Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Oslava Bobbyho Fischera se vydařila, přeborníkem Holemář

V Brně vypukla malá epidemie - VIRUS CHESS 960. Asi tak by se dal parafrázovat narůstající počet hráčů oslovených nějakým způsobem Fischerovým šachem - vloni se prvního ročníku jihomoravského krajského přeboru zúčastnilo celkem 12 hráčů, 10 z brněnských oddílů a po jednom z Karviné a Znojma. Zmínění dva mimobrněnští pak turnaj vyhráli - 1. Vojtěch Zwardoň a 2. Lukáš Mikulů (přeborník kraje). Loňské výsledky najdete zde.

Vítěz turnaje a krajský přeborník David Holemář

Celoroční práce a propagace, kdy se v Brně sehrály další turnaje na ŠK Vinohrady - Pátý pátek a ŠK Lokomotiva Brno pořádala Fischerky v rámci Akademické šachové středy a doprovodný turnaj na Trade Fair Chess Festivalu, udělaly své a přivedly k šachovnicím hned 23 hráčů. To je téměř 92% nárůst a to nám ještě chyběli někteří nemocní nebo účastníci MČR mládeže v Koutech a zaspavší Karel Kratochvíl. Výrazně posílila také kvalita hráčů - vloni byl průměr 1714 a letos 1950.

Druhý v pořadí Vojta Zwardoň při jedné ze tří remis v turnaji se Slavomírem Sremaňákem

Tolik trochu statistických údajů a teď k vlastnímu turnaji. Hned od začátku vládla výborná nálada. Hráči se hecovali, mlžili jak to vlasně ani neumí, jak jim dělá problém rošáda, vyptávali se jak budeme losovat a skutečně je 960 variant zahájení, může dojít i na základní postavení. Prostě jak malá děcka, bylo cítit ve vzduchu jak se na hru těší. Po úvodním slovu byli přivítáni loňští vítězové, propagátor "960" Standa Páral a taky nejstarší začátečník František Vykydal (05.10.1932). Ještě starší a přihlášený pan Jaromír Novák (25.08.1927) byl pro nemoc omluven. Začít se dá v každém věku.

Nejstarší začátečník František Vykydal - 79 a půl roku

Po osvěžení pravidel a sestavení námitkové komise (Páral, Zwardoň, Mikulů) vystoupil Standa Messerschmidt a pozval všechny do bufetu Dany Holzmannové na svůj sponzorský dáreček - tekutou medicínu - oblíbené antideprasívum od Jana Bechera - postavil prostě pětilitrovou flašku Bechera. To vzbudilo ještě větší nadšení a šlo se nato, myslím k šachovnicím, na Bechera chodili hlavně poražení.

Vít Bureš - nenápadný hráč, který se přišel jen podívat a nakonec skončil na 3. místě

Hned první kolo způsobilo malou řetězovou radost, když současně tři hráči podcenili krátkou prohlídku postavení nalosovaných figur a ve 2. resp. 3. tahu přišli o věž. Mezi těmi třemi byl taky Standa Messerschmidt v partii s Davidem Holemářem. Dlouho pak Davidovi vzdoroval, ale nakonec podlehl. David si oddechl, protože překonal svůj "letecký syndrom", když má v blitzkách se Standou dost vyrovnanou bilanci a Standa se zase poučil a v dalších partiích zahrál skvěle.

Jedno z nalosovaných postavení figur

Výborná atmosféra se táhla celým turnajem. Hlavní favorité se víceméně prosadili, někteří však malinko zaváhali ,například když Vojta Zwardoň se mnou remizoval (moje první plichta s Vojtou) a připravil se tak nejspíš o vítězství. Mnozí velmi kvalitní hráči se ale zatím nedokázali vyrovnat s možnostmi i nástrahami základních postavení a skončili za očekáváním. Jistě je to ale neodradí od dalšich turnajů a příště už to bude lepší.

Mrkněte se do výsledků a posuďte sami

Moc se mi taky líbily diskuse hráčů nad tím - JAK NA TO, existuje nějaká literatura, kde seženu praktické ukázky partií, hraje se TO na internetu? Virus CHESS 960 začíná nabírat na síle. Dál budeme sledovat jeho rozšiřování, léčit ho ale nebudeme, byla by to věčná škoda. Zkuste to taky a uvidíte. Věřím taky, že se s mnohými uvidíme na MČR v Pardubicích na CZECH OPENU a pokusíme se umístit lépe, než tomu bylo doposud.

Navštivte taky webovky Standy Párala
nebo skupinu na Facebooku
Fotogalerie a videa z turnaje bude tentokrát bez vítězů na "bedně". Nějak jsem na to při vyhlašování zapomněl.

přidal Břetislav Eichler dne 13.03.2012 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009