Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Dva týdny šachu v přírodě aneb skončily 26. Vřesovice

Letošní seriál letních dovolených a táborů Brněnské šachové školy a Klubu šachistů TJ Bučovice skončil v sobotu sedmadvacátého srpna na základně TJ Bučovice ve Vřesovicích u Kyjova - šachový tábor je v posledních letech oblíben u mladých  hráčů základních výkonnostních tříd a mezi šachovými začátečníky, kteří oceňují kromě šachového vzdělávání také propracovaný rekreační, turistický a sportovní program.

Letos na osvědčeném tábořišti jen blízkost lesa a rybníka v údolíčku Chřibských lesů dokázala utlumit na snesitelnou úroveň mimořádně horké dny a noci konce prázdnin, které, ale stejně vyhnaly všechny táborníky i personál ze sluncem vyhřátých chatek pod celty ještě trochu obyvatelných stanů...

A děti i vedoucí trávili téměř „vynuceně“ část každého dne v osvěžujících vodách sousedícího rybníka nebo na Osvětimanské přehradě.

První týden vždy před turnajovým kolem byla lekce zkušeného mládežnického trenéra Miroslava Hurty. Potom tábor navštívili dva renomovaní šachisté a trenéři IM Richard Biolek a GM Petr Velička. Některým mladým talentům při simultánce dali také poprve v životě poznat sílu a zkušenost šachových profesionálů...

I komentované partie starých mistrů šachové hry předvedené trenéry by měly pro šachové talenty a naděje znamenat další krůček vzhůru ke zlepšení šachové výkonnosti. Hlavní táborový turnaj na elo listinu ČR vyhrál Radek Zeman (Duras Brno) s 8,5 body (9) před loňským vřesovickým přeborníkem Janem Skalkou (SK Boršice) s 8 body a Martinem Liškou z KME DDM Kuřim s 5,5 body. Další pořadí: 4. Ondřej Koukal (Duras Brno) 4,5 b., 5. Michal Mašíček (ŠO Kunovice) 4,5 b., 6. K. Suchánek (ŠK Zlín), 7. R. Zabloudil (ŠK Vyškov) oba 4 b., 8. P. Moštěk (TJ Vlčnov) 3,5 b., 9. M. Zeman (Vinohrady Brno) 1,5, 10. M. Zachrla (Bučovice) 1 b.

Turnaj o 3. VT se stal kořistí kuřimských hráčů: 1. Jakub Křivánek  8,5 b. (12), 2. Filip Jahn 8 b., třetí skončil F. Klimeš z Adamova se 7,5 b. Turnaj neregistrovaných a začátečníků vyhrál jednoznačně ziskem 14,5 bodu z 15 Josef Dvořák (Sokol Vranovice) před Martinem Fenclem z Brna se 13 body a Lukášem Vysloužilem z Adamova s 12 body. Nejlepšími šachistkami letošních Vřesovic se staly Veronika Matulová (6 bodů) na 11. místě a Eva Valentová (4 body) na 12. místě tohoto turnaje.

Zapsané partie všech turnajů byly  bezprostředně po odehrání rozebrány a ohodnoceny spolupracujícími zkušenými šachisty Miroslavem Hurtou, Petrem Kunčarem, Liborem Divišem nebo Miroslavem Pakostou.

Na závěr byl nejzkušenějšími táborníky odehrán ještě turnaj v bleskovkách, který vyhráli Jan Skalka a Ondřej Koukal s 6 body (7) před Radkem Zemanem s 5 body.

Tábořiště nabízí podmínky pro spousty sportovních disciplín, oddíl nejstarších chlapců absolvoval třeba silácký vřesovický desetiboj, letošní výlety zavedly táborníky kromě Kyjova, Vřesovic také na Cimburk a Kazatelnu.

Národní kulturní památka Hradisko svatého Klimenta

Tábor by se neobešel bez několika večerních posezení u ohně s opékáním špekáčků, bez zpěvu známých trampských hitů za doprovodu kytary i veselých scének a vyprávění.

Celotáborová hra svým tématem letos reagovala na čím dál populárnější karetní a deskové fantasy hry na hrdiny, které se ve Vřesovicích těší velké oblibě. A zavedla děti do dávných dob, které jsme ještě přizdobili troškou fantastična a tajemna. Naši dobrodruzi  se vydávali po stopách zlého opata Patrika, milosrdné a pomáhající Paní vod a obyvatel malé osady Vřesovice, kteří trpěli pod jhem klimentských mnichů. Aby vesničku zachránily, musely děti objevit a Paní vod navrátit její kouzelné Žezlo vod, které jí lstivý opat ukradl a ukryl. Za odměnu jim pak Paní vod poradila, kudy k pokladu hrabivého opata.

Hra děti postupně zavedla od Osvětimanské přehrady až na Kazatelnu, Klimentek a další blízká místa. Úloh hrdinů se děti ujaly se ctí a všechna družstva zadané úkoly zvládly a dokončily. Nejúspěšnější pak bylo Modré družstvo, ve složení: Patrik Cibere, Jiří Červinka, Martin Liška, Marie Polnarová, Jiří Trněný a Martin Zeman. I ostatní si vedli dobře, ale tempu Modrých v závěru hry již nestačili.

Díky skvělým spolupracovníkům, výbornému a téměř tropickému počasí i krásné okolní přírodě se hra zdařila, táborníkům se líbila a snad je nalákala na další ročník tábora ve vřesovickém údolíčku. A byla by to ta největší odměna, jaké se může tvůrcům programu a celotáborové hry dostat.

Letní prázdninové akce našich jihomoravských pořadatelů v Domašově, u moře v Itálii, v Tatrách a ve Vřesovicích využilo letos asi 160 mladých i dospělých šachistů a jejich rodinných příslušníků.

Kromě sportu nepřišla zkrátka ani kultura - Jízda králů na slavnostech Slovácký rok v Kyjově

Ve Vřesovicích 27. srpna 2011, Karel Jančařík,  Jan Gorčák

přidal Gorcak02 dne 01.09.2011 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009