Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

To byla Olympiáda dětí a mládeže...

Jsou šachy olympijský sport? Myslíte si, že ne? Tak se podívejte, kdo to v pozadí ve vzorovaném svetru blahopřeje jihomoravské výpravě (červený team v popředí je samozřejmě Praha) k bronzovému stupínku - nikdo jiný než předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Zdroj: Fotogalerie ZODM 2012

Zatím bohužel můžeme přinést takovou fotografii jen z dětské Olympiády. Ovšem je to Olympiáda se všemi atributy a symboly olympijského hnutí. Olympijský dům sídlil v obří ČEZ Aréně ve Vítkovicích,

ČEZ Aréna. Zdroj: Fotogalerie Šachklub Tábor

kde slavnostní zahajovací ceremoniál přesně kopíroval záhájení "dospělých" her. Malí sportovci nastupovali na plochu stadionu vedeni svými vlajkonoši (jihomoravskou výpravu vedl badmintonový reprezentant a vítěz nad rakovinou Petr Koukal),

Zdroj: Stránky výpravy Jihomoravského kraje

zapalovali olympijský oheň, vztyčovali vlajku a skládali olympijský slib. Spolupatřičnost do olympijské rodiny má i určitá negativa. Společná cesta z Brna do Ostravy s hokejisty mohla být pro hloubavé šachisty nezvyklé na veselé výpravy autobusem zaskládaným od podlahy až ke stropu sportovní výbavou jistým diskomfortem  a na požadavek hrát, bydlet a stravovat se v jednom objektu, aby nebylo nutné během soutěže sundávat papuče a vystrkovat nos do mrazu, by asi ostatní zimní olympionici jen valili oči.

Dům kultury Akord. Zdroj: Fotogalerie Šachklub Tábor

Ale pozitiva naprosto převažují. Zkuste si spočítat, kolik museli investovat do soutěže partneři Českého olympijského výboru a jednotlivé kraje (pro účastníky je Olympiáda zdarma): prostorný hrací sál v Domě kultury Akord v Zábřehu, náklady na rozhodčí a on-line přenosy všech partií,

Zdroj: Fotogalerie ZODM 2012

komfortní ubytování a dobré stravování v Domově mládeže ve Vítkovicích (asi 4 zastávky autobusem MHD), akreditační karty opravňující k jízdě MHD zdarma a k bezplatnému vstupu do bazénu, do kina nebo na proslulou ostravskou radniční věž, nejvyšší v republice, doprava do Ostravy a zpět, kvalitní fleecové mikiny, zimní bundy a čepice, finanční příspěvek hráčům na přípravu k soutěži... Pokud jste při počítání překročili částku půl milionu, určitě počítáte správně.

Zdroj: Fotogalerie ZODM 2012

Když na závěrečném ceremoniálu předávali zástupci Moravskoslezského kraje štafetu dál, zazněla jména Zlínský kraj (letní Olympiáda 2013, ta se nás bohužel netýká) a kraj Vysočina jako pořadatel zimní Olympiády 2014. Olympiády mají povinnou sadu sportů a několik volitelných, o jejichž zařazení do programu rozhodují zejména osobní kontakty jednotlivých sportů s krajskými úřady pořadatelských krajů. Držme šachové Vysočině palce, ať z tohoto souboje sportovních lobistů vyjde stejně úspěšně jako Ostravsko. Na počty účastníků Olympiády podle sportů a podle krajů se můžete podívat zde.

Zdroj: Fotogalerie ZODM 2012

Ale vraťme se ještě k Olympiádě letošní. Čtyřčlenná družstva byla povinně skládána v pořadí starší žák a žákyně (ročník 1997 a ml.) a mladší žák a žákyně (2000 a ml.). O krajské příslušnosti rozhodovalo trvalé bydliště, nikoliv klubová příslušnost, takže členka BŠS Frýdek-Místek Martina Fusková mohla hrát za Zlínský kraj a člen "dvojek" z Polabin Jan Macháň za Královéhradecký kraj. Podíváme-li se na žebříčky hráčů (musíme respektovat, že v dané kategorii může hrát z každého kraje jen jeden/jedna), přijela na Olympiádu prakticky kompletní česká špička. Z moravské špičky chyběli jihomoravský Martin Blahynka a moravskoslezská Natálka Kaňáková. Všechny účastníky zarazila neúčast Libereckého kraje a s tím spojené kontumační výhry 7 ze 13 týmů (např. i čtvrtých Středočechů!). Z diskuse na stránkách nss je vidět, že krajští zastupitelé na Liberecku své šachisty jednoduše odepsali. Že to však nikdo z šachistů nezjistil od 21.6.2011, kdy krajské zastupitelstvo o nevyslání šachistů rozhodlo, nesvědčí o dobré komunikaci s krajským úřadem.

Daniela Dumková. Zdroj: Fotogalerie ZODM 2012

Na jihu Moravy je naštěstí situace jiná a komunikace se skvělou zástupkyní krajského úřadu paní Fantovou je vynikající. Na druhé straně se kraj může spolehnout, že když vyšle šachisty do akce (loni to bylo hned třikrát na mezikrajských utkáních v Lodži, Bratislavě a Vyškově), zpravidla se nevracejí s prázdnou.

 

Jihomoravané s bronzovým pohárem. Zdroj: Fotogalerie ZODM 2012

Po čtvrtečním vyhlášení výsledků přímo v hracím sále proběhl ceremoniál ještě jednou v Bonver Aréně (basketbalová hala NH Ostrava) za přítomnosti oficiálních fotografů a novinářů (včetně rozhovorů s malými hvězdami: “Mi se líbily pokoje, kraso, výborné výkony všech účastníků krasobruslení a hlavně když jsem stál na prvním místě...” ) a s videoprojekcí klipů ze soutěže na pozadí. Následovala diskotéka a vystoupení zpěváka a sportsmana Bena Cristovao.

Zdroj: Fotogalerie ZODM 2012

Po koncertu využili jihomoravští borci nabídku jednoho z rodičů a vyrazili zpět domů už večer. Přišli tak o páteční závěrečný ceremoniál a vyhlášení celkových vítězů v ČEZ Aréně, ovšem hlavní je, že všichni ve zdraví přežili sibiřské mrazy klesající k -20°C. Jak se na zimní Olympiádu sluší, vyhráli borci z horských krajů: z Jizerských hor - Liberecký kraj, před Šumavou - Jihočeský kraj a Krkonošemi a Orlickými horami - Královéhradecký kraj.

              

Několik pohledů přímých účastníků Olympiády najdete zde:

Královéhradecký krajský šachový svaz - komentáře trenéra vítězného týmu
Šachklub Tábor - komentovaná fotogalerie z pohledu jihočeské výpravy
KŠ Říčany 1925 - komentáře od účastníků ze Středočeského kraje
TJ Spartak Vlašim - komentáře od účastníků ze Středočeského kraje
Zlínský krajský šachový svaz - komentář trenéra
Olomoucký krajský šachový svaz - komentář trenérky

Výprava Olomouckého kraje. Zdroj: stránky Olomouckého krajského šachového svazu

přidal David Ciprys dne 04.02.2012 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009