Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

STK ŠSČR zpočátku odvážně měnila, v závěru brzdila

Rozšířená schůze STK ŠSČR je hned po konferenci druhé nejširší fórum, kde mohou kraje přímo ovlivňovat šachové dění na celostátní úrovni - užší sedmičlenná STK zpravidla přiznává plné hlasovací právo 14 předsedům krajských STK, vedoucím ligových soutěží (těch je momentálně 7) a případně i dalším přizvaným expertům (tím je v posledních letech dopravní inženýr Petr Buchníček).

Nevýhodou zástupu diskutujících a hlasujících je rozštěpení názorového spektra ústící občas do nekonečných diskusí (jako v případě debaty o třech soupiskách), ale hlas lidu, hlas boží a nikdo si nemůže stěžovat, že jeho názor nebyl slyšen. Tedy kromě těch, kteří na schůzi nepřijeli... Absentovali zástupci Olomouckého a Karlovarského kraje, dva další kraje vyslaly alespoň pozorovatele a diskutéry bez hlasovacího práva.

Krátce po deváté ranní seděl v salónku Hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě jako sám voják v poli jen svazový předseda Viktor Novotný, vypadající vždy trochu rozpačitě a nesvůj mezi tolika staršími funkcionářskými psy,

 

ale už po půl desáté se vestibul hotelu začal plnit téměř čtyřiceti muži a dvěma ženami. Těmi byly nová vedoucí 2. ligy D - dlouhovláska Kateřina Šmajzrová a vážně se tvářící, leč jako vždy ke všem milá paní sekretářka z Ostravy Jitka Kniezková.

Před desátou se živě diskutující hloučky rozdělily na "estékáře" směřující do salónku a krajské předsedy odcházející do velkého sálu s projektorem a plátnem, kde zpravidla zasedají celostátní konference. Předsedové měli na programu úvodní "soustředění" k operaci "Česko hledá šachový a finanční talent", která musí do podzimu rozdělit zvýšený finanční příděl tak, aby maximálně "nakopl" šachový život v regionech, ale současně byl zúčtovatelný podle přísných, leč dosud ne zcela jasných kritérií ministerských dotací. Další jednání bude následovat za měsíc a my se havlíčkobrodskému sezení předsedů i budoucímu vývoji budeme, bohdá, ještě podrobněji věnovat. Do každého z krajů by mělo přitéct sto až stopadesát tisíc (zúčtovatelných) korun, a to se vyplatí!

Prozatím jen tolik, že za řízení Ladislava Palovského (předseda musel v poledne odcestovat) měl hlavní slovo designovaný staronový hospodář Rostislav Svoboda a že mimořádná konference, ke které vyzývalo hned několik krajů, s největší pravděpodobností nebude. Alespoň ne v nejbližší době, kdy je ideálním fórem v neustále se měnící situaci právě schůze předsedů krajů s pravidelně stanovenými "kontrolními dny". Jako na stavbě: nepředáš práci v termínu a podle projektu - nedostaneš zaplaceno...

Ale vraťme se do salónku STK. Ten sousedil s jiným salónkem, odděleným jen tenkou přepážkou, kde pilovali své znalosti a prezentační dovednosti finanční poradci a tak se občas stávalo, že proslov někoho z STK nevědomky ocenili hezkým potleskem a nakonec si s gustem zatleskali krásně motivačně, se stupňující se silou a kadencí a s širokým úsměvem na rtech, aby se všichni při rozchodu ujistíli, že "to byl fakt skvělý den a už se těšíme, jak vše uplatníme v praxi, ej juch!". Takovou živočišnou radost člověk na šachové schůzi nezažije.

Po obvyklé akademické čtvrthodince odstartoval schůzování předseda STK Petr Záruba za podpory nejzkušenějšího českého estékáře Pavla Chrze.

Tradičně se začalo hodnocením uplynulé sezóny a jejím nejcitlivějším místem - schvalováním pokut za soutěžní prohřešky navržených vedoucími soutěží. Zastávek v rychlém schvalovacím tempu bylo jen pár. Prvoligovému Jičínu byla snížena pokuta za nenastoupení hráčů zapsaných do sestavy k utkání s Novým Borem. Hráči nakonec přijeli, byť pár minut po dvanácté (přesnějí po jedenácté) = nebyla to manipulace se soupiskou, posoudila případ STK. Široce medializovanou causu si můžete připomenout zde.

Dalším zastavením byl druholigový výlet Hradce Králové B do Třebíče v pětičlenné sestavě. Je nebo není to znevážení soutěže zralé na disciplinárku? Diskuse nakonec vyústila do úpravy pokutovníku pro příští sezónu. Jak to letos v únoru vypadalo v Třebíči z pohledu nekompletního Hradce, si připomeňte zde.

Trošku předběhněme a uveďme, že ona úprava pokutovníku znamená progresivní růst pokuty, pokud zůstane neobsazeno více šachovnic, vždy o 200Kč. Za neobsazenou osmou desku tedy zůstává taxa 300Kč, za 7.-8. desku 800Kč (300 + 300 + zmíněných 200), za 6.-8. desku 1500Kč a za 5.-8. desku 2400Kč. Jinak však zůstává pokutovník stejný a na přání pana předsedy ŠSČR se před stanovené finanční částky vrátilo slůvko "do výše". Kluby tedy budou mít větší možnost usilovat o snížení udělených pokud. Ovšem možnost požádat o snížení nebo prominutí do 14 dní po doručení závěrečné zprávy mají i dnes a téměř ji nevyužívají (nepočítáme-li rozhořčení bezprostředně po uložení pokuty ev. žádost o odvolání vedoucího soutěže ).

Poslední třecí plochou bylo pozdní zaslání partií ve třetím kole 2. ligy F. Jednou pro omyl v mailové adrese (Třinec), podruhé pro pracovní zaneprázdnění zpracovatele partií (Garde Calcio Olomouc). STK tyto důvody nakonec neuznala a napařila pokuty v plné výši.

K činnosti vedoucích soutěží (s výjimkou onoho neoficiálního návrhu na odvolání) nepřišly žádné připomínky a jejich odměny, ostatně v některých případech nižší než u nejvyšších krajských soutěží, jim byly přiklepnuty v plné výši. Iniciativa jednoho z krajských předsedů zvýšit vedoucím odměny snížené při poslední vlně šetření prozatím nenašla další příznivce.

Ze své vlastní iniciativy STK zpřísnila termíny pro zasílání partiového bulletinu družstvům. V ideálním případě by jej měly dostávat už ve středu večer, nejpozději ve čtvrtek v poledne. Ovšem předpokládá to zlepšení disciplíny u družstev, zejména řádné vylňování předepsaných údajů v hlavičkách partií (důležitých pro třídění a vyhledávání v databázích), což je chronická nemoc ligových i krajských soutěží, dospělých i mládeže.

Pozoruhodnou myšlenku nadhodil předseda STK - výsledky zápasů by mohli do databáze ŠSČR zadávat sami kapitáni družstev a urychlit tak zveřejňování výsledků. Zbylí účastníci schůze spíš krčili rameny - jsou všechna družstva připravena místo zaslaní SMS ev. zatelefonování výsledku vedoucímu soutěže připojit se k internetu a zadat výsledky?!

Malých změn doznal soutěžní kalendář. Oproti verzi uvedené na webu ŠSČR se na návrh Petra Buchníčka změnil rytmus soutěží družstev v jarní části. V neděli 6. ledna 2013 začnou soutěže druhou ligou místo první. I. liga tak skončí o 2 týdny později (21.4.2013 ), ale II. liga o 3 týdny dříve (24.3.2013) a navíc ze dvou třítýdenních pauz zbyde jen jedna. Potěšeni budou krajští hráči v KP II. - v tomto termínu hraje pravděpodobně nejvíce šachistů. Nespokojení byli jen Středočeši, kteří mají početné soutěže i v KP III. Podle všech diskutujících by bylo ideální končit mistrovské soutěže na přelomu března a dubna, ale k tomu nám bohužel chybějí týdny v kalendáři. Jediným řešením by bylo nějaké to dvojkolo - zjevné (jedna soutěž v sobotu i v neděli) nebo skryté (např. 1. liga v sobotu, 2. liga hned v neděli).

Soutěžní kalendář na rozdíl od rozpisu soutěží schvaluje přímo VV ŠSČR, proto může ještě doznat změn. Ale zato musí být zveřejněn do 31.5., tedy do čtvrtka.

Z této strany přicházelo nejvíce peprných připomínek : Moravskoslezský předseda a vedoucí 2. ligy F Jaroslav Kořínek, vedoucí 1. ligy východ Jiří Kopta, člen STK a vedoucí 2. ligy B Jan Malec a člen STK Jiří Kalužný

Tradičně nejvíce zajímá všechny ligové hráče verdikt STK o rozdělení družstev do skupin. U extraligy (ta by se skoro mohla jmenovat extraliga - sever, z jihu tam nehraje nikdo...) a prvních lig nebylo o rozdělení pochyb. Najdete je v mapách na stránce ŠSČR. Zbývalo jen upřesnit, že z rozdělených Polabin bude hrát Áčko na západě a Béčko na východě, aby se dodržela zásada, že sestupující (v našem případě Polabiny A a Zlín) se mají, pokud možno, rozdělit do nižších soutěží rovnoměrně.

Už loni STK laškovala ve II. lize s "revoluční" variantou bořící některé zažité hranice mezi skupinami. Nakonec se k podobnému kroku neodvážila, protože se nepodařilo příslušnou variantu vyvěsit včas na webu a zjistit odezvu veřejnosti.

Letos opět kromě "tradičních" variant (mapy A a B na webu ŠSČR plus varianta D, která byla prvním nástřelem pro diskusi) navrhl Petr Buchníček i méně tradiční variantu C. Krátce před schůzí začalo mezi členy STK mailově běhat několik verzí varianty E, za kterou stáli Marian Sabol a autor excelového prográmku používaného v současnosti STK k počítání vzdáleností v jednotlivých skupinách, František Navrátil.

A světe div se, hned v prvním kole hlasování dostala jedna z těchto variant označená E3

nadpoloviční většinu 10 hlasů před variantami B (5 hlasů) a modifikovanou variantou C (3 hlasy; oproti mapkám na webu šla Olomouc místo Albrechtic do D, Chrudim do D, Hořice do B, Kralupy do A, jedna Praha do C). Přímo na schůzi lehounce protestovali jen zástupci severních Čech (na trhání sousedů z Teplic a Ústí nad Labem dosud nikdo ani nepomyslil) a mnohem silněji předseda ze Zlínska. Hráči Postoupek a Kroměříže jsou tentokrát těmi, kteří "odnesli" nedostatek ligových týmů na střední Moravě - v minulosti to byly třeba Zlín, Holešov nebo Šumperk.

Vítězná varianta byla kromě úspornosti (převážně) chválena i za "rotaci", která umožní družstvům trvale se pohybujícím na okraji skupin skočit do jejich středu a také za změnu stereotypu a poznání nových soupeřů. Ti, kteří se naopak octli na okraji, nemusejí zoufat. Jde o řešení na jednu sezónu, které díky postupům a sestupům může být za rok zcela jiné.

Jen pro pořádek označení druholigových skupin: skupina A – západočeská, skupina B – severočeská, skupina C - jihočeská, skupina D – východočeská. Na Moravě zůstalo vše při starém.

Dílem "ručně" (už zmíněné rovnoměrné rozdělení sestupujících a postupujících družstev), dílem losováním byli rozděleni Pražáci. Poštovní spořitelna B a Dukla do skupiny B, Oáza, Pankrác B, Vyšehrad B a Bohemians B do skupiny C.

Pozor! Významná změna nastala v termínu ligových přihlášek. Loni předseda STK ještě neuspěl s posunem na 30.6. (aby bylo více času na hledání náhradníků), letos už ano. Pokud zapomenete, máte ještě šanci (ovšem s pokutou) do pátku 13.7. Po tomto černém datu právo účasti zaniká a je povolán náhradník. Krajské soutěže si samozřejmě mohou ponechat tradiční termín 20.7. nebo jakýkoliv jiný (v krajských soutěžích je termín přihlášek určen rozpisem).

Po společném obědě s krajskými předsedy si šli někteří zakouřit, jiní projít prosluněným Havlíčkovým Brodem

a od půl třetí odstartoval dlouho očekávaný severočeský debatní souboj Zdeňka Jandy a Pavla Chrze o etice doplňování (většího množství) hráčů na soupisku, které výrazně mění sílu a šance družstev v jarní části soutěží. Polínko přiložil i nový vedoucí 1. ligy východ Jiří Kopta: jelikož se hráč doplněný na soupisku nestává členem základní sestavy (platí stav k zahájení soutěže) a tudíž ani volným hráčem v nižší soutěži, je možné takto vyrobit identické týmy pro vyšší a nižší soutěž bez jediného písmenka V.

Proto pozor, pokud tuto iniciativu nezatrhne VV ŠSČR, nebude už možné (v ligách dospělých! kraje a mládež se rozhodnou samy) doplňovat na jaře soupisky. Platnost od sezóny 2012/2013.

Předseda kraje Praha Milan Paulovič (krajští předsedové po svíčkové nebo řízku trávili získané informace příjemným hovorem nebo se trousili do jednací síně STK) podal návrh na změnu definice základní sestavy obdobně jako v soutěžích mládeže - tj. základní sestavou není prvních 8 hráčů v pořadí, ale prvních 8 hráčů, kteří smí nastoupit v zápase. Např. má-li extraligový tým první osmičku složenou z cizinců a hostů, byli by nově v základní sestavě jen tři z nich plus pět dalších kmenových hráčů.

Bouřlivá diskuse poprvé trochu ztratila glanc, únava a dobrý oběd jsou znát. Většina přítomných je pro, ale Jiří Kopta opět přináší vážný protiargument: posunem základní sestavy dolů se začne zvyšovat počet volných hráčů a tedy i omezení pro jejich další starty. Jen těsně neprochází návrh na zrušení omezení počtu volných hráčů v klubech (doposud počet volných hráčů = počet družstev). Nakonec po několika opakovaných a lehce zmatečných hlasováních nezbyde STK než vše ještě promyslet a dát konzistentní návrh výkonnému výboru ŠSČR.

Po škodolibém přání odcházejícího velmistra Vokáče přejícího schůzi kratší jednání než na posledních výkonných výborech si slovo berou středočeský Jiří Hrdlička a východočeský Marian Sabol, kteří s podporou zástupců Prahy a Ostravy předkládají materiál navrhující rozšíření počtu startů v mistrovských soutěžích ze dvou na tři. Předpokládá se pilotní tříletý projekt, kdy by se mohly jednotlivé kraje svobodně rozhodnout, zda a v jakých soutěžích účast hráčů na třetí soupisce povolí. Po této době by byl projekt vyhodnocen, zda plní svůj účel (umožnit hráčům častější start v soutěžích) a nevede naopak ke spekulativnímu posilovaní týmů na jednotlivé klíčové zápasy.

Téměř hodinová diskuse končící až okolo šesté večerní nevede téměř k ničemu. Postoje obou táborů vystihl Jan Malec - jedni jsou skálopevně přesvědčeni o prospěšnosti pro šachové hnutí (více hráčů v soutěžích, zejména ve velkých městech hrajících nižší soutěže ve všedních dnech večer), druzí o škodlivosti (manipulace se soupiskami, účelové posilování týmů). Předseda STK Petr Záruba trvá na tom, že "komise pro 3 soupisky" nesplnila zadání, protože ji už v listopadu žádal o dopracování materiálu. Nakonec vše končí výzvou k průzkumu v krajích a k předložení materiálu příští konferenci. A možná, že přijde i ... nová anketa STK.

Čeho je moc, toho je příliš...

Před šestou hodinou už ztrácejí přehled i ti nejpozornější diváci a posluchači. Neustále někdo vstává, balí věci a kráčí se rozloučit s kolegy, v šumu kroků a hlasů zanikají argumenty posledních diskutujících, pole přítomných nekontrolovatelně řídne a nikdo už netuší, zda je schůze ještě usnášeníschopná.

Nakonec v sále zůstávají jen členové užší STK, ale ani oni už kromě handrkování o převodech soutěží a rozpisech republikových šampionátů na rok 2013 nemají síly k soustavnější práci. Před půl osmou balí kufry i předseda. Cesta přes půl republiky skončí až po setmění, zítra je potřeba vše sepsat a rozeslat zápis. Jó předseda, ten tvrdej chleba má...

přidal David Ciprys dne 27.05.2012 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009