Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Šachový festival v Rychnově nad Kněžnou

Po roční přestávce vyhrála Panda Rychnov nad Kněžnou opět konkurs na uspořádání Mistrovství České republiky seniorů. A domnívám se, že je to dobře. Ve Vráži, kde se předchozí MČR seniorů konalo, jsem sice nebyl, ale z doslechu je mi známo, že sice bylo na vyšší úrovni z hlediska ubytování a cenového fondu, ale přece jen ta báječná atmosféra, která je v Rychnově, ta tam chyběla.

O podmínkách v místě pořádání festivalu jsem psal v loňském článku, takže bych se jen opakoval. Rád bych jen vyzdvihnul možnosti stravování, které se oproti loňsku rozšířily z hlediska cen a kvality jídla o několik dalších srovnatelných podniků, ale Národní dům, který je přímo u hrací místnosti, suveréně vede co se týče rychlosti obsluhy.

Stránku věnovanou festivalu najdete zde, všechny fotografie jsou převzaty z festivalové fotogalerie

Vlastní šachový festival je tvořen turnaji seniorů v kategoriích nad 50 let, nad 60 let nad 70 let a nad 80 let, open turnajem a dvěma bleskovými turnaji. Celkový počet účastníků se již blíží 150 hráčům, což je nový rekord, a i to svědčí o popularitě turnaje.

Doprovodný Open Orlické hory let vyhrál jako již téměř tradičně FM Adolf Lacina ze Strakonic. V kategorii nad 50 let byl první Oldřich Lorenc, na šestém místě se pak umístil Václav Chládek z Lipovce.

Kategorii seniorů nad 70 let letos výrazně zkvalitnila účast hráčů jako R.Mesiarik, který hraje za pořadatelský oddíl, E.Macura ze Zlína  a J.Tejkal z Prahy, kteří se také v uvedeném pořadí umístili na stupních vítězů.

V kategorii nad 80 let zvítězil Dimitrij Mathon z Přerova. Rád bych se více rozepsal o tomto sympatickém hráči, který letos oslavil krásných 85 let. Nemá sice nijak závratné Elo, ale šachy hraje s opravdovou láskou. Pravidelně se účastní turnajů v Rychnově a, to v kategorii nad 60 let, což svědčí samo o sobě o jeho výtečné kondici.

Je minimálně pozoruhodné, že ve svém věku se účastní i turnajů v zahraničí jako je Open Gibraltar (2x) nebo Open Hastings a možná i další. Sám z vlastní zkušenosti mohu posoudit o jak náročné výjezdy se jedná. Občas ho doprovází jeho přerovský kolega Vojtěch Kymperger, který má sice „jen“ 80 let, ale i tak se jedná o vyjímečné výkony. V. Kymperger se letos pokusil dokonce sám o účast na turnaji v Dubaji, která mu ale byla nakonec znemožněna potížemi s vízem ze strany německé letecké společnosti, takže nakonec odjel do Dubaje jen jako turista.

No a nyní o hlavní kategorii nad 60 let. Letos se v ní poprvé objevili titulovaní hráči jako FM Vladimír Karlík z Kroměříže a FM Vlastimil Sejkora z Děčína, kteří také patřili mezi hlavní favority. To se také potvrdilo, když v turnaji zvítězil po suveréním výkonu Vlasta Sejkora ziskem 8 bodů z devíti kol, bez porážky.

O druhé a třetí místo byl již velký boj, ve kterém  po dramatickém závěru zvítězil V. Karlík ziskem 7 bodů, když čtyřikrát remizoval. Třetí místo obsadil „Catennacio“ Pepa Novotný ziskem 6,5 bodu, když v partii závěrečného kola s Karlíkem nedokázal realizovat výhodu, která se mu jeden moment v partii vyskytla a partii nakonec prohrál.

Na druhé straně je ale nutno poznamenat, že ho v turnaji provázelo neuvěřitelné štěstí, protože takřka ve všech ostatních partiích stál na prohru. Ale i tak se dají hrát šachy. Já jsem se umístil na čtvrtém místě rovněž se ziskem 6,5 bodů, ale horším pomocným hodnocením, když jsem rovněž v dramatické partii posledního kola s polským zástupcem Piotrem Gasikem z Varšavy nedokázal realizovat značnou výhodu a partie skončila remízou. Nutno však podotknout, že v mém případě byl boj o přední příčky  silně ovlivněn partií 1. kola, kterou jsem s hráčem s více jak o 300 bodů nižším Elo dokázal po hrůzostrašném a naprosto nevysvětlitelném výkonu prohrát. Po takové prohře již nelze pomocný koeficient dohnat a je nutno bojovat pouze o body, což se nakonec k plné spokojenosti nepodařilo.

Mezi další zástupce Jihomoravského kraje patřili ještě J.Uhmann, J. Šrámek a  J.Píše. Nejlépe z nich dopadl Honza Uhmann, který se ziskem 6 bodů obsadil 7. místo.

O soupeření na předních příčkách přišel nehodou ve 3. kole, kdy zaspal a přišel k partii o 40 minut později, přičemž propozice turnaje uváděly pouze půlhodinovou čekací dobu. I to se občas stává. Honza Píše obsadil ziskem 6 bodů desáté místo

a Josef Šrámek s 5,5 body dvanácté místo. S Josefem Šrámkem jsme vzájemnou partií oslavili malé jubileum. Oba dva jsme totiž odchovanci Domu pionýrů a mládeže v Brně v letech 1956 až 1957. Naposled jsme se spolu utkali v okresním přeboru města Brna v roce 1959...

Po organizační stránce festival pod vedením Jiřího Daniela neměl chybu.

Pořadatelé se dokonce snažili vylepšit slavnostní zahájení kankánem v provedení místní folklorní skupiny,

ale nemohu se zbavit dojmu, že kdyby toto vystoupení režíroval muž, tak by dopadlo zcela jinak.

Novinkou bylo také zahájení turnaje státní hymnou (nevím jestli to bylo po vzoru slovenských oficiálních turnajů), ale připadlo mi to docela vhodné.

Takže celkové hodnocení turnaje velmi dobré a už se těšíme na další ročník.

přidal Petr Mlýnek dne 15.09.2012 | sekce: Turnaje