Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Cesta do Indie II aneb těžký život Evropana

Dnešní dvanácté a zítřejší závěrečné třinácté kolo rozhodnou držitelích titulu juniorského mistra a mistryně světa a také o umístění naší trojice Jan Krejčí - Lukáš Kuchynka - Karolína Olšarová.

 

Výsledky najdete zde, stránky pořadatele zde, odkaz na on-liny zde (hraje se v neděli od 10:30 našeho času, v pondělí už od 7:30)

Už ze vstupního článku bylo zřejmé, že tropické prostředí jihoindického Chennai alias Madrásu bude pořádnou zkouškou fyzické a psychické odolnosti pětičlenné česko-slovenské výpravy. Srpen je v Chennai ležícím na tzv. teplotním rovníku ještě relativně snesitelný mezi největšími vedry v květnu a červnu a monzunovými lijáky v říjnu a listopadu. Přesto, jak uvidíme dále, jihoindické podnebí, hygiena, strava a mentalita našim chlapcům a děvčatům moc nesedí a výsledky tomu odpovídají - všichni hrají pod své možnosti a své nasazení. Nikdo tak letos nenaváže na tituly vicemistra světa Pavla Blatného z roku 1985 a Igora Štohla z roku 1982.

Podle zpráv z místa konání, "...turnaj začal při denních teplotách kolem 35 °C, ale slunce není vidět, je stále schováno za mraky. Z toho plyne, že je obrovské dusno, pro šachisty žádný med..."

Nejlépe začal Lukáš Kuchynka, který má za sebou dva velmistry a tři mezinárodní mistry. Zpráva z rodinného tábora po vítězství nad GM Salemem Salehem ze Spojených arabských emirátů ještě hýřila optimismem. "Saleh je jasná jednička i mezi dospělými. Takže Lukáš vlastně porazil nejlepšího hráče Spojených arabských emirátů všech dob! Sám o té partii napsal jen skromně, že "...dneska jsem nehrál moc dobře, ale vyšlo to..."

Lukáš s Honzou Krejčím se kromě vyjížděk za stravou více odpovídající chutím Středoevropana (viz dále) raději zdržují v hotelu a na výlet do přímořského Mahabalipuramu jižně od Chennai se vydala jen Karolína Olšarová se slovenskými kolegy Zsofií Edes a Tamášem Petenyi.

Zdroj: fotogalerie pořadatele

Mahabalipuram patří na seznam světového dědictví UNESCO. Jistě právem - impozantní chrámy ze 7.-9. století přes tropické podnebí stále stojí a dochovala se i řada jejich kronik a filosofických spisů, zatímco v našem civilizovaném středu Evropy v Čechách, na Moravě a na Slovensku zbylo ze stejné doby jen pár základů mnohem prostších staveb a několik kratičkých zmínek v zahraničních kronikách. Vlastně počkat! Vždyť od loňska máme na bratislavském hradě z tohoto období osmimetrovou sochu jezdce máchajícího mečem - Svatopluka, krále starých Slováků. To v Mahabalipuramu nemají...

A nejen mrtvými kameny hovoří Mahabalipuram k dnešku. Leží v okrese Kančipuram, odkud pocházel pololegendární Bódhidharma, který v 6. století přinesl do Číny učení Zen budhismu a s ním i bojové umění Kung-fu. V Číně se neusadil nikde jinde než v klášteře Šao-lin, kde prosadil kondiční cvičení fyzicky zanedbaných mnichů, jejichž dech beroucím exhibicím dnes tleskají vyprodané sály celé Evropy.

Zdroj: fotogalerie pořadatele

Ale vraťme se k šachu. Zde je další rodičovská zpráva: "Od začátku MS naši reprezentanti bojují kromě soupeřů také s průjmy a šváby. Vhod přišla vydatná zásoba léků přivezená z domova, protože je potřeba léčit také virózy, způsobené špatně nastavenou a neovladatelnou klimatizaci v hracím sále i na pokoji.

Dlouho na sebe nenechalo čekat ani zjištění, že hotelová strava se definitivně nedá jíst. Chlapci se již víceméně této stravy zřekli a ve městě vyhledávají restaurce typu KFC či McDonald, kde se podává přece jen něco pro středoevropany stravitelného.

Ztráta energie vinou nedostatečné stravy postihla i další Evropany. Typickým příkladem je dlouho vedoucí Ital Rombaldoni, který sice měl z prvních 6 kol 6 bodů a zdolal i 3 silné velmistry, ale pak přišel den volna a následná bilance 1 z 5 a tři porážky po sobě. Pátý nasazený GM Nabati po třech porážkách v druhé polovině turnaje dokonce ukončil turnaj. Problémy má 3. nasazený Španěl Salgado a 2. Rus Sjugirov (oba najdeme ve druhé desítce průběžného pořadí) a 1. nasazený Rus Matlakov se nerozjel vůbec a uzavírá třetí desítku. Skvěle hrající a popředí tabulky dlohodobě okupující Polák Dariusz Swiercz, spoluhráč Krejčího a Kuchynky v extraligové Litovli, je spíše světlou a radostnou evropskou výjimkou...

Indie zkrátka není pro každého. Naprosto jiný přístup k hygieně a ke stravovacím návykům, jiný životní styl, přístup k pořádku a organizaci věcí veřejných i soukromých, to vše může někdy Evropana uvrhnout do rozpaků i chaosu a jediným řešením, jak si zachovat či obnovit zdraví a dobrou mysl, může být tuto zemi co nejrychleji opustit. Doufejme, že naši reprezentanti kromě odpočítávání, kolik že to ještě zbývá dní a hodin do vytouženého odletu, ještě udělají ve zbývajících kolech vše pro vylepšení bodového zisku na této prestižní světové šachové soutěži."

přidal David Ciprys dne 14.08.2011 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009