Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Tábor v Domašově minulostí

Ve dnech 1.-10.7.2011 se v Domašově nad Bystřicí (nedaleko Olomouce) konal již 15. ročník šachového tábora pořádaného Brněnskou šachovou školou. Jeho tradice byla založena roku 1997, když navzdory děsivým povodním se úspěšně uskutečnil tábor ve Středolesí u Hranic na Moravě. Dalších osm ročníků proběhlo v malebné horské chatě na Čartáku (u Rožnova pod Radhoštěm), od roku 2006 jsme byli střídavě v  Dolním Bušínově (také v letech 2009 a 2010), Buchlovicích (2007) a Domašově (2008), kam jsme se letos vrátili. Tábor byl vždy proslulý kvalitním trenérským obsazením – pravidelně se ho účastnil legendární Vratislav Hora, dále GM Marek Vokáč, IM Josef Juřek a IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek starší a Jan Macíček. Ustálený trenérský kolektiv se dařilo úspěšně doplňovat „hostujícímí“ přednášejícími, za všechny jmenujme GM Igora Štohla a GM Petra Veličku. Kvalitní také vždy byli účastníci – mezi ty časté patřili dnešní velmistři Martin Petr a Eva Kulovaná, mezinárodní mistři Jiří Jirka, Lukáš Černoušek, David Kaňovský a Richard Biolek mladší, blízko tomuto titulu jsou i Karel Malinovský a Jaroslav Bureš.

Letos se do Domašova sjelo celkem 32 dětí (ve věku 5 – 18 let) z celé České republiky, aby načerpali nové poznatky o šachové hře a zlepšili svou výkonnost. Věnovali se jim již zmíněný GM Marek Vokáč, dále nový reprezentační trenér mládeže IM David Kaňovský, IM Richard Biolek starší i mladší a Martin Beil. Tyto zkušené trenéry doplnili další bývalí účastníci – Jiřina Prokopová, Michal Hrabal, Lukáš Vysloužil, Tomáš Doubek a Lukáš Fusek, kteří se starali především o doprovodný nešachový program.

Šachové přednášky se letos týkaly zejména vývoji šachového myšlení – od starých arabských mistrů, přes romantiky, Steinitze, hypermodernisty až po současnost. Značná část tréninku byla také věnována koncovkám, které stále nepatří mezi silné stránky naší mládeže. Kombinační schopnosti a propočet variant byly procvičovány v řešitelské soutěži, jenž letos vzbudila veliký zájem. Příjemným oživením byla přednáška a simultánka GM Vlastimila Babuly. Stejně jako v uplynulých letech mohou účastníci trénovat i doma, neboť obdrželi nové příručky – ti mladší „Cvičebnici pro mírně pokročilé“, starší pak „Stručnou historii šachu“. Tyto knihy lze i objednat na adrese biolci@volny.cz (cena 200 Kč za kus).

Nešachový program byl také nabitý – soutěžilo se v různých stolních hrách (tradičních i netradičních – kdo z vás zná např. „Chemopoly“?), nemohl samozřejmě chybět fotbal, ringo, kroket, drsná ringo-cesta, nejúspěšnější ale byla nová hra „Šmoule – Moule“, ve které měli mládežníci podle jednotlivých indicií poznat své vedoucí.

Vzhledem k tomu, že i kuchyně fungovala perfektně a zdravotních problémů bylo minimum – mimochodem naše kuchařky hrají šachy na slušné úrovni, a když jsme naučili šachy i naši novou zdravotnici, můžeme hrdě konstatovat, že na našem táboře hrají šachy opravdu všichni - lze i tento ročník považovat za povedený a věříme, že i v dalších letech se opět sejdeme!

Richard Biolek

přidal Miroslav Hurta dne 31.07.2011 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009