Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Lednová Třetí sobota se dvěma IM

Ani v roce 2012 se nezastavila kolečka dnes již tradičního rapid turnaje - Třetí sobota. V noci lehce nasněžilo a prostor dvora před klubovnou Lokomotivy Brno na ZŠ Staňkova pokryla námraza - přesto dorazilo slušných 46 účastníků, z toho po jednom z Bratislavy, Šternberka, Přerova a Prostějova.

Trojice vítězů s předsedou Lokomotivy Jiřím Vachkem

Výsledky najdete zde, fotogalerii zde

Dorazili také dva favorité Honza Bernášek a Vojta Plát, takže všichni očekávali, kdo z nich bude mít tuto sobotu lepší formu. Honza se trochu déle rozehříval a nezvládl druhé kolo, když ho porazil Standa Staněk. Přestože pak kromě remízy s Vojtou Plátem všechny partie vyhrál, na lepší, než druhé místo to nestačilo.

K nasazení dámy ve Vojtově ruce nakonec nedošlo, po pár tazích se oba mezinárodní mistři shodli na remíze

Vítězství v turnaji si s přehledem připsal Vojta Plát s 8 body a 0,5 bodovým náskokem před Honzou Bernáškem (7,5). Vojta ještě jednou remizoval s ve skvělé formě hrajícím Standou Staňkem (6,5).

Nechcete remízu, pane Staněk...?

Standa zaznamenal svůj asi nejlepší výsledek na tomto turnaji a skončil čtvrtý, když se před něj dostal na pomocné hodnocení další Vojta - Zwardoň (6,5). To však Standu vůbec nemrzelo. Hned za ním totiž poprvé skončil další favorit David Holemář (6,0). Se šesti body se za Davidem jen na horší pomocné hodnocení seřadili František Vykydal, Dalibor Mlénský, Vít Bureš, Michal Šípek a Milan Šnorek. Turnaj to byl napínavý a opět jsme zaznamenali několik překvapivých výsledků.

Vojta Zwardoň a Milan Šnorek

Staněk Stanislav(2065)I    1:0       IM Bernášek Jan(2485)
Pospíšil Ignác(1925)         1:0       Tsenov Slavoslav(2140)  
Boháček Milan(1798)        1:0       Uhmann Jan(2147)  
Riška Lubomír(2229)         0:1       Řehůřek Karel(1943)
IM Plát Vojtěch(2417)   0,5:0,5    Staněk Stanislav(2065)
Vykydal František(2126)    1:0       FM Holemář David(2291)
Tsenov Slavoslav(2140)     0:1      Šípek Michal(2001)
Kubát Pavel(1926)            0:1      Hubený Pavel(1762)

Třetí soboty probíhají skoro vždy bez nějakých problémů a sporů. Tentokrát však došlo i na ně. Rozhodčí Jan Čejka se musel dokonce obrátit na komisi hráčů, aby rozhodla spor mezi Vladimírem Šteflem a Pavlem Kubátem. O co šlo. V době, kdy partie vrcholila a oba měli asi 3 a půl minuty do konce uchopil Pavel Kubát soupeřova pěšce a dle Vladimíra Štefla ho zvedl a když si uvědomil, že při jeho braní střelcem o střelce příjde, prohlásil - OPRAVUJI. Štefl reklamoval rozhodčímu, aby bylo táhnuto. Zastavil se čas a začalo jednání. Rozhodčí oba hráč vyslechl a nařídil pokračovat a brát pěšce. Kubát se brání a odvolává se ke komisi hráčů. Emoce prskají na všechny strany.

Svědci nejsou. Osazenstvo se dělí na dva tábory. Kubát může hrát jinou figurou (mladí hráči) / Kubát musí brát (starší hráči). Komise (Vachek, Bernášek, Vykydal) po vyslechnutí a poradě rozhoduje 2 : 1 - Kubát musí brát uchopeného pěšce. Situace - babo raď. Rozhodovaly nejspíše zkušenosti starších hráčů, kteří se s podobným osahávacím nešvarem hlavně mladších hráčů již setkali a svědků nemajíce, spravedlnosti se nedovolali. Občas zápal pro hru hráče zaslepí a zapomenou na pravidla. Jak by se asi zachoval David Navara v této situaci asi tušíme. Řešení to ale není, starším hráčům rozumím. Pavel Kubát pak svou partii prohrál, včetně té poslední a propadl se v pořadí.

Nestor František Vykydal na 1. šachovnici!

Osmé kolo ale přineslo i dvě partie, kdy si hráči vlezli do samo-matů jak bezbranné ovce. Jedním z nich byl dokonce David Holemář v partii s Františkem Vykydalem. Ten jak je mu vlastní bojoval v nejspíše prohrané pozici až do konce a nenápadnými tahy nastraži Davidovi lesti, z pozice kibice na bidýlku viditelnou, do které si David nic netuše prostě vlezl. Stačilo mu přitom jen místo tahu králem dopředu,
trošku zpomalit a bylo to doma. František je prostě lišák :-) a opět zahrál výborně.

František Vykydal právě vzal věží pěšce na e5. "Nezlob se Davide, ale po f4 máš mat..."

přidal Břetislav Eichler dne 25.01.2012 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009