Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Martin Blahynka vede Open Olomoucké šachové léto

Nový teenagerovský mezinárodní mistr v Brně? Po mnoha letech půstu se to brzy může stát skutečností! Teprve čtrnáctiletý Martin Blahynka vede před posledním devátým kolem mezinárodní Open v Olomouci se 6½ body (perfo 2490) a s výsledkem proti čtyřem mezinárodním mistrům 3/4 bez prohry.

Stránku pořadatele s výsledky, odkazy na on-line přenosy a partiemi najdete zde.

Ještě o kategorii výše dosáhl stejně starý Polák FM Jan-Krzysztof Duda, který si do olomouckého velmistrovského turnaje přijel pro poslední normu IM a odváží si rovnou normu velmistrovskou.

Olomoucké šachové léto drží stálý termín na počátku srpna mezi festivaly v Pardubicích a Starém Městě, ale poprvé po mnoha letech změnilo hrací sál. Kdo přijede do Olomouce vlakem, už mu nestačí ujít pár kroků do hotelu Sigma přímo před Hlavním nádražím, ale musí sednout na tramvaj a dovést se k výstavišti Flora.

Příjemná cesta výstavištěm vede někdejším předhradím bývalé Olomoucké pevnosti, kde se z obranných důvodů nesmělo stavět a které se v 19. století postupně přeměnilo v pás parků obklopujících historické centrum. Z tramvajové zastávky však zamíříme přesně opačným směrem do Čechových sadů, kde na nás po stovce metrů vykoukne hotel Flora.

Srpnová jasná obloha se občas zatáhne bouřkovým mrakem a zatímco ještě někde svítí slunce, o kus dál už lije jako z konve. Šachisté spěchající ke krytému hotelovému vchodu musejí přejít z kroku do skoku a ti choulostivější najít i něco na zakrytí hlavy. Pán sundávající si igelitový sáček z hlavy se právě zdraví s ruským mezinárodním mistrem tak nějak vřele, přátelsky: "Zdravstvuj tavarišč!" (Buď zdráv soudruhu!)

Okolo příjemné paní recepční stojící před velkou obrazovkou a fandící více našim olympionikům v Londýně než šachistům v sále se podél malého posezení před restaurací

dostaneme do hracího sálu. Ten je menší než v hotelu Sigma, ale zato příjemně klimatizovaný. Pokud ovšem člověk nemá smůlu, že mu klimatizace na nízkém stropě hučí přímo nad hlavou.

Kromě obligátních mezinárodních rozhodčích Jakuba Fuksíka a Jevgenije Melikset-Beka uvidíme za rozhodcovským stolem trochu nečekaně i jednoho mladého Brňáka - Tomáše Lamsera.

Momentálně mu není co závidět. Islandská velmistryně z Prostějova Lenka Ptáčníková už tuší, že jí možná bude chybět v partii s vedoucím hráčem IM turnaje Richardem Biolkem soustředění a snaží se u rozhodčího vyjednat rovné podmínky. O totéž se však snaží rodina velmistra Černyšova, která soudí, že žárovky v bočním křídle sálu jsou slabé a hráči zde mají méně světla než u okna. Jelikož jde o prominentní hosty, budiž jim vyhověno... Naštěstí je zatím klid, slečna Natálie Černyšova nesvítí, ale napětí houstne, protože hrozí svítit!

Všiměte si "prima packu" na stole Ríši Biolka. Stíhá hrát, dokonce vést turnaj, rozdávat príma příručky z príma šachového tábora a ještě večery a dopoledne trávit na táboře dalším . Mezitím však latentní hrozba přechází do stádia realizace - venku se obloha opět zatahuje a slečna Černyšova mačká tlačítko ostře svítící lampičky, která donedávna ještě osvětlovala domácí noční stolek hlavního rozhodčího. Mezinárodní mistr se raději klidí, ostatně není na tahu...

Zato jeho soupeřce z náhlého prudkého bočního světla definitivně dochází trpělivost. Soustředění je pryč a už už to vypadá na lokální, ale pěkně prudkou bouřku v sále.

Ufff, ještě, že rozhodčí včas přispěchal se spásným nápadem a lampičku otočil...

Sympatická norská WIM Silje Bjerke k rusko-islandské "studené válce" jen nezúčastněně přihlíží a psychlogicky náročnou partii černými figurami vyhrává. Bez jakékoliv škodolibosti je třeba dodat, že slečně Natálii více světla nepomohlo, v souladu se svým nasazením lemuje turnajovou tabulku mistrovského turnaje, jíž vévodí dva zkušení trenéři IM Richard Biolek st. a IM Josef Juřek.

Světlo nějak zvlášť nepomáhá ani tatínkovi Konstantinu Černyšovovi ve velmistrovském turnaji, byť jde o komfortnější model světelného zdroje svítícího shora a zapůjčeného nikoliv z domu, ale z práce. Jó rozhodčí, ten tvrdej chleba má... V předposledním kole utrpěl Černyšov prohru s už zmiňovaným čtrnáctiletým Janem-Krzysztofem Dudou, jehož vidíme na následujícím snímku porážet černými Cyrila Ponížila.

Na druhém místě pravděpodobně skončí nejmladší český velmistr Jan Krejčí z 20km vzdálené Litovle.

Zbylí tři mladí a žhaví kandidáti na mezinárodní normy rovněž z blízkého okolí - z Prostějova, Zlína a Přerova Jaroslav Bureš, Cyril Ponížil a Richard Biolek ml. se seřadili těsně za polovinou startovního pole. Posledně jmenovaný naskočil do turnajového rychlíku až od třetího kola za onemocnělého Lukáše Černouška a tak mu u prvních dvou partií svítí kontumační nula.

Druzí dva borci se kromě šachu naučili i něco o pokeru od dalšího titulovaného mladíka z okolí, Štěpána Žilky od Šumperka.

Štěpán má stále šanci zopakovat si vítězství v Openu z roku 2009. Jedině ovšem v případě, že by jeho hlavní konkurenti, Španěl IM Daniel Roman Garcia a Martin Blahynka (oba na snímku dole)

 

spolu v posledním kole remízovali. Větším úspěchem by tento výsledek byl samozřejmě pro Martina. Ten projevoval mimořádný talent už od prvních krůčků v Lokomotivě Brno. Medaili přivezl už z dětského šampionátu do 8 let a titulů z různých republikových soutěží má nepočítaně. Před pěti lety si poprvé zareprezentoval na ME v Šibeniku a krajském poháru v Bratislavě.

Články s fotkami jeho tatínka z nejrůznějších národních i reprezentačních akcí patří k tomu nejlepšímu, co bylo na těchto stránkách zveřejněno. Loni získal Martin nový impuls přestupem do Durasu Brno. Pro boje s dospělými mu nesmírně pomohlo stálé angažmá v 1. lize a intenzívní (někdy až do totálního vyčerpání ) spolupráce s velmistrem Tomášem Polákem. Jako úřadujícího mistra ČR do 14 let uvidíme Martina od příštího týdne i na ME v Praze. Tak ať se stále daří!

Do konečného pořadí Openu ještě mohou zasáhnout Ukrajinec IM Vitalij Sivuk

a u nás dobře známý IM Alexander Chudinovskich.

Vedle něj sedící a ze začátku skvěle hrající WIM Petra Sochorová se poněkud propadla po dvou slepených prohrách a na postu nejlepší české hráčky ji nahradila Magdalena Miturová.

K příjemným překvapením turnaje patří i patnáctiletý Mongol Sumiya Bilguun, který získal např. cenný skalp IM Pláta. Mongolové a Mongolky jsou v Olomouci častými a úspěšnými hosty, ačkoliv za pustošivých mongolských vpádů v polovině 13. století byla Olomoucká pevnost jedním z mála míst, které na Moravě nikdy nedobyli.

Čeští mladíci jsou v sále vidět a (občas) i slyšet - na snímku hradecký Matyáš Szucz a vlašimský Jiří Rydl),

ale na čelo turnaje prozatím kromě Martina Blahynky nemají. Nejlépe se vede patnáctiletému Michaelu Kubíkovi z Frýdku-Místku (5/8). Také v zadní části sálu

najdeme zajímavé objekty , např. Nikolu Lužíkovou,

která si nedávno za dlouhodobou úspěšnou reprezentaci Velkých Losin vysloužila osobní přijetí u starosty města. Ještě dále hrají samostatný turnaj senioři. Jistým vítězem je hlavní favorit Jurij Vorobjov z Ukrajiny (dole s bílými figurami).

Úplně vzadu v samostatném salónku najdeme šachisty, kteří si u partie přátelsky povídají: "Dáma Cézar pět!" Ano, koná se tu MČR zrakově handicapovaných. Bohužel mají handicapovaní šachisté už léta ještě jeden handicap - svazové stránky jejich soutěže nezajímají a tak se k výsledkům dopídíme asi až časem na webu Českého svazu zrakově postižených sportovců nebo na stránkách některého z oddílů zrakově postižených. Škoda. Po 7 kolech vedou ženy! Irena Šourková z Ústí nad Labem a Kateřina Skočková z Polanky nad Odrou (obě 5 bodů) před Janem Kalíkem ze Zory Praha (4 body).

Olomoucký festival s velmistrovským a mistrovským turnajem, 170 hráči v dalších turnajích, populárním rapidem (70 hráčů) a bleskem zůstává hlavním festivalem letní moravské šachové sezóny a uvidíme, jestli se do budoucna přesun od nádraží do parku osvědčí. Do minulého dějiště se můžete vrátit např. zde.

přidal David Ciprys dne 09.08.2012 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009