Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Cesta do Přibyslavi aneb krásnou Vysočinou

Než opět předáme slovo zpravodajům přímo z místa konání, přesvědčme se, že i cesta může být cíl - putování do centra Vysočiny na finále MČR juniorek a polofinále MČR juniorů stojí za občasné vyhlédnutí (či vysednutí) z řítící se plechovky na čtyřech kolech a zakoukání se na okolní krásu.

Výsledky najdete zde, stránku pořadatele zde

K té turnajové kráse se ještě dostaneme, prozatím se spokojme se stručnou informací, že oč lahodnější je pohled na pětadvacítku dívek v turnajovém poli, o to méně se jim daří prohánět chlapce na nejvyšších šachovnicích jako v minulosti sestrám Olšarovým, Kristýně Havlíkové nebo Martině Marečkové. Po dvou třetinách turnaje jsou v čele H20 FM Josef Kratochvíl (v popředí vpravo) a v H18 Tadeáš Baláček (vlevo).

A teď už se vraťme ke slíbené cestě. Do Přibyslavi se dá dojet mnoha cestami, jedna z nejkrásnějších vede od sjezdu z dálnice u Měřína přes Polnou - tedy pokud zrovna není noc nebo hustá mlha, to je lepší jet jinudy.

Stromořadím lemovaná úzká klikatá silnice vedoucí mezi poli s krajkou lesů a oblými kopečky na obzoru navozuje opojný pocit klidu a míru a člověk hned pochopí, proč sem někteří vystresovaní politici jezdí čerpat sílu objímáním stromů.

Častěji než lidi zahlédneme na polích hopkat zajíce nebo srnky.

Jelikož Přibyslav jsme si již prošli v minulých letech a ještě projdeme v dalších článcích, zastavme se tentokrát na skok sotva 10 km před ní, v podobně malebném a zhruba stejně velkém (5000 obyvatel) historickém městečku Polné.

Každého na první pohled ohromí monumentalita chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Do loňska čistě bílý kostel se oblékl do dnes módní (a údajně původní) kombinace bílé a okrové a finišující mhohaletá rekonstrukce nás doslova uchvátí i vevnitř.

Leckde ještě stojí lešení, ale i tak je procházka 63 metrů (přesně stejně vysoká je věž kostela) dlouhým trojlodím fascinující.

Až se po úplné rekonstrukci rozezní na kůru vůbec největší dochované varhany domácí provenience v celé České republice vyrobené před 300 lety českým (přesněji moravským) mistrem varhanářem Janem Davidem Sieberem, stane se Polná jedním z nejzářívějších klenotů Vysočiny.

Polná je spjatá s českou historií i jinak. Rozlehlé náměstí můžeme obejít třeba křivolakou uličkou kolem Staré školy a dojít k restauraci s povědomým názvem "U Hilsnera".

Ano, právě v Polné bydlel a podle hysterické antisemitské kampaně mladou dívku rituálně zavraždil židovský mladík Leopold Hilsner. "Hilsneriáda" v roce 1899 a letech následujících hýbala celým Rakouskem-Uherskem a ostruhy si na ní vysloužil T. G. Masaryk, který se nebál veřejně a proti všem označit motiv rituální vraždy za pověru a celou kampaň za vzedmutí českého antisemitismu.

Pokud od chrámu půjdeme na opačnou stranu, projdeme starým a nevzhledným průmyslovým areálem a nelekneme se mokřin a rákosí, uvidíme zdí ohrazené návršíčko s bránou, bohužel zamčenou. Obejdeme-li však vysokou zítku, zjistíme, že z jedné boční strany ji čas nebo vandal rozebrali a uvidíme město mrtvých - starý židovský hřbitov používaný od 16. století.

U zdi najdeme náhrobek, který už po desetiletí budí vlnu emocí a údajně se o něj zajímali už pohlaváři nacistické Třetí říše. Na desce totiž při troše snahy identifikujeme zašlý nápis: Rosalia Müller, gebor. Hüttler. Rodiče Adolfa Hitlera byli vzdálenými příbuznými a pradědeček z matčiny strany se jmenoval - Johan Nepomuk Hüttler. Vysvětlit Hitlerovu posedlost antisemitismem utajeným židovským předkem se pokoušeli mnozí. Byla jím právě Hitlerova babička či prababička nebo pratetička Rosalie z Polné? Je to nepravděpodobné, ale kdo ví...?

Dalším krásným stromořadím opustíme Polnou a po pár kilometrech

dorazíme k Přibyslavi právě při slunce západu.

Hotel Přibyslav je nově označen, kromě bludného balvanu, který zde byl už dříve, i cedulí s názvem majitele.

Na nejlepší hráče vevnitř ještě zbyde čas a tak se mrkněme bez ladu a skladu na několik málo snímků, které umocní pocit krásy z předchozího výletu. Děvčata tvoří nepřehlédnutelnou 25člennou skupinu v pelotonu 96 hráčů a alespoň na zahájení držela při sobě.

Z těch jihomoravských si podle očekávání nejlépe vede Nataša Richterová

z Lokomotivy Brno, kdežto sympatickému znojemskému duu Světlaně Smrčkové

a Lýdii Hemalové

to prozatím moc nejde. Smolný začátek musela dohánět hořická Eliška Johnová,

zatímco zlínská Barbora Kolomazníková se trvale drží okolo 50% (ovšem to, že při přemýšlení spadne jedno ramínko, je na 100% )

Zlín jako jeden ze tří klubů (vedle SPgŠ Znojmo a Vysokého Mýta) má v soutěži dvě reprezentantky. Majce Phamové se však prozatím moc nedaří

a najdeme ji až v předposlední desítce společně s Anetou Žitnou z Třebechovic.

přidal David Ciprys dne 17.11.2011 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009