Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Open Zwettl

Dolnorakouské městečko Zwettl se nachází asi 100 km západně od Linze Má něco přes 11 000 obyvatel a je významným centrem regionu Waldviertel. Název Zwettl pravděpodobně pochází ze slovanského slova "setla" který má v překladu význam "prosekávání" nebo "mýcení," avšak doposud nebyly objeveny žádné slovanské stopy, takže je toto vysvětlení velice nejisté. Město bylo dvakrát úspěšně obléháno husity.

V současné době existuje významný vztah k Brnu daný tím, že celá řada brněnských hráčů se podílí na úspěších šachového oddílu SK Zwettl. Tento šachový oddíl rovněž úzce spolupracuje s vídeňským šachovým oddílem SK Hietzing za který rovněž startují brněnští hráči. Celkem je na soupiskách obou těchto rakouských oddílů 15 převážně brněnských hráčů, což už je pořádná síla.

Na podzim loňského roku nám šéf SK Zwettl Paul Horak sdělil, že Zwettl byl pověřen uspořádáním mistrovství Rakouska jednotlivců v šachu a že jako doplňková akce se bude konat i mezinárodní open. Cílem tohoto mezinárodního openu mělo být umožnění kontaktu především mladých rakouských nadějí se zahraničními hráči. No a mezinárodní účast měla být tvořena především zahraničními hráči, kteří hrají za SK Zwettl.

Realita však byla poněkud jiná. Přestože všichni brněnští hráči Zwettlu byli o této akci ústně informováni Paulem Horakem resp. mnou a informace se nacházela i na internetu, tak nakonec jsem se turnaje zúčastnil pouze já. No a protože zahraniční účast tvořil už jen jeden mladík z Polska, byl původní záměr turnaje téměř znemožněn.Turnaje se nakonec zúčastnilo pouze 25 hráčů, takže turnaj byl ztrátový a musel být krácen už tak nízký cenový fond. Když jsem se ptal Paula Horaka v čem vidí neúspěch turnaje, byly uvedeny následující důvody:

1. Na mezinárodní turnaj neúměrně nízký cenový fond (srovnatelný n.př. s cenovým fondem Open Duras)
2. Konkurence šachového festivalu v Pardubicích, která odčerpala několik potenciálních účastníků.
3. Nevhodná doba začátku partií ve 14 hod., která rovněž zamezila účast několika šachistů zejména z regionu.

Tyto tři důvody bych doplnil ještě o čtvrtý, kterým byla málo důrazná propagace, i když důvody byly vysvětleny výše. Přístup brněnských hráčů by si každý dotyčný měl srovnat se svým svědomím.
Přesto mohu říci, že jsem se svou účastí ve Zwettlu spokojený. Volný čas jsem věnoval zejména prohlídce místních pamětihodností. K těm patřil hlavně historicky a architektonicky významný klášter Zwettl Stift, od Zwettlu asi 15 km vzdálený hrad Rappottenstein

a proboštství Zwettl. Pěkné je i vlastní centrum města s jeho zachovanou historickou částí a hradbami a kostelem, který má vztah k oltáři v Adamově. Rovněž procházky do nejbližšího okolí města, n.př. krásného údolí řeky Kamp, přispěly k potřebné relaxaci.

Ubytování bylo hned od počátku problém. Na poslední chvíli však na základě vstřícnosti druhého hlavního pořadatele a majitele hotelu a hracího sálu pana Schierhubera jsem dostal ubytování přímo v jeho hotelu za přijatelnou cenu 25 Euro včetně velmi bohaté snídaně formou švédských stolů. Večeře jsem pak střídal v městských restauracích.

Vlastní turnaj proběhl dle předpokladů, čili jinými slovy jsem splnil povinnost danou nasazením jako č.1 a turnaj jsem bez prohry vyhrál. Přesto, že rozdíl v Elo koeficientu byl ve většině případů velký, úroveň hry i těchto hráčů s nízkým Elo byla velmi slušná a v žádném případě se nedala podceňovat. Toho jsem si byl na základě mých předchozích zkušeností vědom, což hlavní měrou přispělo k vítězství. Výsledky najdete zde.

Turnaj proběhl ve velmi přátelském duchu a navázal jsem celou řadu nových kontaktů a přátelství. Na závěr ještě malou perličku. Turnaj jsem vůbec nemusel vyhrát, neboť jsem téměř nestihl dostavit se včas na předposlední kolo. Důvodem bylo zpoždění mých hodinek. Relaxoval jsem v klidu před partií, když se ozvalo zaklepání na dveře a objevil se pan Schierhuber a udiveně se mne ptal proč nejsem u partie. Do vypršení hodinové čekací doby mi chybělo 9 minut. Předtím i potom mi šly hodinky správně. Asi je skutečně něco mezi nebem a zemí.

přidal Petr Mlýnek dne 07.08.2012 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009