Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Konference ŠSČR - úspěch či debakl?

Konference probíhala v klidné a přátelské atmosféře - Delegáti hladce schválili většinu předložených materiálů - Diskuse o financích se protáhla - Smyk na Vysočině a náraz do rozpočtu - Donutí kraje Výkonný výbor svolat mimořádnou konferenci? Všechny předchozí věty by se daly použít jako titulek článku o výročním sněmování Šachového svazu ČR v Havlíčkově Brodě v sobotu 25 února 2012.

Který titulek je ten pravý? Jak řict všechno a nikoho neurazit? Jak pouhými slovy a obrázky bez hlasu a pohybu vzbudit u čtenářů stejné pocity, jaké měl na jednání autor? A není to jen jeden z padesátky či sedmdesátky zcela odlišných názorů ostatních delegátů a hostů? Má cenu něco takového vůbec číst? Nuž na konci článku doplníme odkazy odjinud a obrázek o jednání ať si udělá každý sám.

Vysočina zalitá ostrým jarním sluncem odrážejícím se od zbytků sněhu podél cest, příjemný Hotel Slunce v Havlíčkově Brodě a vstřícný pan krajský předseda Václav Paulík jsou hostiteli celostátní konference už po sedmé za sebou. Výkonný výbor s většinou krajských předsedů dorazili o den dříve a strávili večer debatami o dotacích z krajských úřadů, spolupráci s krajskými sdruženími ČSTV a krajských centrech mládeže. Večerní debata plynule přešla do noční, půlnoční a pro některé možná i časně ranní, např. pan předseda ŠSČR chovající se loni před velkým auditoriem ostýchavě působil letos spíše unaveně. Ale vždycky taky ne: Pozor Marku, fotograf...

Vedení šachového svazu je jednotné a předseda drží generálního sekretáře pevně v rukou...

Sobotní jednání na nikoho nečekalo a snad minutu-dvě po stanovené desáté hodině už 49 delegátů z 56 (během půlhodiny se stav zvedl na 53, tj. 95%) projednávalo jednací řád, schvalovalo pracovní předsednictvo en bloc ve složení Viktor Novotný, Zdeněk Fiala, Jaroslav Satranský, Rostislav Svoboda a Václav Paulík, schvalovalo pracovní předsednictvo ještě jednou po jednotlivých jménech, protože hromadným hlasováním porušilo před chvílí schválený jednací řád  a potvrdilo opět po jménech členy všech ostatních schůzovních komisí. Jak trefně kdosi poznamenal, neustálé vzpažit - připažit bylo skvělou ranní rozcvičkou.

Proti všem zvyklostem si pracovní předsednictvo nepřeneslo svých pár švestek k předsednickému stolu, kde zůstali jen dva členové VV - předsedající schůze Zdeněk Fiala a předseda svazu Viktor Novotný. Hm, v méně domácké atmosféře by to někdo mohl brát jako neúctu vedení vůči delegátům. Navíc by se možná předsedající vyhnul drobnému faux pas, kdyby dokumenty přicházející na předsednický stůl předem prohlédlo více lidí.

Ve čtvrt na jedenáct totiž předsedající rozlepil "Dopis předsedajícímu konference" a místo zprávy o činnosti svazu začali užaslí delegáti poslouchat 10 stran stížností na špatnou práci Výkonného výboru a Komise rozhodčích od stěžovatele Rudolfa Kaisera. Naštěstí připomínky několika delegátů, na které patrně předsedající čekal, aby nemusel dopis číst celý ani jej zahodit ze své vlastní vůle, odsunuly projednání stížnosti na pozdější diskusi přesně podle obvyklé zásady - pracovní předsednictvo podobné dokumenty předem prostuduje a podá delegátům zprávu s případným návrhem usnesení.

Současnému vedení nelze upřít vysokou šachovou kvalifikaci - delegát v mezinárodních organizacích IM Petr Pisk, člen VV FM Petr Buchníček a místopředseda ŠSČR GM Marek Vokáč

Sedm minut před půl jedenáctou se konečně slova ujímá předseda Viktor Novotný, ale drží je pouhou čtvrthodinku. Oznamuje rezignaci Jaroslava Benáka na post předsedy Komise rozhodčích a Komise klasifikační a kooptování Ladislava Palovského do VV ŠSČR. Loňský rok označuje jako těžký pro český sport (ztráta Sazky), ale je optimistou ohledně státního příspěvku pro letošní rok. Omlouvá neúčast prezidenta svazu Jana Lamsera a vyzdvihuje jeho silnou pozici v týmu předsedy ČSTV pro financování sportu. Připomíná zeštíhlení aparátu svazu a naopak rozšiřování činností – zejména převzetí účetnictví od ČSTV a vyřizování státních dotací pro oddíly. Nejdéle se věnuje svému "šachovému dítěti", hernímu serveru On-line Aréna, který v domovské Itálii přitáhl k hraní šachu desetinásobek hráčů registrovaných v národním šachovém svazu. Jen termín spuštění pořád není jasný. Březen? Duben? Nebo ještě později? V každém případě letos!  Ve spolupráci s prezidentem se pracuje na analýze svazových procesů (tj. na zefektivnění činností) a Bílé knize – reálných možnostech sponzoringu a prodeje šachu jako sportovního produktu. I díky některým českým europoslancům má šanci na schválení v Evropském parlamentu deklarace Šachy do škol – vyzývající k zařazení šachu do školní výuky včetně příslušného materiálního zajištění. Zprávu předsedy si stejně jako ostatní materiály můžete vyhledat na příslušné stránce ŠSČR.

Osm minut po půl jedenácté přichází k pódiu obhajovat zprávu o hospodaření paní hospodářka, zjevně nervózní z tolika přísně vyhlížejících posluchačů, "Jéžišmarjá ještě fotka...?" (tak si ji raději necháme na později). Odchází po sotva pěti minutách se zřetelnou úlevou, "Máte dotazy? Nemáte, tak to je dobře..." Delegáti se dívají na hodinky, "Skvělé, po obědě budeme doma..." a netuší, že předseda Revizní komise Milan Paulovič

právě vstává a jde k pódiu odpálit první velkou nálož dnešního dne. "Vážené delegátky a delegáti, zprávu Revizní komise nemáte v materiálech, zkusím ji ústně podat, jak by vypadala, kdyby se ji podařilo dát dohromady". Při poslední schůzi VV v Praze na Strahově 7. února obdržela Revizní komise zcela jiná čísla na začátku a na konci schůze. Ještě jiná čísla přišla z ostravského pracoviště zajišťujícího ve 2. pololetí účetnictví. "Revizní komise nedoporučuje schválit zprávu o hospodaření a doporučuje VV, aby zprávu dopracoval". Mimo agendu RK zaznívá kritika nedostatku informací o posledním trojkole extraligy.

K tomu přizvukuje další člen RK a extraligový boss Jaroslav Fuksík (druhý zprava vedle Karla Volka) a alespoň se dozvídá, že smlouva s pořadatelem by měla být hotova do týdne. Závažnější je však problém s hospodařením. Hospodářka: "Nepodařilo se skloubit výsledky prvního pololetí z ČSTV a druhého pololetí z Ostravy". Minulý hospodář Rostislav Svoboda: "Neschválit!" Někdejší člen RK a daňový poradce Zdeněk Urban: "Neschválit, vedení svazu ani neví, co je ve vyhlášce, která se nás týká..." Prozatím mlčí bývalý hospodář i šéf Revizní komise a rovněž daňový poradce Josef Novák, ale zjevně si myslí své.

Do diskuse se vkládá generální sekretář Marek Vokáč a hned je vidět jeden z důvodů, proč nejen v hospodaření, ale ani později při diskusi rozpočtu není možné dojít k jednoznačným číslům, "Jelikož mám bohaté zkušenosti z vyúčtování státních dotací, mohu potvrdit, že předložené údaje ve zprávě o hospodaření vyplývají ze skutečně zkontrolovaných dokladů". O tom nikdo z delegátů nepochybuje, stejně jako o tom, že dvoukolejný systém hospodář-sekretář, každý se svými vlastními čisly ve vlastním notebooku, jak se to ještě výrazněji projevilo při projednávání rozpočtu, nemůže do budoucna fungovat.

V jedenáct začíná generální diskuse k činnosti v loňském roce: Pavel Chrz kritizuje úroveň svazového webu, diví se, že se o materiálech konference nediskutovalo na nss, chválí vedení za úspory, navrhuje maximálně využít letošní pražské ME mládeže k propadaci šachu. Viktor Novotný po roční zkušenosti potvrzuje názor minulého předsedy, že fungující sekretariát je základ. Marek Vokáč oznamuje jméno (staro)nového webmastera vzešlého z konkurzu: Pavel Šimáček. K loňské činnosti na sekretariátu dodává, "Nevěděl jsem úplně do čeho lezu, rok 2011 bych si nerad zopakoval..." Před půl dvanáctou se konečně hlasuje. Pro schválení zprávy o činnosti za loňský rok je drtivá většina (46 hlasů), naopak 45 delegátů odmítá schválit zprávu o hospodaření, bere ji jen na vědomí, ukládá VV dopracovat ji do 31.3.2012 a předložit příští konferenci. Stejně tak Revizní komise předloží svou zprávu až příští konferenci. O tři čtvrtě na dvanáct uvádí krátce Viktor Novotný plán práce, "který jsme ladili ještě včera a není v materiálech“. Prioritami následujícího období jsou On-line aréna, zpracování státních dotací, revize legislativy, optimalizace řídících procesů, propagace šachu a spolupráce se školami. Následuje přestávka, kterou kromě kuřáků potřebují i netrpěliví SMSkáři a vzdálení delegáti zmožení cestou a sezením na slunci.

Zatímco kuřáci sešli do přízemí, přímo v jednací místnosti

i na chodbě zuří hlasité a místy emotivní debaty o hospodaření a účetnictví.

10 minut po poledni uvádí odstupující šéf rozhodčích a současně i skupiny pro revizi legislativy Jaroslav Benák návrh nového způsobu plateb – "Nikoliv směrnice!", jak zdůrazňuje, ale prozatím jen vize. Po spíše malicherných debatách, zda minimální počet členů oddílu má být 3 nebo 5 a za pozdní uhradu faktury se bude platit pokuta nebo penále, se hlásí Rostislav Svoboda: "Systém fakturací připravoval už minulý VV a měl větší ambice..." Cílem bylo získat jednoduchým způsobem maximum podkladů pro účetnictví, díky přehledu předepsaných plateb eliminovat "neplatiče" a vše provázat s registračním a účetním programem. Výkonným výborem navržený systém řeší jen členské příspěvky (kde je už nyní přehled velmi dobrý) a celostátní soutěže, naopak neřeší kraje, přestupy, cizince, Elo, atd... podle hesla „Prozatím zkusíme dvě faktury a uvidíme, co to udělá“. To je málo!

Předkladatelé nového způsobu plateb oddílů Jaroslav Benák a Jiří Krejnický

Znovu se diskutuje o pokutách (nedávat do faktur, kdo z klubových partnerů by takovou fakturu proplatil?), o navrženém zkrácení přestupního termínu, o tom, zda nový systém ulehčí či přitíží sekretářce zajišťující registraci a účetnictví: "No řekni jim to Jitko po pravdě!" zaznělo "krasně ostravsky" od stolu moravskoslezských delegátů.  Ozývají se i hlasy na podporu stávajícího systému a tak předseda Viktor Novotný navrhuje hlasovat o stažení materiálu, dopracovat jej a schválit "někdy příště". Přes vystoupení bojovníků za fakturace Marka Vokáče (původně byl vzorem systém FIDE, která však moc neřeší neplatiče, za včasné zaplacení dává slevu a až po delší době vyřazuje z ELO listiny) a Pavla Chrze (VV tomu věnoval měsíce času, dejme mu šanci), je schváleno rozhodnutí: stáhnout a přepracovat.

Následuje bod "Změna Ekonomické směrnice", který v minulosti býval roznětkou často velmi osobních a nevybíravých diskusí protahujících se dlouho přes oběd do pozdního odpoledne. Dnes se možná navrhovatelům osvědčilo nic dlouho nezdůvodňovat a přejít rychle k hlasování. "Hlasovací mašinerie", jak tomu říkával jeden vrcholný moravský funkcionář, pak semele v rychlém sledu vše, i to, na co se opatrní předkladatelé neodvážili ani pomyslet. Druhou možností je, že na rozdíl od mínulosti, kdy se zvyšovaly příspěvky a poplatky týkající se všech v sále, dnes novela směrnice slíbila "každému něco" a propad vykompenzovala příjmy, které většinu funkcionářů nebolí. Hlasovací mašinerii je třeba něčím nastartovat a to se povedlo opětným odsunutím zvyšování členských příspěvků o další rok. I v roce 2013 tak zaplatíme stejně jako v letech 2011 a 2012.

Součástí úvodního hlasování bylo trvalé snížení členského příspěvku u dětí do 8 let na 20Kč, což byl jediný bod, o němž se jakž takž diskutovalo. Nejrozumnějším protiargumentem bylo, "Proč se tady bavíme o dvacetikoruně, když je za děti stejně nutné zaplatit krajské příspěvky, v některých krajích větší než byla původní taxa ŠSČR!?" Důležitým, byť nevyřčeným argumentem zastánců bylo, "Malých šachistů je třeba zaregistrovat co nejvíce, jejich data pak už žijí v databázi vlastním životem."  Neprošlo rozšíření věkové hranice na 10 let, ale původní návrh byl schválen velkou většinou, byť za udivených hlasů od některých stolů, "Proč pro to hlasuješ...???"

Až šokující rychlostí a drtivou převahou padla 100% přirážka nečlenů ČSTV (tj. Sokolů, Orlů atd.) ke startovnému. Stejně rychle padl i 400korunový poplatek za cizince v krajských soutěžích. Nyní se platí jen 100Kč (v ligách zůstává původní suma) a kraje mají možnost vybrat si svůj krajský "cizinecký" příspěvek. Bylo by to logické, protože nyní stojí registrace cizince (100Kč pro jednu soutěž, 200Kč pro dvě soutěže) velmi paradoxně méně než registrace domácího hráče (150Kč + krajský členský příspěvek).

Redaktor televizního pořadu V šachu Miroslav Langer přišel, viděl (něco málo) a odešel. Stavil se jen na skok a tak na diskusi s delegáty o šachovém pořadu nezbyl čas.

Namísto samostatného placení za FIDE a české Elo se zavádí jednotný poplatek za obě Ela. Účastníci soutěží družstev mohou být spokojení, pro ně to znamená snížení dolní hranice poplatku 600-800Kč na pouhých 250Kč (platí pro všechna méně než osmičlenná družstva). Méně budou spokojeni pořadatelé velkých Openů, kteří si v posledních letech zvykli odvádět poplatky jen za FIDE Elo. Dnes budou muset sáhnout hlouběji do kapsy - místo 1Eura zaplatí 55Kč za každého hráče. Samostatně jen na FRL už se turnaj započítat nedá. Samostatný zápočet jen na LOK zůstává beze změny.

O 10% se zvyšují taxy trenérů a lektorů, náhrada jízdného vlastním autem má namísto tří jen dvě sazby - 3,80Kč/km (1-2 osoby) a 5,40Kč/km. Minulá náhrada pro 1 osobu 1,80Kč/km už při dnešních cenách nekryla ani benzín, ovšem zdražení všech výjezdních akcí, všech školení rozhodčích a trenérů i všech individuálních tréninků bude citelné.

Uf, byla to skutečně hlasovací mašinerie, někteří s rukou nad hlavou i zaspali: "Mirku, ty hlasuješ proti??" "A pardón, já jsem zapomněl sundat ruku..."

Po výborném obědě (svíčková nebo kuřecí řízek) začal odpolední program ve 14,30 kontrolním součtem - přítomno 53 delegátů, nikdo neutekl. Konečně došlo na stížnost zmíněnou v úvodu. Jak se postavit k dokumentu nemajícímu oficiální charakter "Odvolání ke konferenci", ale podanému členem, který podobná podání pravidelně dovádí až k obecným soudům? Zamítnout? Nezabývat se? Dát VV k vyřízení? Po delší diskusi vyhrává stanovisko nehrát si na alibisty: Stížnost pana Kaisera se zamítá.

Ve tři odpoledne je na řadě Prémiový řád reprezentace. Klíčová otázka od VV zní: mají reprezentační prémie za umístění jít z rezervy uvedené v rozpočtu (umístění na MS a ME se dá jen těžko plánovat) nebo z majetku svazu, tj. mimo roční rozpočet? Klíčová otázka z pléna je širší: neměly by zásady prémiování reprezentace být součástí obecnějšího kodexu práv a povinností reprezentanta? Marek Vokáč: "Sám nevím..." Lubomír Jakuš: "Když se nemůžete sami shodnout v TMK, jak chcete rozhodnutí od nás???" Po 40minutové diskusi uloženo Výkonnému výboru dopracovat prémiový řád do konce prázdnin.

O tři čtvrtě na čtyři začíná něco, co tu ještě nebylo. Delegáti konference odmítli schválit rozpočet! Nejistý výklad paní hospodářky a slovní ping-pong s Markem Vokáčem, kdy každý z nich komentuje některou kapitolu rozpočtu, dělá v něm průběžné opravy ve vlastním počítači, korunovaný nechtěným kouzlem výroků dalších vrcholných funkcionářů ("Na propagaci v souvislosti s ME mládeže máme 200tisíc, ale asi by stačilo i sto, tak to můžeme přesunout do rezervy...") vedou k šumu v sále, jednání ztrácí glanc (hlášky "Mě doma čekají..." "Proč si to neřekli před schůzí...?" "To je poprvé, co se rozpočet dělá přímo na konferenci...") a nikdo už si není jistý, zda po všech změnách obsahují příslušné kolonky ještě ta správná čísla a správné součty.

Konkrétní dotazy vedou k odměnám - VV letos vrátil odměny na původní stav před velkým škrtáním v posledních letech, k On-line aréně - čistý příjem by měl činit 120,000Kč, k nesouladu v příjmech a výdajích za individuální tréninky mládeže (známe faktický stav, nebude svaz doplácet za rok 2011?), k vysokým nákladům na letošní pražské ME mládeže (v domácím prostředí bude více trenérů, i pro extra hráče H,D18 - kategorii sledované Ministerstvem školství).

"Hlasujeme! Kdo je pro návrh rozpočtu? 25 delegátů ze 49, 18 se zdrželo, zbytek proti, rozpočet je schválen!" "Tak moment, ta čísla nesedí, žádám o přepočítání mandátů." "Prosíme delegáty, aby zvedli své hlasovací lístky... u mě 24, u mě 26, celkem 50!?" "Bohužel, budeme muset hlasovat ještě jednou... 25 hlasů pro z 50 možných, rozpočet nebyl schválen..."  

Co teď? Je čtvrt na šest, nejvyšší čas kormidlovat schůzi k závěru, než se začnou delegáti sami vytrácet. "Neschválením rozpočtu přechází zodpovědnost na statutáře," praví předseda. To je samozřejmě pravda, ale před delegáty, kteří sem přijeli zejména za rozpočtem, trochu faux pas. Předseda doufá, že letošní státní příspěvek ("Kalouskovné") bude vyšší než očekávaný a kromě vyrovnaného rozpočtu umožní přijmout nového člověka na místo generálního sekretáře. To lze projednat na mimořádné konferenci. Kdo má jiný návrh, sem s ním...

Se smířlivým proslovem vystupuje Marek Vokáč. Navrhuje podmíněné schválení rozpočtu. "Chtěli jste vytrestat VV za špatně připravený rozpočet, že jo? Nikoliv rozcupovat rozpočet jako takový..." V podstatě má pravdu. Řadě delegátů se klepala ruka, jestli ji přece jen pro rozpočet nezvednout, zda to není jen samolibý alibismus. Nakonec přece jen převážil pocit, jak jinak dát Výkonnému výboru najevo, že tímto způsobem se prostě s rozpočtem pracovat nedá a do budoucna ani nesmí?

Další smířlivé slovo si bere Zdeněk Urban. Navrhuje hospodařit podle prozatímního návrhu (říkejme mu pracovně "rozpočtové provizorium") a zamyslet se nad podmínkami, za kterých by Výkonný výbor musel svolat mimořádnou konferenci - např. v případě, že se rozpočet a skutečnost rozejdou o předem stanovený počet procent (10-15%).

Nakonec vítězí velkou většinou (47 pro, 1 proti) mírně upravený návrh - zajistit nejpozději do května společné jednání Výkonného výboru s předsedy krajských svazů o rozpočtu a poté buď svolat nebo nesvolat mimořádnou konferenci (stačí k tomu 5 hlasů krajských předsedů).

"Vážené delegátky a delegáti, přistoupíme k poslednímu bodu jednání, přehledu usnesení". "A diskuse ke všeobecným otázkám nebude??" "Není v programu..." Než ji stačí někdo do programu navrhnout, už se čtou závěrečná usnesení - najdete je zde. A možná dobře tak. Co kloudného se dá vydiskutovat a schválit po půl šesté večer, když už je většina delegátů na odchodu? Co se vleče neuteče, necháme to na příští konferenci.

Marek Vokáč zvládl se šarmem jemu vlastním i funkci poslíčka běhajícího s mikrofonem k obveselení delegátů od jednoho k druhému. Kdy se vám podaří, aby vás obsluhoval samotný velmistr?

Jaká tedy byla letošní konference? Hektická? To nebyla. Delegáti nestáli ve frontě u pódiového mikrofonu, netvořili hloučky po sále, nepronášeli osobní invektivy ani se (s jedinou výjimkou) nedělili na dva vyrovnané a těsně hlasující tábory. Byla kritická? Ne tak docela, s fungováním svazu a změnami po poslední konferenci byla většina delegátů spokojena. Byla tedy klidná a nudná? To už vůbec ne, když poprvé v historii neschválila hospodaření, zprávu Revizní komise ani rozpočet. Byla tedy nakonec zbytečná? To asi také ne, vždyť odhalila nedostatky, které by v jiných podmínkách mohly celému vedení zlomit vaz.

Úkol č.1 pro následující období, který vyhlásil s vědomím paní hospodářky i sám předseda z pódia, bude nalezení hospodáře, který bude mít dost sil a času dát vše dopořádku. Příští konference by už tak shovívavá být nemusela. A také doufejme, že se potvrdí optimistický scénář vývoje příjmů. Po velkém škrtání na všech frontách v předchozích letech nastavil Výkonný výbor své výdaje poměrně velkoryse.

Na závěr slíbené odkazy (průběžně doplníme):

Konferenční stránka ŠSČR
Diskusní článek na Novoborském serveru
Předseda Královéhradeckého krajského svazu
Delegát Olomouckého krajského svazu

přidal David Ciprys dne 27.02.2012 | sekce: Výkonný výbor


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009