Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Školení a semináře rozhodčích v Brně

Zářijový víkend 22. – 23. 9. 2012 bude patřit již tradičnímu školení rozhodčích. Letos se uskuteční opět v klubovně Lokomotivy Brno ve dvoře ZŠ Staňkova, která se vloni velmi dobře osvědčila. V sobotu 22. 9. 2012 je na programu nejprve losovací schůze krajských soutěží a pak od 11:00 první část školení R2. V neděli pak školení R2 pokračuje a přibírá školení R3 a semináře R2 a R3. Školení jsou určena pro zájemce o získání třídy rozhodčího a jsou zakončena zkouškou. Semináře slouží k prodloužení platnosti třídy a končí rozpravou o dosavadní praxi rozhodčího. V případě, že praxe nebude shledána dostatečnou, čeká test i na účastníky semináře.

Pravidla šachu jsou tématem, na něž se mnozí hráči dívají s despektem. „To přece zná každý.“ „Učí se to malá děcka v kroužku.“ Tato idylická představa však vydrží jen, než se vyskytne problém. Pak se ukazuje, že pravidla sice zná každý, ale každý je zná nějak jinak.

Kolik zápasů družstev už skončilo místo 4:4 prohrou jednoho z týmů, protože jeho hráč neuměl reklamovat trojí opakování pozice? Kolik hráčů už prohrálo na čas, ač mohli dostat dvě minuty za to, že jejich soupeř šel králem do šachu? Někteří hráči už odešli od partie překvapeni, že shazování soupeře na čas není „usilování o výhru normálními prostředky“. Jiní zase byli překvapeni, že při určitém hracím tempu nelze reklamovat, „že soupeř to prostě tahá na čas a přitom je to remíza jak poleno“.

Je proto v zájmu každého hráče, aby pravidla dobře znal. Ideální příležitostí, kde se pravidla může naučit, je školení rozhodčích III. třídy. Za jeden den se dozvíte to nejdůležitější z Pravidel šachu FIDE, Soutěžního řádu ŠSČR a naučíte se zacházet s digitálními hodinami. Vedle toho budete po odchodu ze školení umět zpracovat losování pro turnaj každý s každým a počítat pomocná hodnocení.

Propozice jsou zde: Školení R2, Školení R3 a semináře

přidal Jaroslav Benák dne 04.09.2012 | sekce: Informace komisí