Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Cesta do Indie aneb Lukáš Kuchynka na MS juniorů

FM Lukáš Kuchynka, odchovanec hustopečského šachu a lídr jeho druholigového týmu vyrazil se svým odvěkým rivalem a kamarádem z extraligové Litovle posledního červencového dne do jihovýchodní Indie na mistrovství světa juniorů.

Výsledky najdete zde, stránky pořadatele (bohužel často přetížené) zde, odkaz na on-liny zde (hraje se vždy od 14 hodin místního času, tj. od 10:30 času našeho)

Mistrovství světa se hraje ve městě Chennai (čti Čenaj) a nemohl je zahájit nikdo jiný než místní rodák, úřadující šachový král a někdejší vítěz této soutěže, Tygr z Madrásu Višvanáthan Ánand. Že tu něco nehraje? Ale ano, od roku 1996 se Madrás, skoro pětimilionová metropole Tamilnádu na pobřeží Bengálského zálivu, jmenuje Chennai.

Zahájení mistrovství (zdroj: stránky pořadatele)

Město Chennai má ještě jednu šachovou souvislost, která vede sprostředkovaně dokonce až na naše území. Slibně se rozvíjející koloniální město Madrás vznikající okolo strategické obchodní pevnosti Port St. George založené Brity už roku 1640 krutě vydrancoval o století později (1746) společně s dalšími francouzskými jednotkami i jistý francouzský šlechtic a správce Mauritia a Reunionu hrabě Bertrand-François Mahé de La Bourdonnais. Pokud vám to jméno něco připomíná, pak vězte, že paměti tohoto urozeného dobrodruha a později i vězně Bastily, v nichž dobytí Madrásu zaujímá čestné místo, vydal po jeho smrti vnuk Luis-Charles Mahé de La Bourdonnais (1795-1840), slavný šachista a nekorunovaný mistr světa. A ta souvislost s naším územím? Dobytí Madrásu bylo vlastně jen malou epizodou války o rakouské dědictví, která britského krále stála (dočasně) Madrás a českou královnu Marii Terezii (trvale) většinu Slezska. Svět je malý...

Malí byli kdysi i naši reprezentanti na MS . Jejich úspěchy a neúspěchy, skvělé zážitky i stížnosti si ještě přiblížíme, bohdá i jejich vlastními slovy. Prozatím jen sprostředkovaně od rodičů:

"Na hotelu se přístup na internet velmi draze platí. Takže informací je minimum. Ale přece něco: Vím, že se tam našim reprezentantům moc nelíbí. Lukáš uvádí, že v madrásských ulicích je dosti patrná bída, na jakou určitě nejsme z evropských měst zvyklí, dále si všímá naprostého chaosu v dopravě, kdy například bezpečně přejít ulici je nepřekonatelný problém. Bezpečnost obecně cítí jako problematické téma a tak s velmistrem Krejčím opouštějí hotel (např. za účelem nákupů pro doplnění nepříliš kvalitní a vydatné hotelové stravy) téměř výhradně za použití taxíku. Taxislužba je zde evidentně cenově přístupnější než nesmyslně drahé hotelové připojení k internetu (cca 150 rupiíí na den, což je skoro 600 Kč!).

Cesta letadlem z Prahy do Chennai s přestupem v Dubai byla dlouhá a náročná. Čistý celkový čas obou letů přes 10 hodin, čekání v Dubai 2,5 hodiny a k tomu skoro hodinové zpoždění druhého letadla. Remíza v prvním kole se dá připsat nejen nedostatečné aklimatizaci, ale třeba i tomu, že papírově slabší hráč s ELO kolem 2000 hrál ve skutečnosti jako hráč úrovně 2300. Ani dnešní výhra nebyla jednoduchá, byť šlo opět o "dvoutisícovku". A byla to v prvních dvou kolech jediná výhra trojice našich reprezentantů..."

Držíme palce!

přidal David Ciprys dne 04.08.2011 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009