Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Jubilejní 15. Brankovice vyhráli Skalka, Mrkus a Dumková

V roce 1997 uspořádal teprve nedávno založený a dynamicky se rozvíjející šachový oddíl při Základní škole Brankovice vedený ředitelem školy Jaroslavem Hejným a trenérem Miroslavem Křivánkem z blízkých Nesovic první turnaj přístupný i okolním dětem nazvaný O brankovického krále.

Výsledky turnaje starších žáků najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků najdete zde

Výsledky turnaje dívek najdete zde

Turnaj rostl s oddílem. Brankovičtí šachisté to dotáhli až do dorostenecké extraligy, turnaj k číslu 171 účastníků. Dnes se v Brankovicích sešlo 121 hráčů do 15 let, což znamená, že turnaj žije a i po 15 letech patří k největším mládežnickým akcím v republice! To není v dnešní "multikrizové" době žádná samozřejmost. Díky všem pořadatelům!

Skvělý nápad byl připomenout minulé ročníky přehledem výsledků, článků i fotografií na speciální nástěnce připravené Michalem Kmentou.

V Brankovicích se už tradičně hrají tři samostatné turnaje - turnaj starších žáků do 15 let (nahoře s bílými mistr Moravy a Slezska do 14 let Adam Dvořák), turnaj mladších žáků do 11 let (na snímku dole suverénní dnešní vítěz František Mrkus ze Starého Města)

a samostatný turnaj dívek, který je pro děvčata velmi přítažlivý, ale nikterak snadný. Zejména ty méně zkušené by mezi chlapci našly mnohem více začínajících soupeřů k poražení než mezi dívkami. Nálada však byla výborná.

Někteří mají náladu výbornou už jen proto, že se sejdou s kamarády ve známém a příjemném šachovém prostředí,

jiní si k ní musí vypomoci moderní technikou, která jim vyléčí televizní absťák pomocí milovaných Simpsonů přímo u šachovnice.

A když už je té dobré nálady trochu moc, musí příjít rázný zásah ředitele turnaje Stanislava Lánského, aby hluk v sále usměrnil do patřičných mezí.

Ve starším turnaji (41 hráčů 12-15 let) byl vysokým favoritem Adam Dvořák z Lokomotivy Brno převyšující nejbližšího konkurenta Jana Skalku z Veselí nad Moravou hájícího momentálně barvy Boršických ligových dorostenců o více než 300 bodů. Adam většinou myslí a hledí na kde co, občas dokonce i na svou pozici, jenže v těch mezičasech věnovaných sousedům se občas stane leccos nestandardního. Hned v první partii s Adamem Horehleděm ze Starého Města měl soupeř nebezpečné tři pěšce za figuru, o mnohonásobně lepším čase nemluvě.

Naštěstí se soupeř, možná trochu znervózněný chumlem přihlížejících, porazil sám, ovšem hned ve druhém kole Adama porazil oddílový kolega Filip Krajíček. První šachovnici tak na většinu turnaje opanoval Pavel Tománek z Boršic (dole vlevo). V 5. kole však pravděpodobně urazil šachovou bohyni Caissu, když pozici na snímku se spotřebovanou půlminutou na obou hodinách dal za remis.

V následující partii se totiž hodiny na první desce zastavily stejně rychle, ale remíza to nebyla. Filip Svoboda sebral Tománkovi hned v úvodu figuru a vzápětí druhou a bylo po šancích na dobré umístění. O všem se rozhodlo doslova až v posledních sekudách posledního kola za velkého zájmu diváků.

 

Zatímco Adam Dvořák přehrál Martina Sedlačíka bez problémů, v sousední dramatické partii kdo z koho měl na šachovnici mírně navrch Filip Svoboda, ale na hodinách Jan Skalka. Nakonec byly důležitější hodiny - když Filipovi spadl praporek, dělily ho od celkového prvního místa jen 4 sekundy, které zbyly Honzovi. Díky lepšímu buchholzi se tak vítězem stal Jan Skalka před Adamem Dvořákem a Petrem Janskou. Když se na horní snímek podívate pořádně, najdete tam i několik účastníků Polofinále MČR dorostenců. Boršický boss Staňa Volčík přivezl svých 8 dětí do Brankovic, chvilku pobyl a poklábosil a pak se ve volném čase "na otočku" stavil pro své ovečky v Přibyslavi...

V turnaji mladších žáků do 11 let to vypadalo zcela jinak - systémem start cíl zvítězil s plným bodovým ziskem 7/7 František Mrkus ze Starého Města (nahoře). František pozoruhodně spojuje obrovskou hyperaktivitu se soustředěním na partii. Na rozdíl od jiných klučinů, kteří se také rádi vrtí na židli a ztrácejí nit sledováním sousedů, je František absolutně ponořen do své hry, což mu ovšem nebrání zaujmout každou sekundu jinou polohu na židli a jiný obličej. Jediným vážnějším soupeřem byl pro Frantu Vojta Jurásek (snímek dole) z Lokomotivy Brno v 6. kole, ale ani jemu nakonec nedal v koncovce jezdce proti střelci žádnou šanci.

Třetí skončil Radek Zabloudil z Vyškova.

Mimochodem z Vyškova souženého poslední rok ztrátou zájmu o šachy ze strany vedení místního DDM, který byl po léta jejich stabilní základnou i součástí názvu oddílu, přijelo 8 šachistů, stejně jako z Boršic. Duras Brno přovezl 9 hráčů, Osvětimany 10, Staré Město 11, Lokomotiva Brno 13 a rekordmanem se stal Šachový klub při ZŠ Ratíškovice se 17 dětmi!

Celkem hrálo v turnaji mladších žáků symbolických 64 hráčů. Sedm z nich mělo v kolonce rok narození zapsáno 2004 a dva dokonce 2005!

Podobně jako František Mrkus byla suverénní Daniela Dumková ze Zastávky mezi dívkami.

Procházela turnajem bez jediné ztráty až do posledního kola, kdy pustila jedinou remízu kamarádce a celkově třetí hráčce turnaje Kristýně Šperkové z Vyškova (snímek dole).

Mezi Danielu a Kristýnu se trochu překvapivě dostala Tereza Kocí z Lokomotivy Brno (dole vpravo), když nejvýše nasazené Petře Masákové z Adamova (dole uprostřed) opět padaly praporky.

Díky perfektně zvládnuté prezenci,

 

sehrané dvojici rozhodčích řešících jediný nepříjemný spor, když do partie zasáhl neukázněný divák (či spíše diváček - šlo o nejmladší turnaj) a prozradil správný tah vedoucí k matu

a pilné práci sálových sudí a obsluhy bufetu mohlo vypuknout cenobraní

v přesně stanovenou dobu a většina účastníků tak odjížděla z turnaje spokojena. Jediný důvod k nespokojenosti měli na triku krajští funkcionáři, nikoliv pořadatelé. Nově zvolení činovníci spoléhali na ty minulé, ti zase na nové a tak vyhlášení celkových výsledků seriálu KP mládeže v rapid šahu 2010/2011 se odkládá až na příští turnaj v Břeclavi. Na závěr se podívejme na vítěze, druhé a třetí v pořadí kategorií (zprava doleva) dívek, do 15 let, do 13 let, do 11 let a do 9 let.

Vítězové

Druzí v pořadí

Třetí v pořadí

 

přidal David Ciprys dne 19.11.2011 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009