroslava Křivánka hráli už loni a letos opět. Pořadatelé, kteří od loňska poctivě dbají na dokumentaci dřívějších výsledků včetně jejich prezentace přímo v sále,

podali jasné vysvětlení - turnaj se letos hrál po šestnácté, ale jde o patnáctý ročník . První turnaj před šestnácti lety byl totiž malý, zkušební, prostě nultý ročník. Letošnímu turnaji (157 hráčů, z toho 24 děvčat) chybělo jen 14 dětí k vyrovnání početního rekordu, což je dobré znamení pro příští ročníky.

Po příjezdu účastníci shodili bundy a kabáty ve vstupní šatně, která za nepříznivého počasí slouží i jako fotbalové hřiště,

a po příchodu do sálu se znepokojeně otřásli, "Brrr, zima jak v Rusku!" Naštěstí radiátory zafungovaly neobyčejně rychle (nebo že by sál zadýchaly dvě stovky přítomných?!) a první kolo se už hrálo v příjemném teploučku. Ještě před tím stihl jihomoravský předseda Komise mládeže Miroslav Hurta vyhlásit vítěze loňského seriálu KP v rapidu a odměnit je cenami ležícími na stole v popředí (fotografický přehled najdete v závěru článku),

aby krátce poté zasáhl do turnaje ještě jednou. Přes všechnu snahu sympatického dua rozhodčích Jana Hejná + Klára Čermáková, jaké na jiných turnajích ovládaných muži nenajdete,

zůstal po odstartování prvního kola v sestavě mladšího turnaje jeden přihlášený, ale nepřítomný hráč. Druhý mládenec se po spatření tolika soupeřů rozvzlykal tak usedavě, že musel být po konzultaci s maminkou dopraven zase domů. Hned dva borci by si tak v prvním kole nezahráli a navíc kromě kontumáku dostali za nepřítomné soupeře i nulové pomocné hodnocení. Rušit první kolo a losovat znovu bylo z časových důvodů neprůchodné a tak se obě slečny rozhodčí a mládežnický boss pustili do akce, kterou by většina arbitrů zamítla jako chvályhodnou, leč příliš pracnou a riskantní. Oba "plonkovní" chlapce nechali hrát spolu, chybějící hráče z turnaje vyřadili a všech 44 dvojic nasadili znovu ručně. Vše klaplo a nikdo z účastníků nic nepoznal.

Návaly u listin s rozlosováním se dařilo dobře zvládat, malé zpoždění turnaje šlo na vrub hlavně přemýšlivým mladším žákům a dívkám hrajícím často do posledních sekund. Zatimco jindy čekávají mladší na starší, tentokrát to bylo většinou naopak. Ale pojďme konečně k výsledkům. Pod přísným dohledem Antonína Horsáka,

kterého jsme na podobném turnaji neviděli už několik let, patřila k favoritům staršího turnaje do 15 let výprava Starého Města seřazená za prvním nasazeným Radkem Zemanem z brněnského Durasu. Kupodivu šel nejrychleji dopředu Pavel Tománek z Boršic,

který dokázal remízovat s Františkem Mrkusem, porazit Jakuba Jiříčka ze Skaličky, Danielu Dumkovou ze Zastávky

a v předposledním kole i Radka Zemana. V posledním kole zasedal s půlbodovým náskokem a výborným pomocným hodnocením proti Ondřeji Stuchlému ze Starého Města.

Stenitzovu Španělku však neudržel a skončil celkově druhý. Čelo turnaje bylo velmi vyrovnané, kromě už zmíněných hráčů se na předních deskách střídali hlavně Martin Kladňák (vítěz na buchholz) a Martina Fusková.

Prostřední část sálu obsadili mladší chlapci do 11 let. Absolutním výsledkem 7/7 zvítězil úřadující mistr Moravy Vojtěch Jurásek z Lokomotivy Brno.

Vojta porazil všechny hlavní konkurenty. Jediný, komu se podařilo partii s ním vyhnout, byl druhý Ara Martirosyan z Durasu Brno. Třetí skončil Kryštof Suchánek ze Zlína. Nejviditelnější byly v této kategorii modré dresy žáčků z Ratíškovic,

jejichž paní učitelka Kubáčková kromě studia výsledků svěřenců

úspěšně v Brankovicích napsala test pro rozhodčí III. třídy. Nejvíce zástupců na předních stolech měl však oddíl z Kuřimi vedený Pavlem Krupicou pilně zapisujícím partie nejlepších.

Komická příhoda se přihodila jednomu borci z poloviny startovního pole. V jeden okamžik se začal vrtět na židli ještě více než obvykle a teprve po hodné chvíli začalo být jasné, jakou má jeho náhlá aktivita příčinu - nemohl vytáhnout z kapsy tiše zvonící mobil. Když jej konečně dostal ven, přiložil jej k uchu a rozvážně, s pohledem stále upřeným na šachovnici, začal vysvětlovat, že je na turnaji. "Prohráls, volals při partii!" zněl nekompromisní výrok rozhodčího. "Ale já jsem nevolal, to volali mě!" "To nevadí." "Ahááá", doznívalo dlouze a smutně. Ovšem nebýt tohoto drakonického pravidla...

Najdou se však i světlé výjimky. Tento mládenec nepotřeboval k relaxaci mobil, ale krásně po slovácku si zazpíval (pravda, už u volné partie).

Mezi děvčaty byla nejvyšší Erika Náplavová z Osvětiman,

ale přes její dvojnásobnou přítomnost na první šachovnici byly největšími hvězdami Petra Masáková z Adamova (dole vpravo) a Eliška Vavřínková (vlevo) z Lokomotivy Brno.

Obě slečny patří k těm nejpřemýšlivějším, často seděly u svých partií, když už všechny ostatní dívčí i chlapecké šachovnice zely dávno prázdnotou.

Odměnou jim byly pouhé dvě ztracené remízy (jedna ve vzájemné partii) a zasloužená první dvě místa. Třetí skončila Julie Richterová, na jejímž krku se houpala zlatá medaile z loňského seriálu kategorie D10.

Ještě nakoukněme do dobře zásobeného a mlsnými jazyky neustále obleženého bufetu

a můžeme sbalit šachy a připravit se k vyhlášení výsledků.

Nejprve potlesk pro nejmladší účastnici Marii Vavřínkovou

a teď velký aplaus pro hlavního vítěze Odřeje Stuchlého přebírajícího z rukou ředitele turnaje Stanislava Lánského kromě brankovického krále i keramickou šachovou soupravu.

A nyní společné foto vítězů všech turnajů a kategorií.

Dále druzí v pořadí

a nakonec borci na třetích místech.

Na úplný závěr se podívejme na vítěze loňské série.

Kategorie D10
1. Julie Richterová (vlevo, Sokol Zastávka), 2. Anna Vavřínková (vpravo, Lokomotiva Brno), chybí 3. Tereza Kalábová (Sokol Zastávka)

Kategorie H10
1. Ara Martirosyan (vlevo, Duras Brno), 2. Matěj Ciprys (uprostřed, Tatran Poštorná), 3. Petr Glozar (vpravo, Duras Brno)

Kategorie D12
1. Petra Masáková (vlevo, Spartak Adamov), chybí 2. Tereza Kocí (Lokomotiva Brno),  3. Eliška Vavřínková (vpravo, Lokomotiva Brno)

Kategorie H12
1. Vojtěch Jurásek (vlevo, Lokomotiva Brno), chybí 2. Michal Žitný (Lokomotiva Brno),  3. David Dumek (vpravo, Sokol Zastávka)

Kategorie H14
Bohužel do Brankovic nepřijela žádná z vítězek - 1. Kristýna Šperková (SK Vyškov), 2. Ivana Ciprysová (Tatran Poštorná)

Kategorie H14
Chybí 1. Adam Dvořák (Lokomotiva Brno), 2. Martin Kladňák (vlevo, Duras Brno),  3. Radek Zeman (vpravo, Duras Brno)

přidal David Ciprys dne 24.11.2012 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009