Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Do Starého Města za šachem a Velkou Moravou

Staré Město? Synot! Taky Velká Morava ... a šachy! Počtem domácích šachistů ligové úrovně a také počtem účastníků tradičního letního Openu připadajících na jednoho obyvatele je Staré Město určitě No 1 v České republice.

Výsledky najdete zde, on-line přenosy prvních 8 partií zde (začná se od 15:30, v sobotu od 9:00), stránky turnaje zde, stránky pořadatele s pravidelným zpravodajstvím zde a mimořádně bohatou fotogalerii zde

S pěti velmistry a devíti mezinárodními mistry ve 151 členném startovním poli se mohou ve Starém Městě bez rozpaků prohlásit za druhý nejsilnější a s přimhouřením jednoho očka (do Klatov a Olomouce přijelo šachistů více, ale hráli v několika turnajích) i za druhý nejpočetnější letní Open hned po pardubickém Czech Openu.

Dobrodiní tolika titulovaných borců má šanci využít prozatím skvěle disponovaný a od pohledu bojovně naladěný (viz foto nahoře) Michal Novotný z 2222 ŠK Polabiny - ve čtvrtečním 8. kole hraje už s třetím velmistrem (Eduardem Andrejevem z Ukrajiny - foto dole). Kromě toho má za sebou dva mezinárodní mistry (s výsledkem 2/2) a na kontě 6 bodů ze sedmi - to chce zaklepat...

Michal je prozatím i v čele celkového pořadí, jediné dvě remízky pustil prvním dvěma nasazeným velmistrům Alexeji Kislinskému a Marku Vokáčovi. Ačkoliv to v české ani mezinárodní (FIDE) databázi ještě není vidět, souhlasil VV ŠSČR na poslední schůzi 18. června s převedení Alexeje Kislinského z ukrajinské na českou FIDE listinu. Mrkněme tedy na nového sedmadvacetiletého českého velmistra z Orlové.

Aby se převod prvního nasazeného podařil, musí se starat druhý nasazený. Úřadující generální sekretář ŠSČR Marek Vokáč je muž mnoha talentů - dokáže současně reprezentovat královskou hru v simultánce na historickém náměstí v Uherském Hradišti, chránit se před deštěm a vyřizovat svazovou agendu mobilním telenofem .

Zdroj: fotogalerie pořadatele

Velmistrovským nováčkem ve Starém Městě je Jiří Lechtýnský, který si při příchodu dává na čas, ale nikdy neopomene srovnat figurky do vyrovnaného šiku.

 

Loňský vítěz GM Vladimír Talla se po dvou prohrách s pardubickým Petrem Čižinským a domácím Jaroslavem Buráněm propadl až do třetí desítky, podívejme se proto na jiné titulované borce z aktuální TOP 10 - FM Martina Červeného,

IM Lukáše Klímu (přihlíží slovenský hlavní rozhodčí Ladislav Demko)

a ukrajinského IM Viktora Dmitrenka.

Projdeme-li se sálem, zjistíme, že řada, ne-li většina účastníků se do Starého Města pravidelně vrací (a zdaleka to nejsou jen místní), což je dobrou vizitkou pořadatelského štábu. Kromě pohárů pro vítěze čekají plakety i na nejlepší žáky, ženy, seniory a hráče do ratingu 2200 a 2000.

Krajským přeborem letos nebylo Staré Město, ale Vsetín. Přesto bude krajské pořadí velmi prestižní - prozatím vedou domácí Jaroslav Buráň a Jaroslav Scháněl

před zlínským Petrem Koutným. Mezi ženami vedou Jana Zpěváková a Barbora Kolomazníková, která odstartovala ve velkém stylu třemi výhrami,

aby se poté "umoudřila" a srovnala skóre třemi prohrami. Žen dívek hraje v turnaji celkem devět a rozhodně stojí zato si je pěstovat, ať už jsou zralé, nezralé (Jana Maříková)

nebo ještě úplně zelené (Julie Šimčáková).

Za těmi už musíme z příjemně vzdušného, chladného a světlého hlavního (kulturního) sálu do vedlejšího (sportovního) sálu, 

kde v nejparnějších dnech sluníčko "topí" o něco více, ale pořád je zde velmi příjemně. Vedlejší sál je vždy pozoruhodnou směsicí starých harcovníků, s nimiž si každý rád potřese rukou a zavzpomíná na staré časy, jako např. s Josefem Ludvíčkem z Boršic

a budoucích velmistrů (např. zde Pavel Opluštil z Postoupek), kteří často partie prožívají tak, jak už na to my odrostlejší jen závistivě vzpomínáme: Je to dobrý tah nebo ne... A co na to mamka?!...

   

... Asi je dobrý ... Určitě je dobrý!...

   

Jen aby to nebyla léčka... A  je to tam!

   

Sokolovna ve Starém Městě je dost prostorná, aby se dalo tiše poklábosit přímo v sále

nebo hlasitěji a příjemněji v bufetu.

Z bufetu se kolem počítačů s volným internetem dá vyjít na zahrádku a malé dětské hřiště nebo mrknout na záplavu literatury a šachového materiálu z prodejny Miroslava Pálky v Senici.

Když už jsme venku, podívejme se na Sokolovnu zcela netradičně zezadu od tenisových kurtů.

Cestou k nim nemůžeme minout dva sloupy imitující klasickou velkomoravskou palisádu s tabulkou upozorňující, že v místech, kde dnes hrají šachisté zvaném "Na Špitálkách", vládl čilý rukodělný a tržní ruch už v 8. století!

Nejen těm, kteří milují historii více než tenis, se vyplatí u tohoto místa obrátit, pokračovat po hlavní silnici pár desítek metrů směrem do centra, pak odbočit doleva a např. Rastislavovou ulicí dojít k Památníku Velké Moravy v mírném návrší zvaném "Na Valech".

Okolo dřevěné plastiky s citátem z Nestorovy kroniky

přijdeme k pavilonu postavenému nad základy kostela z doby okolo roku 850, který byl v roce 1949 objeven jako vůbec první dochovaná velkomoravská stavba na našem území. No, dochovaná ... ony jsou to vlastně jen díry po základech, odkud už před téměř tisícem let vytrhali kameny tehdejší noví usedlíci jako žádaný stavební materiál . Ovšem jako šachisté možná máme o něco více rozhledu a nadhledu než nejmenovaný atlet na OH 2004 v Athénách, který na otázku, jak se mu závodilo přímo v jádru starověkých her v Olympii odpověděl, "Jó, byly tam nějaký trosky..."

Pokud jste v památníku dlouho (nebo nikdy) nebyli, rozhodně se vyplatí navštívit novou multimediální expozici. Stránky s informačním videem najdete zde. Památník je trochu schován v okolní zástavbě, ale minout jej nemůžete, protože v jeho těsném sousedství roste (velmi pomalu, z darů veřejnosti) nový kostel sv. Ducha trefně přezvaný škodolibci na "Bajkonur" .

Půjdeme-li od Bajkonuru směrem k Uherskému Hradišti a přejdeme hlavní komunikaci, octneme se na klidném místě mezi květinami, kam se však málokdo těší - na hřbitově.

Nás nebudou zajímat ani tak náhrobky místního pohřebiště "Na Dědině", které je v nepřetržitém provozu přes 1000 let, ale kostel sv. Michaela. Na jeho místě totiž stávala rotunda, která přežila pád Velké Moravy a existovala až do 13. století. Pojďme kostel obejít a uvidíme něco zcela výjimečného...

Ve zdi nynějšího kostela jsou zabudovány zbytky kostela předchozího - to je zcela běžné. Naprosto unikátní je však to, že starý velkomoravský kostel nebyl stavěn jen z místního materiálu, ale i z cihel vyrobených ve 2. století v antických cihelnách v Carnuntu (poblíž Vindobony, dnešní Vídně) se značkami XIV. římské legie, které nepochybně pocházely z nějaké blízké a nám neznámé antické stavby. Tyto skoro dvě tisíciletí staré cihly posloužily už nejméně třikrát. A pak, že za ztráty historických památek mohou války a zub času - nesmysl, většinu starších památek odstraní a rozeberou ... stavebníci nových památek .

Na závěr ještě pár dalších odkazů na dění na staroměstském Openu: web Starého Města, BŠS Frýdek-Místek, Spartak Vlašim, SK Boršice. Loňský a předloňský turnaj si můžete připomenout zde a zde.

přidal David Ciprys dne 18.08.2011 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009