Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Adam Dvořák a Michal Žitný vítězí v Gillarově memoriálu

103 dětí dnes hrálo na šachovnicích a řádilo na sportovním náčiní řečkovické Sokolovny v jedenáctém ročníku Gillarova memoriálu - turnaji mládeže do 16 let započteném do seriálu jihomoravského KP mládeže v rapid šachu.

Výsledky turnaje starších žáků najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků najdete zde

Po kliknutí na výsledky jste byli  možná překvapeni vzhledem výsledkového souboru. Ano, bývalý boss českých rozhodčích Ladislav Palovský si z účastníků udělal pokusné króliky a poprvé v Česku vyzkoušel program ChessArbiter. Přes anglický název jde o polský program, který Láďa Palovský přeložil do čestiny. Že jde o mezinárodní premiéru, se můžete přesvědčit kliknutím na menu Turnieje szachowe. Ať už uposlechnete výzvy szukaj  nebo stránku prohledáte ručně, najdete tam vedle záplavy polských jen naše dva brněnské turnaje. To se však může změnit. ChessArbiter i jeho webová prezentace mají modernější vzhled než dosavadní Swiss-Manager a jeho prezentační stránka Chess-Results, umožňují hráčům on-line registraci a komunikaci s pořadateli a divákům přímé propojení s on-line přenosy, sborníkem partií, fotogalerií, spřátelenými weby, důležitými dokumenty atd.

Jednu novinku ChessArbitru poznali účastníci hned po příchodu. Za cedulkou Prezence následovala cedule Gillar Press Photo - cvak cvak a už měl rozhodčí v počítači fotku každého hráče. Start načerno vyloučen!  Kliknutím na jméno hráče si to můžete ověřit. Prezentace i losování běžely svižně a ačkoliv se pořadatelé pojistili pro případ nenadálého zdržení (neuvedli do propozic čas ukončení turnaje ), končily poslední partie přes půlhodinové úvodní zpoždění v předpokládaných 15 hodin. Po půl čtvrté už účastníci s cenami, diplomy a poháry vyklízeli sál. Někteří ho vyklízeli doslova, protože pořadatelé požádali účastníky, aby po vyhlášení odnesli každý svou židli do Pekla. Tedy přesněji jen k předpeklí, vstupu do suterénního bufetu.

Nošení židlí do Pekla nebylo zdaleka jedinou pohybovou aktivitou. Pokud by někdo exaktně měřil, kolik kalorií děti spálí na takovém šachovém turnaji a třeba na florbalovém zápase, nevím nevím, který sport by z toho vyšel vítězně. Přemety a salta na hrazdě a bradlech přímo za zády hlavního rozhodčího,

skoky přes kozu a žíněnková válka ve vedlejším menším sále

 nebo tvrdý kurz přežití uvnitř švédské bedny

rozpálili některé do červena, takže u partie vypadali, jakoby právě vylezli z bazénu nebo dokončili maratónský běh.

Více než stovka účastníků přijela do Brna ze 16 výhradně jihomoravských oddílů. Největší výprava opět dorazila ze školního šachového klubu Ratíškovice. Paní učitelka Kubáčková to s dětmi i rodiči umí, všechna čest. Kde je lepší prostředí pro šachové vyžití dětí než ve školách?

Nejlépe trénovat špičkové talenty umí zase v Lokomotivě Brno a ti si po zásluze odnesli vítězství v obou turnajích. Na stupně vítězů si kromě nich stouply v jednotlivých kategoriích ještě děti z Durasu Brno, Zastávky, Znojma, Adamova, Poštorné, Ratíškovic, Kuřimi a Rousínovce.

Hlavními favority turnaje starších žáků byli úspěšný druholigový borec Adam Dvořák z Lokomotivy Brno a olympijský medailista Tadeáš Boček z Durasu Brno nastupující k partiím stylově v kostkovaném dresu jihomoravské výpravy. Vzájemnou bitvu (foto nahoře) vyhrál černými Adam a to rozhodlo o pořadí na stupních vítězů.

Nejlepší hráči na pódiu (první 4 šachovnice) se řezali hlava nehlava, ale náhodnému divákovi by se snadno mohlo zdát, že zde probíhá diskusní klub doplněný relaxačním hraním stolních her.

Kecalo, šeptalo a pochichtávalo se vpředu i vzadu a tak nikomu nevadil ani druhý diskusní kroužek hráčů z přízemí, kteří si z hrany pódia udělali pohodlné bidýlko s perfektním rozhledem po sále.

Jedna z mála výjimek, kdy se na pódiu nehrálo až do praporků, byl duel posledního kola mezi do té doby stoprocentním Adamem Dvořákem a jiným jihomoravským reprezentantem Šimonem Foučkem ze Znojma. Mimochodem oba borci dosáhli stoprocentního výsledku na 1. šachovnici v nedávném krajském kole Přeboru škol. Adamovi stačila remíza k celkovému vítězství a tak k opuštěné první desce dorazili až po zamračeném pohledu fotografa. Pokud tipujete, že dolní snímek je ze zahájení partie, mýlíte se - je z jejího ukončení. Uf, oblíbené velmistrovské remízy nevymřou ani s novou generací šachových mistrů.  Zbývá doplnit, že nejlepší dívkou se stala další olympionička Daniela Dumková ze Zastávky.

V turnaji mladších žáků byla favoritkou třetí z olympijských medailistů (tím čtvrtým byl Daniel Daněk, který obsadil 4. místo ve starším turnaji, ačkoliv mohl ještě hrát s mladšími) Petra Masáková z Adamova společně s Vojtěchem Juráskem z Lokomotivy Brno

a trojicí (zleva) Radek Zabloudil z Vyškova, Michal Žitný z Lokomotivy Brno a Ara Martirosyan z Durasu Brno. Malý Ara, který bude mít letos teprve 9 let, absolvoval před nedávnem soustředění mládežnických reprezentantů v zemi šachu zaslíbené a vlasti svých rodičů - v Arménii.

O vítězích se rozhodovalo v posledních dvou kolech, kdy Žitný porazil Masákovou a Jurásek Zabloudila. Oba vítězové ztratili jen jedinou remízu ve vzájemném zápase a o vítězství Michala Žitného rozhodl lepší buchholz. Nejlepší dívkou se stala Petra Masáková, kterou opět trápily padající praporky na hodinách.

"Pane rozhodčí, žádám o přídání dvou minut pro nemožný tah soupeře!" I malé děti někdy znají Pravidla lépe než dospělí.

Kromě běžných činností nemuseli hlavní rozhodčí Ladislav Palovský, hlavní pořadatel Zdeněk Vojáček a hlavní ubytovatel či domovník Rudolf Moulis nijak zasahovat a většina účastníků se rozjížděla spokojena, cena zbyla na každého. 

Na stupínky vítězů vystoupili nejen vítězové obou turnajů - starších žáků

a mladších žáků,

ale i nejlepší v mladších věkových kategoriích do 8 let,

do 10 let

a do 14 let.

přidal David Ciprys dne 18.02.2012 | sekce: Soutěže mládeže

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.06.2012 Konečná tabulka KP mládeže v rapidšachu ke stažení
11.05.2012 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
03.05.2012 Vyškovská rošáda - 6. turnaj seriálu KP žáků v rapidšachu akce
29.03.2012 KP mládeže v rapidšachu - průběžné pořadí po 4. turnaji ke stažení
21.02.2012 5. turnaj seriálu KP mládeže v rapidšachu - Memoriál Jana Krejčího akce
18.02.2012 Adam Dvořák a Michal Žitný vítězí v Gillarově memoriálu článek
17.02.2012 Průběžné pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
28.01.2012 Ratíškovické šachy - 3. díl Jihomoravského krajského přeboru žactva v rapidšachu se vydařily článek
17.12.2011 Stav KP žactva v rapidšachu po břeclavském turnaji ke stažení
17.12.2011 Vánoční poháry z Břeclavi mířily do Trnavy a Starého Města - doplněno článek
15.12.2011 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
10.11.2011 Vánoční žákovský turnaj, XXXIV. ročník, 2. díl seriálu KP mládeže v rapid šachu akce
07.10.2011 O BRANKOVICKÉHO KRÁLE (1. turnaj seriálu KP žactva v rapidšachu) akce


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009