Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Šachy do škol! Nebo raději ne?

Neúnavný pátrač po šachových zajímavostech knižních, novinových i internetových Jan Kalendovský vypátral před nedávnem na iDNES poněkud kontroverzní šachový příspěvek - někdejší přebornice Československa žen (a také dvojnásobná přebornice dorostenek a šestá hráčka MS juniorek) Petra Kišová se poměrně ostře staví proti myšlence zavádět šachy do škol jako povinný předmět.

Dlužno poznamenat, že autorka má šachy stále ráda, několikrát se sama postavila za šachovou katedru jako trenérka a k odmítání "povinného" tahání figurkama má pádné důvody. Jako by si notovala s více než 200 let starým povzdechem vystudovaného teologa a prvního profesora české řeči a literatury na Karlově universitě Františka Martina Pelcla (mimochodem právě v překrásném prostředí Pelclova divadla,

pojmenovaného po místním rodákovi, se pravidelně odehrává největší seniorský šachový svátek v Rychnově nak Kněžnou):

"1. září byla opět otevřena normální škola ... čemu se tři hodiny, od sedmi do desíti, učí? Většinou náboženství a počtům. Tedy každého dne katechismus! Mniši nechtějí uznat, že vzniká nebezpečenství, že tímto častým opakování se vštípí dětem k náboženství nechuť. Nechme děti hrát každého dne karty, nuťme je k tomu, a ve zralém věku budou mít ke kartám odpor. Nabyl jsem té zkušenosti při svých chovancích. Neměli bychom právě téhož se obávat také pokud se týče náboženství?"

To jsou vážné argumenty, ale pan profesor Pelcl určitě neměl v úmyslu zvýšit zájem dětí o náboženství jeho úplným vyřazením z výuky a spolehnutím se na lidovou moudrost, že zakázané ovoce nejlíp chutná a odříkaného chleba největší krajíc.

Kdo by zachytil menšinu se skutečným zájmem a talentem, kdyby sítem neprošla většina? Kolik běhá po světě potenciálních šachových mistrů a zanícených amatérů, které nikdo nenaučil ve správném věku tahat s figurkami?

Podle vyjádření velkého propagátora školního šachu Anatolije Karpova na lednové simultánce v Lidicích se šachy jako povinný předmět zkoušely ve Švédsku, Srbsku, Indii, Číně nebo Brazílii.

Nejnověji získal širokou publicitu šachový projekt v Arménii. Principy projektu jsou tyto: šachy jsou povinným předmětem ve 2.-5. třídě v rozsahu dvou hodin týdně. Jedna hodina se vzala klasickému tělocviku, druhou hodinu mají školáci oproti předchozím letům navíc. Na nákup šachového materiálu a dalších pomůcek uvolnilo arménské ministerstvo školství v přepočtu 40mil Kč - Arménů jsou něco přes tři miliony, u nás bychom museli násobit minimálně třemi. Apropaci pro předmět šachy má 1200 učitelů.

Kupodivu i u nás najdeme "učitelský" portál s informacemi o výuce šachu jako nepovinného předmětu.

Mnohem dále jsou v tomto směru na Slovensku. Pustili se do projektu koordinovaného FIDE pilotně ve Švédsku, ve Slovinsku a na Slovensku Šach na školách. Slováci projekt rozjeli letos a měřitelným cílem je proniknout v tomto školním roce do rovné stovky škol. Na stránku projektu obsahující i video ze slovenské televize JOJ se podívejte zde.

Školní šachový klub mají leckde, za všechny si přečtěme o prvních krůčcích toho snad nejznámějšího na pražském Gymnáziu PORG: "V říjnu 1996 pobývalo naše gymnázium na škole v přírodě ve Střelských Hošticích (okr. Strakonice). V klubovně byly vedle "člověče nezlob se" i další deskové hry. Tak došlo jednoho večera k historickému zápasu Vašek Klaus - Boris Kubíček. Vašek, který hrál závodně za Bohemku do 11 let a od té doby (16 let) takřka nedržel pěšáčka v ruce. Boris - matematik našeho gymnázia. Asi u druhé partie začal kibicovat Michal Ryšavý (býv. zástupce ředitele) a ukázalo se, že i on v mládí hrával. Asi takto vznikl ŠK PORG..."

Od klubu na soukromém gymnáziu už je jen krok k privátní šachové škole. O jedné německé si můžete přečíst zde.

Kde a jak se tedy vyplatí zasít, aby vzešla kvalitní úroda budoucích velmistrů i amatérských nadšenců? Na veřejných školách povinně, na veřejných školách nepovinně, ve školních zájmových klubech, ve specializovaných soukromých šachových školách nebo v šachových klubech jako dosud?

přidal David Ciprys dne 06.11.2011 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009