Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Bystrc v Ořechově, U Fasurů, na Anenské a na Třetí sobotě

Strohou informaci o výsledku nedělního mače KP I. Ořechov - Bystrc doplnil Jan Kalendovský fejetonkem na stránkách Bystrc Oilers rozšířeným tradičně o pohled na několik dalších víkendových akcí.

Hned v úvodní větě "Hrát to nebo nehrát?" si autor s gustem rýpne do "soutěžních orgánů", protože je samozřejmě míněno dilema, zda se má v ořechovské Orlovně odehrát mistrovský zápas na život a na smrt nebo blicák s krasopisně vyvedeným zápisem o utkání s výsledkem 4 : 4.

Nakonec se zrodil rozumný kompromis, který by nemohl dráždit ani případného "delegáta utkání", a zatímco tři dvojice do sebe vytrvale bušily, většina osazenstva se krátce po zahájení přesunula do náhradní hrací místností U Fasurů.

Dnešní mladá generace sledovaná od malička přísným zrakem kvalifikovaných rozhodčích už snad ani nemůže věřit vyprávěním typu, "Přijeli jsme do XXX a domácí ještě neměli nachystané šachy." "Chvílu počkajte chlapi až dojde Franta, on má klíče od skříňky ... No, Franta už došel, ale klíče nedonésl ... Chlapi, víte co? Pote do sklepa!"

Partiové vakuum pomůže překonat několik historek, z nichž nejpikantnější je ta z třicátých let o rozhánění demonstrace vedené hodonínským bossem KSČ a pozdějším prezidentem Antonínem Novotným dragounem a pozdějším finalistou mistrovství republiky Josefem Koskou.

První byl z Prahy a do Hodonína jej vyslala strana, druhý z Brna a v Hodoníně za vojáčka ho vzali vojenští páni. Aktivní vojáci už v Hodoníně dávno nejsou, ale třeba rezidenční čtvrť za kasárnami se jmenuje Vila Park Dragoun - i na památku dragouna a předního brněnského šachisty Josefa Kosky.

V závěru článku najdete několik partií z březnové Třetí soboty a také alespoň část výsledků, které zatím nebyly nikde zveřejněny.

Rozhodně si přečtěte i doplňující komentář Davida Holemáře s půvabnou reminiscencí na nedávný přebor JmŠS ve Fischerově šachu. Vylosovaného postavení figur geniálně využil se Stanislavem Messerschmidtem, který s černými odpovídá takřka výhradně tahem 1. ... g6. V postavení na diagramu se střelcem na h8 by přece skalnímu příznivci královského domečku museli g pěšce přilepit, aby táhl nějak jinak...

1. f4!!  g6??  2. Dxa7 a černý se vzal, je o celou věž chudší.

přidal David Ciprys dne 20.03.2012 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009