Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Memoriál Jana Krejčího opět v kurzu - doplněno

Rovných 130 účastníků dnes zasedlo k šachovnicím na 26. ročníku Memoriálu Jana Krejčího pro děti a mládež do 18 let - je to nejvíce od roku 2005 a bereme-li počty účastníků v tradičních velkých turnajích za jedno z kritérií intenzity práce s mládeží, pak to (nejen podle účasti v Rajhradu) vypadá na překonání nebo alespoň zastavení poklesu patrného v posledních několika letech.

Výsledky turnaje dorostenců najdete zde

Výsledky turnaje starších žáků najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků najdete zde

Několik fotografických detailů najdete ve fotogalerii.

Turnaj v Rajhradu organizovaný šéfem Komise rozhodčích Miroslavem Hurtou je pověstný důrazem na přesné dodržení časového harmonogramu s příslovečnou větou v propozicích "Opozdilci budou losováni až do 2. kola", která se právě odsud rozšířila i do propozic dalších akcí. Na rozdíl od nich ji však v Rajhradu berou smrtelně vážně a když je konec prezence v 10:45, mají poslední zájemci ve frontě pádný důvod k nervóznímu přešlapování.

Naštěstí je následující čtvrthodinka vyhrazena slavnostnímu zahájení v tělocvičně na konci chodby a tak rozhodčí mohou přece jen nějakou minutku přetáhnout. Tělocvična už je plná sedících

i stojících účastníků a jejich rodičů. Hlavním hostem je pan starosta Rajhradu František Ondráček. Po přivítání dětí a formálním zahájení turnaje následuje milý doslov - pan starosta v něm srdečně děkuje členu rajhradského zastupitelstva, učiteli místní školy a neúnavnému pracovníkovi se školní mládeží - potlesk patří Miroslavu Hurtovi!

V plánovaných 11:00 se už skutečně začíná hrát a harmonogram nenaruší ani stávka (pravda, už hodně postarší) tiskárny, za kterou musí ředitel bleskově přinést z domu jinou. Proti všem očekáváním nekončí jako první ti nejmladší, průměrně tak osmileté děti, které sice hrají rychle, ale pravidelně na začátku kola řeší problém, jak najít toho správného soupeře.

První je hotova nejstarší kategorie dorostenců řízená Dominikem Tělupilem, který by mohl skoro ještě sám hrát.

Dorostenců je nejméně (15) a tak může Dominik hlásit dvojice přímo z obrazovky svého notebooku, zatímco ostatní rozhodčí chvátají po každém kole do přízemí k centrálnímu počítači a tiskárně. Suverénně si přišel pro první místo Jiří Musil z Lokomotivy Brno (6/7).

Ve čtvrtém kole remízoval s prvním nasazeným Eduardem Medunou a v posledním kole jistil první místo remízou s Natašou Richterovou.

Nataša zahájila prohrou, ale v předposledním kole přehrála celkově druhého Medunu a po remíze s Musilem skončila zaslouženě třetí. "Na bednu" tak vystoupali pouze zástupci Lokomotivy Brno. Dařilo se i ostatním pěti děvčatům a tak na přední desky turnaje byla radost pohledět.

Třetí Nataša byla nejlepší dívkou a medaile tedy zbyla i na čtvrtého Filipa Dvořáčka z Boskovic. Ten tak zopakoval svůj nedávný úspěch z brněnského Domu dětí Junior.

Prostřední turnaj starších žáků měl jasného favorita a nakonec i suverénního vítěze v Benediktu Hofírkovi.

Ráno bylo možné potkat Benedikta s cyklistickou helmou na hlavě tlačícího bicykl do poměrně prudkého svahu k hrací místnosti. Ačkoliv počasí bylo spíše nevlídné, přijel na turnaj po silnici klikatící se téměř 20 kilometrů samotným centrem napoleonské bitvy u Slavkova na kole!

V šachovém turnaji nenašel cyklista Benedikt žádnou konkurenci a jedinou půlku celkem překvapivě ztratil s nenápadným, ale stále se lepšícím Martinem Kladňákem z Dubňan hájícím už léta barvy brněnského Durasu.

Na rozdíl od soustředěného cyklisty vypadali někteří jiní, jako by jim padaly hlavy únavou

a když nepomohlo ani hypnotizování,

dostala se do samotného čela řada borců těch nejmladších ročníků - Daniel Daněk, David Dumek, Tereza Kocí či Michal Žitný.

Děvčata byla i zde dobře vidět, ale kupodivu v poměru k celkovému počtu hráčů jich bylo mezi staršími žáky nejméně. 

Pro pořádek ještě společná fotka vítězů.

V turnaji mladších žáků do 10 let slavili úspěch dva mladíčci Durasu Brno - o rok mladší Ara Martirosyan

a o dva roky mladší Petr Glozar. První vyhrál všech 7 partií, druhý prohrál jen s vítězem. Na třetím místě však došlo k malému faux-pas. Na výsledkových listinách rozdávaných účastníkům i na snímku z vyhlášení vidíme s bronzovou medailí na krku Matyáše Zavadila z Durasu.

Později se na webu objevil na třetím místě Vladimír Dudar z Kuřimi. Stanovisko pořadatelů s vysvětlením drobné opravy ve výsledcích, která změnila buchholz hráčům na 3. a 4. místě, si můžete přečíst na stránkách reklamující Kuřimi. Snad se pořadatelé tohoto skvělého turnaje neurazí, ale zpráva je trochu jako z rádia Jerevan. Při reklamaci se totiž neupravovala remíza na výhru, ale výhra na remízu a hlavně se vše událo už v 6. kole, po němž se vždy v Rajhradě vyvěšuje pořadí s důraznými slovy, Zkontrolujte si každý dobře pořadí, po rozehrání posledního kola už na žádné reklamace nebude brán zřetel!

 

Ale což, chybička se vloudí každému, jako např. tomuto mladému borci, který porušuje hned dvě přikázání z desatera (nepochybně demokraticky odsouhlaseného dětmi na návrh paní učitelky) zapsaného dětskou ručkou na ceduli u vchodu do třídy: Židle se používá pouze k sezení - Místo pro láhve s pitím je pouze v aktovce

A což teprve operátoři telefonní ústředny! I největší odpůrci drakonických trestů za mobilní telefony si musejí přiznat, že bez sankcí by to na podobném turnaji vypadalo jako v call centru mobilního operátora.

Přes některá trable si určitě účastníci spokojení se svižným průběhem, dobrým bufetem i hojnými cenami najdou cestu do Rajhradu i příště. Je to prostě fajn turnaj a řekneme to klidně i do televize: Ahoj, přijeďte zas!

přidal David Ciprys dne 31.03.2012 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009